Novorozenecké reflexy: Znáte je?

Novorozené miminko, je naprosto bezbranné a odkázané jen a jen na naši pomoc a péči.
Novorozenecké reflexy: Znáte je?

Bez ní by nikdy nemohlo přežít. Přesto ale novorozeně není jenom apatickým uzlíčkem. Jeho nejčastějším projevem je pláč, kterým si vynucuje zajištění základních potřeb – potravy, čistoty, tepla a ochrany.

Hledací a sací reflex
Je spojený s potravou. Dotknete-li se tváře novorozence, otočí se na vás s otevřenou pusinkou. Vložením prstu, prsní bradavky nebo dudlíku do úst dítěte vyvoláte sání.

Úchopový reflex
Dotknete-li se prstem dlaně miminka, otočí se jeho ruka kolem vašeho prstu. Uchopení je překvapivě silné a dítě se dokáže na prstu udržet. Tato schopnost, která se brzy ztrácí, je pravděpodobně pozůstatkem z našeho vývoje v minulosti.

Morův (“trhavý“) reflex
Jestliže se dítě lekne, prudce zareaguje. Rozhodí paže do stran, jako by hledalo oporu, prsty má při tom široce rozevřené, a hlavou trhne vzad. Tento reflex někdy ukazuje, že s novorozencem manipulujete nesprávných způsobem.

Všechny reflexy jsou postupně vystřídány volně řízenými pohyby a činnostmi spolu s tím, jak se vyvíjí svalová a nervová soustava dítěte. Chování dítěte se postupně začíná řídit určitými vzorci a z dítěte se stává jedinec, jehož chování lze lépe předvídat.

Starejte se o vhodnou stimulaci
Časté mluvení, zpívání, chování vašemu miminku jen prospívá. Rovněž bychom neměli zanedbávat zrakové vjemy. Miminko rádo pozoruje barevné předměty, a tak můžeme do jeho blízkosti rozvěsit různé hračky, obrázky nebo abstraktní vzory. 

Novorozenému děťátku také prospívá tělesný kontakt s rodiči. Je proto vhodné jej nosit v šátku na těle. Miminko je zvyklé na hluky, tep vašeho srdce i pohyb při chůzi. Pokud mu tento kontakt dopřejete, bude vaše děťátko méně mrzuté a plačtivé. Těsný fyzický kontakt pomáhá posilovat citovou vazbu mezi dítětem a jeho rodiči.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články