Jestli se vám začalo stýskat po té holce, která měla spoustu zájmů, toužíte se vrátit aspoň k jednomu z nich a přitom se bojíte to přiznat (protože... co by tomu řekl partner, rodiče, kamarádky a hlavně vaše svědomí), máme pro vás dobrou zprávu: To, co cítíte, je úplně normální, a právě z lásky ke svému dítěti a rodině byste si měla kus času a energie pro sebe uhájit.
„Obětovat se rodině není třeba. I když jste máma, pořád jste to vy," říká koučka Lenka Markovičová.
Nezapomeňte: Je to váš život
A co když vám rodina nebo dokonce kamarádky diktují, co máte a nemáte dělat, když „jste přece matka“? „V takové situaci je dobré s láskou a vlídností vůči okolí a hlavně vůči sobě samé zachovat si svůj názor, postoj a být v tom pevná. Můžete dát dětem maximum, ale pokud budete spokojená i vy, je to největší dar jak pro děti, tak i pro vašeho partnera. Čas, který věnujete sama sobě, se vám vrátí v podobě šťastné rodiny, i když vám to tak zpočátku nemusí připadat,“ vysvětluje koučka s tím, že pokud budete popírat sama sebe, hrozí, že se vám může rozpadnout i vztah. „Partner si vás vybral takovou, jaká jste. S vašimi zájmy, postoji a koníčky. Nevzdejte se jich jen proto, že máte děti a jste vdaná,“ říká koučka a dodává: „Když přijdou děti, čas i zájmy jim podřídíte, pokud je to třeba. Ale je vždycky důležité si uvědomit, že děti jsou osobnosti, které nelze potlačovat, manipulovat s nimi a brát si je jako berličku, když se vám v životě nedaří.
MUŽI SE ANI V ROLI OTCŮ OBVYKLE NEVZDÁVAJÍ SVÝCH KONÍČKŮ A ČAS PRO SEBE SI DOKÁŽOU UHÁJIT. VEZMĚTE SI Z NICH PŘÍKLAD.
Jak na to? Představte si, že děti máte ‚půjčené‘
Můžete si představit například to, že je máte v tomto životě ‚půjčené‘, abyste jim dali, jako rodiče, to nejlepší, co jim můžete dát, a připravili je na samostatný život. A když dospějí, tak je nechali s láskou jít. Pokud si to uvědomíte, už když jsou děti malé, pak až jednou vylétnou z hnízda, nebudete cítit prázdnotu a nebudete se upínat na to, kdy si na vás udělají čas. Určitě tedy včas myslete i na sebe, na svůj život, na své zájmy.“ Nebojte se proto poprosit okolí o pomoc, svěřit děti babičkám (nebo tatínkovi) a udělat si pravidelně čas na to, co máte ráda. Ať je to kafe a časopis, sport, nebo jen klábosení s kamarádkami. Držíme palce!
Jak být sama sebou?
Co radí koučka a lektorka Lenka Markovičová
Dejte svým dětem maximum, ale současně si zachovejte své zájmy, názory a postoje.
Pokud si nejste jistá, vnímejte své pocity i to, jak na ně reaguje tělo. Sama poznáte, jestli žijete v souladu se sebou nebo podle představ okolí.
Svůj život a svá rozhodnuti
nakonec musíte žít jen vy, ne ti, kteří vám radí.
Přistupujte k sobě a svému okolí s láskou a vlídnosti, ale buďte pevná ve svých postojích.
Hovořte s partnerem o tom, co vás trápí, abyste vzájemně nepěstovali mylné domněnky. Partner si vás vybral takovou, jaká jste, nevzdávejte se sama sebe kvůli tomu, že jste se stala matkou.