Než miminko zaťuká

Těhotenství je naprosto přirozené. K jeho úspěšnému průběhu můžete přispět i tím, že se na ně dobře připravíte, že budete v jeho průběhu respektovat zásady zdravého životního stylu...
Než miminko zaťuká
Co právě dělá a jak se má? I takovým úvahám se často poddávají nastávající maminky. Dobře si uvědomují, že každý týden znamená pro jejich děťátko výraznou změnu. A co teprve třeba čtyři týdny?

Bříško vzbuzuje něhu
Během jednoho měsíce projde miminko zásadní vývojovou etapou, která je opět posune blíž novému a samostatnějšímu životu mimo maminčino bříško. To, že žena bude mít miminko, není v prvních týdnech vůbec patrné. Snad jen když ji postihnou nevolnosti, které nejsou v tomto stavu v prvním trimestru nijak výjimečné. Teprve když začne bříško růst, je opravdu vidět, že „dítě tam je“. A nejen ti nejbližší, ale i známí touží po tom si zvětšující se bříško pohladit nebo si aspoň na ně jen tak zlehka sáhnout. Zvlášť v ženách vzbuzuje pohled na zvedající se bříško řadu pocitů - především nebývalou něhu. Buď proto, že už matkami jsou a vědí, jaké to bylo, když miminko čekaly, anebo prostě proto, že s mateřstvím do budoucna počítají. Ale ať jedny nebo druhé - prostě všechny mají před očima rozkošného drobečka, který k mamince vztahuje ruce, tulí se k ní, prostě si užívá její přítomnosti.

První signály
Tak jak roste dítě, zvětšuje se i maminčino bříško. Přibývá na váze a výrazně se zakulacuje. „Byla jsem pevně přesvědčena, že až konečně otěhotním, hned to poznám,“ svěřuje se Kateřina. „Všichni mi říkali, že to není možné, ale já jsem to prostě vytušila,“ říká. Je to možné? Podle některých odborníků jsou opravdu některé ženy buď nadány takovou intuicí, nebo aniž by si to uvědomily, je k tomu vedou nějaké drobné změny ve vlastním chování. Tak to bylo například u Petry. „Vždycky jsem byla hubeňour a moji rodiče říkávali, že snad žiju jen z vody. Ani když jsem dospěla a vdala se, nic se nezměnilo, chuť k jídlu se prostě nedostavila. Ale pak jsem jednou šla kolem obchodu s potravinami a jako by mě něco táhlo dovnitř. Vstoupila jsem a koupila si dvacet deka majonézového salátu, přestože jej normálně naprosto nesnáším. A bylo mi to jasné...“ Těhotenství dělá zázraky. Dokáže nejen změnit postavu, ale i chutě či dokonce zdravotní stav, poznamenat psychické rozpoložení, ovlivnit maminčiny nálady

Všechno má svůj čas
Od chvíle, kdy je vajíčko oplodněno a usadí se v děložní sliznici, začíná vlastně vývoj všech orgánů, které k životu potřebuje. Všechno je vlastně dáno, ale protože je každé dítě jiné, může i v době, kdy je v bříšku, dojít k drobným změnám - oproti ostatním - ty však je nemohou nijak podstatně poznamenat. Pokud je maminka v péči svého gynekologa, není třeba se ničeho obávat. Ten při pravidelných návštěvách v poradně sleduje, jak se dítě vyvíjí, kromě toho podstupuje nastávající maminka v daném období potřebná vyšetření. Patří mezi ně například i ultrazvuk, který nejenže může na počátku potvrdit či vyloučit těhotenství, ale s jeho pomocí se maminka dozví, zda má děťátko všechno, co mít má.

Můžete i snít?
Oddejte se snění o tom, jak bude miminko vypadat, jak se vám s ním bude hezky žít, ale přitom nezapomínejte na přípravy. Kromě toho stále dodržujte zásady zdravého životního stylu. Snažte se zdravě jíst, choďte na procházky. Pokud vám to váš zdravotní stav a lékař dovolí, můžete si i zacvičit. Rozhodně to však nepřehánějte. Buďte prostě v pohodě.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články