Nepodceňujte účinky vápníku

Dopřejte svým dětem už od útlého věku dostatek vápníku, aby v pozdějším věku nemusely bojovat s  řídnutím kostí. Pro správné fungování organismu má vápník zásadní roli.
Nepodceňujte účinky vápníku

Napomáhá smršťování svalových vláken, ale hlavně vytváří houbovitou tkáň, která vyplňuje kosti a zajišťuje jejich pevnost. O tom, jak silnou kostru děti získají, tedy nerozhodují pouze genetika a cvičení. Důležité jsou vhodné stravovací návyky. A čím dříve s nimi začnete, tím lépe.

Budujte vápníkové rezervy
Ivan Mach, prezident Aliance výživových poradců, vysvětluje: „Obsah vápníku v těle se během života mění. Jakmile dosáhnete čtyřicítky, začnete mít sklon k negativní vápníkové bilanci. Jinými slovy – z kostí se začne uvolňovat více vápníku, než se ho v nich udrží. Abyste tyto ztráty minimalizovali, měli byste přijímat stravu, která zahrnuje doporučenou denní dávku vápníku.“ Pro děti od 11 let to znamená příjem okolo 1200 miligramů za den.

„Bohatými zdroji vápníku jsou mléčné výrobky, zejména čerstvé nebo tvrdé sýry, a listová zelenina,“ upřesňuje Ivan Mach. Přidejte proto do dětského jídelníčku špenát, hlávkové zelí nebo salát. Pravidelnou konzumací si děti snáze vybudují vápníkové rezervy, a sníží tak v budoucnu riziko slabých kostí. Lepší vstřebávání vápníku potom zaručuje vitamín D. „Aktivuje se pobytem na slunci, najít jej můžete rovněž ve vybraných mléčných výrobcích,“ radí Mach. Kombinaci obojího nabízí například čerstvý sýr Lučina Osteo-aktiv. Obsahuje 15 procent doporučené denní dávky vápníku a navíc právě vitamín D, který umožňuje přenos vápníku do krve. Konzumovat ji mohou děti od tří let.

Pohybujte se
Podporujte děti v pohybu. Sportem zatížíte kosti, čímž přispějete k jejich posílení. „Při pohybu a cvičení se zátěž přenáší ze svalů na kosti, které na aktivitu reagují zpevněním kostní a vazivové tkáně. Ve výsledku tedy vznikají hustší a silnější kosti,“ objasňuje Mach. Zároveň doporučuje: „Vybudujte si dostatečné vápníkové rezervy už v mládí. Budete je později potřebovat. A zvyšujte vstřebatelnost vápníku v kostech pohybem, a to v každém věku!“ Nezapomínejte dětem dávat vápník. Předejdete tak možným zdravotním problémům.

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články