Nepodceňujte rýmu u malých dětí!

Akutní rýma u novorozenců a kojenců nelze bagatelizovat. Jedná se často o infekci horních cest dýchacích, kdy nejde jen o ucpaný nos, ale o celkové onemocnění, kdy nezralý imunitní systém reaguje na agresivní mikroby, s nimiž se dosud nesetkal a vůči nimž musí tvořit specifické obranné protilátky.
Nepodceňujte rýmu u malých dětí!

Zánětlivé choroby nosu u novorozenců a kojenců probíhají jinak než u dospělých, a to díky anatomické i fyziologické zvláštnosti novorozenců - zúžené přední i zadní části nosu. Stačí tedy pouze malý otok sliznice či ucpání zaschlým či vazkým hlenem a nosní průchodnost je významně snížena. Závažnost situace navíc umocňuje ten fakt, že kojenci ještě neumějí dýchat ústy.

Příčinou akutní rýmy jsou nejčastěji viry, především rinoviry, ale i celá řada virů dalších. Následně na poškozenou sliznici nasedají mikroby bakteriální, především pneumokoky, stafylokoky, moraxely. Jejich působení je pak příčinou celé řady komplikací a delšího průběhu původně "obyčejné" rýmy.

Ke komplikacím akutní rýmy u předškolních dětí dochází v důsledku otoku sliznice a následného ucpání vývodů vedlejších dutin nosních. Při nemožnosti ventilace nosních dutin zde vzniká podtlak, který vede k akutnímu zánětu vedlejších dutin nosních. Zkomplikovat rýmu může i otok a zduření sliznice v Eustachově trubici, který může být příčinou přechodné nedoslýchavosti a zánětu středního ucha, někdy s chronickými následky.

Velmi malé děti by především neměly být zbytečně vystavovány kontaktu s nemocnými. Nejčastěji jsou to předškolní děti, které z mateřských školek "nosí" opakovaně infekce, které ony samy třeba již dobře zvládají, ale které mohou způsobit mnohem mladšímu sourozenci vážné komplikace.

[UniverzalArticleBox Jak se rychle zbavit rýmy? Papírový kapesník použijte jen jednou, napařujte a pijte  - Mojezdraví.cz | https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/jak-se-rychle-zbavit-rymy-papirovy-kapesnik-pouzijte-jen-jednou-naparujte-a-pijte-4697.html | 742514851]

Nezastupitelnou úlohu má posilování imunitního systému především kojením. Hlavně v prvních třech měsících života získávají děti při kojení velké množství obranných látek, nezbytných k obraně proti mikrobům zevního prostředí. Postupně je důležité vést dítě k otužování a sportování, také je nutné naučit ho co nejdříve smrkat. V místnostech, kde se dítě vyskytuje, by měla být správná vlhkost vzduchu. Zabrání se tak vysychání nosní sliznice či naopak přemnožení roztočů a plísní, které svými enzymy následně sliznici poškozují.

Prevence je u horních cest dýchacích nejmenších dětí opravdu velmi důležitá!

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články