Není kašel jako kašel: Jeho typ zásadně ovlivní léčbu

Nachlazení a kašel působí vrásky na čele leckteré mamince. Kašel je přitom přirozený obranný mechanismus, díky kterému se čistí dýchací cesty. Pokud jste kašli vyhlásili válku, bude vás jistě zajímat, jaké pomocníky máte povolat. Každá varianta kašle si totiž žádá něco jiného.
Není kašel jako kašel: Jeho typ zásadně ovlivní léčbu

Trocha statistiky
Kašel je nejčastějším důvodem návštěvy rodičů s dítětem v ordinaci lékaře. 90% všech infekcí (u dětí právě infekční onemocnění horních a dolních cest dýchacích) je zapříčiněno viry spojenými s chřipkou, nachlazením a virózami. Děti ve školkách v průměru chytí 6-9 infekcí za rok. Podívejme se tedy podrobněji na jeden z hlavních příznaků - kašel, jeho varianty, a jak s ním zatočit.

Suchý (neproduktivní) kašel
Suchý kašel provází onemocnění dýchacích cest ze začátku a během několika dní nejčastěji přechází v produktivní vlhký kašel, je také častou příčinou škrábání v krku. Suchý kašel je způsoben otokem a překrvením sliznice, je nepříjemný a dráždivý. Nejen děti, ale i dospělé pacienty značně vysiluje a omezuje. Hlen se u suchého kašle netvoří, kašel může přicházet také v záchvatech, a to nejčastěji v noci. Neproduktivní kašel může doprovázet také změna zabarvení hlasu.

Pokud podle popisu poznáte, že vaše dítě trápí suchý kašel, dbejte zejména na jeho dostatečný pitný režim. Poskytujte dítěti tekutiny v malých dávkách, ale zato pravidelně. K tlumení suchého kašle se používají antitusika, například nekodeinové antitusikum Levopront ve formě sirupu i kapek je ideální právě pro děti již od dvou let, protože na rozdíl od jiných přípravků netlumí dechové centrum. Jeho vhodnost podporuje také Prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc. z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy ve svém článku zabývajícím se účinností a bezpečností přípravku.

Mezi další antitusika vhodná pro děti patří například kapky Stoptussin nebo sirupy jako Humex či Silvanbio s výtažkem z lípy. K podpoře léčby můžete využít také řadu bylinných směsí ve formě čajů nebo sirupů. Místnost, kde dítě spí, často větrejte a udržujte v ní vlhký vzduch (pomocí zvlhčovače nebo mokrého ručníku) a dbejte na to, aby mělo dítě průchodný nos.

Vlhký produktivní kašel s vykašláváním hlenu
Vlhký kašel se projevuje v pozdější fázi onemocnění dýchacích cest. Jeho příčinou jsou zejména viry a vyskytuje se nejen u klasického nachlazení, ale také u chřipky. Kašel usnadňuje odstranění nahromaděného hlenu v dýchacích cestách. Trvá-li kašel, únava a další příznaky nemoci déle než 10 dní, nevyčkávejte déle s návštěvou lékaře. U dětí je vhodné, aby na lůžku zůstávaly v polosedě, což je bude nejméně dráždit ke kašlání.

Při vlhkém kašli je potřeba zajistit dostatek tekutin a zvlhčený vzduch, stejně jako u kašle suchého. Pro léčbu vlhkého kašle se užívá dvou typů léčiv: expektorancií a mukolytik. Expectorancia podporují vykašlávání hlenu, mukolytika zajišťují snížení viskozity hlenu, mezi léčivé látky patří acetylcystein, carbocystein nebo ambroxol. K léčbě vlhkého kašle jsou určeny výrobky jako sirup Mucosolvan pro děti, Bromhexin kapky pro děti nebo Fluimucil 100 pro děti od 3 let.

Prevence - pestrý jídelníček a otužování
Pokud chcete potížím spojeným s nachlazením a chřipkou předejít, zamyslete se nad možnostmi prevence u vašeho dítěte. Ale i při nejpoctivější snaze se může stát, že vaše dítě viru podlehne, obzvláště v dětských kolektivech je riziko šíření nemoci velmi vysoké. Základem odolnosti vůči virům je posilování celkové imunity organismu. Snažte se svým dětem dopřát dostatek vitamínů - nejlépe prostřednictvím čerstvého ovoce a zeleniny. Také i tolik neoblíbené otužování je významným pozitivním faktorem ve snaze o předcházení onemocnění. Otužilci přisuzují otužování samá pozitiva, a to nejen vzhledem k nachlazení a chřipce, ale také vzhledem k alergiím a mnoha chorobám a poruchám. U dětí je však potřeba začínat s otužováním opatrně, aby nedošlo k prochladnutí.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články