Nenechte se omezovat poporodní inkontinencí

Těhotenství dává ženskému tělu pořádně zabrat. Rostoucí děloze se přizpůsobuje uskupení orgánů v dutině břišní. Čím je miminko větší, tím víc tlačí na pánevní svalstvo. Největší nápor však přichází s porodem. Hlavička dítěte tlačí na svaly pánevního dna, čímž ho extrémně rozpíná a dochází k anatomickým změnám ve svalech a nervech. Tím může dojít ke vzniku poporodní inkontinence.
Nenechte se omezovat poporodní inkontinencí

Samovolným únikem moči trpí již v době gravidity 23 % až 70 % prvorodiček a poporodní inkontinencí trpí přibližně 21 % žen. Bohužel dosud není známa přesná příčina nekontrolovaného úniku moči, za jejím vznikem však stojí hned několik faktorů.

Kterým ženám hrozí inkontinence?
Do rizikové skupiny patří především prvorodičky a dále ženy, které rodily přirozenou cestou a jejichž porod byl velmi obtížný. Příčinou může být i porod dítěte s váhou vyšší než 4 000 g. Některé studie uvádějí, že inkontinencí netrpí ženy, které rodily císařským řezem. Jenže to však platí pouze pro první porod tímto způsobem. Další skupinu, jež může postihnout nekontrolovaný únik moči, tvoří ženy těžce fyzicky pracující nebo obézní.

Mnohým se problém samovolně spraví přibližně do osmi měsíců od porodu, u některých ale přetrvá až do dvou let. Může se stát, že toto trápení ale nevymizí vůbec.

Jaká je příčina?
Během porodu může dojít k poškození podpůrného vaziva močového měchýře, močové trubice
a svalů pánevního dna. Za inkontinencí může však také stát kvalita vaziva, kterou jsme zdědily po svých předcích.

Kdy může docházet k samovolnému úniku moči?
Inkontinenci lze rozdělit do dvou skupin. Při urgentní inkontinenci nemocný pociťuje nucení k močení již při malém množství moči v měchýři, které nelze zadržet. U stresové (námahové) inkontinence, jíž trpí právě zejména ženy po porodu, dochází k úniku moči například při kýchnutí, smíchu, nakročení do schodů, skákání, zvedání těžších věcí, rychlém pohybu či sexu. Při těchto činnostech totiž působí zvýšený nitrobřišního tlak na ochablé svaly kolem močového měchýře, které napětí nevydrží a dojde k úniku moči.

Jak se dá problémům předcházet?
Především se doporučují cviky na posílení pánevního dna, které lze provádět již v době před otěhotněním a pokračovat i v jeho průběhu. Doporučuje se osm stahů pánevního dna, a to minimálně třikrát za den. Cvičením se učí ovládat močový měchýř a svaly svěrače močové trubice. Jelikož však v našem těle všechno souvisí se vším, měly by maminky posilovat také svaly břišní, zádové, hýžďové a stehenní a uvědomit si celkové držení těla. Nejenže se díky cvikům zbaví samovolného úniku moči, ale zároveň i zpevní problémové partie a přestanou je bolet záda. Všechny tyto pozitivní změny budou mít vliv i na psychiku, která je také důležitá.

Pomocné metody
Jedna z nejdůležitějších a odborníky doporučovaných pomocných metod v období inkontinence, je používání hygienických absorpčních pomůcek. Jejich užívání je komfortní a zajistí pocit bezpečí bez omezení jakýchkoli denních aktivit. Absorpční jádro výrobků Seni Lady obsahuje speciální antibakteriální látku, která pohlcuje moč, zajišťuje pocit sucha a zamezuje vzniku nepříjemného zápachu. Moderní urologické vložky mají speciální vnější prodyšnou vrstvu a neobsahují latex, proto je mohou používat alergici a například osoby s citlivou pokožkou. Na rozdíl od menstruačních vložek jsou absorpční pomůcky schopny pohltit dostatečné množství moči, speciální savé vrstvy omezí množení bakterií a neutralizují pachy.

Nezapomínejte na zvýšenou hygienu
Při úniku moči může docházet k podráždění pokožky v oblasti intimních partií či k infekci močových cest. Proto je zapotřebí dbát na zvýšenou hygienu, pravidelně a zavčas vyměňovat absorpční pomůcky a k ošetření pokožky používat speciální kosmetiku například z řady Seni Care, která chrání ohrožené části těla před účinkem dráždivých látek obsažených v moči. Ochranné krémy obsahují D-panthenol, extrakt z měsíčku a řadu dalších přírodních látek, které pokožku hydratují, vyživují a pečují o ni. Jsou obohaceny také o prostředek přírodního původu, který neutralizuje nepříjemné pachy.

Vyhledejte odborníka
Pokud problém i přes pravidelné cvičení do jednoho roku nezmizí, je vhodné navštívit specialistu na urogynekologii. Problém lze totiž řešit buď medikamentózně, nebo operativně. Důležité je se svým problémem bojovat a rozhodně se s ním nesmiřovat, protože vás bude postupně omezovat na tolik, že se budete bát vyjít z domu bez náhradního spodního prádla, začnete se vyhýbat přátelům a budete se obávat i intimních chvilek s vaším partnerem.

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články