Nekojíte? Nic se neděje!

Nekojí. Proto se odsuzuje k doživotním výčitkám! Soudcovo kladívko potvrdilo rozsudek. V tom zazvonil budík.
Nekojíte? Nic se neděje!
Přeháním? Možná. Ale podobné sny a černé můry straší spoustu mamin, kterým se nedaří svá robátka kojit. Není divu. V záplavě důkazů, že mateřské mléko je pro miminko nejhodnotnější, se skoro ztrácí fakt, že děcko může celkem dobře prospívat, přestože saje výživu umělou. A tvrzení, že citovou vazbu mezi matkou a dítětem upevňuje právě kojení, jakoby zpochybňuje jistotu, že i mámu s náhradním mlékem může její drobeček milovat.

S cejchem sobectví
Znáte osobně ženu, která se na své dítě těšila a po porodu se rozhodla, že kojit nebude, protože se k němu nehodlá uvazovat na celý den, anebo si už nechce odepírat oblíbenou kávičku, vínečko nebo cigaretu? Naprostá většina sahá po umělé výživě z jiných důvodů.
 
Lucka zkoušela, co se dá – různé polohy, kloboučky na vpáčené bradavky. Zatínala zuby, když jí zády projela ostrá bolest při každém pokusu hladového mrňouse vyždímat z prsu alespoň pár kapek. Trpělivě naslouchala radám laktačních sester i touze svého srdce ještě to nevzdat v naději, že se kojení konečně pořádně rozjede. Jenže kromě jejích sil rychle ubývaly i gramy z Kubíkovy váhy. A tak došlo na Nutrilon.
 
Podobně na tom byla i Veronika, která skončila boj o kojení ve chvíli, kdy jí začaly bradavky po zahojení opět krvácet. Stejně jako spousta dalších maminek takový začátek svého mateřství neplánovala. Přesto byla jednou z těch, které si za krmení z lahvičky s dudlíkem vyslechly od neinformovaných „chytráků“ jedovaté poznámky o neschopnosti a sobectví.
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
Výčitky „špatné“ mámy
Nařčení ze sobecké pohodlnosti je samozřejmě úplně liché. Vždyť co může být pohodlnější než kojení, pokud se daří bez problémů. Bez vyvařování lahviček, bez přípravy mléka, bez vláčení cinkajících mléčných zásob na každý výlet. Tohle všechno nekojící mámy vědí, ale čert vem práci navíc. Je sžírá pocit, že neobstály, že v domnělém „testu dobré matky“ propadly na celé čáře. Ovlivněny výčtem nesporných kladů mateřského mléka, mezi něž patří i posílení imunity organizmu, pak i snadno uvěří ve svou vinu, až jejich dítko ve školce chytne rýmu (i když třeba od kamaráda dlouho kojeného).

Udělte si milost
Jestli i vy patříte mezi mámy nekojičky a trápíte se pochybnostmi o své kvalitě, vězte, že i se Sunarem, Nutrilonem či jiným náhradním krmením můžete za svou roli matky získat Oscara. Jen vy sama víte, jestli jste měla a mohla ještě vydržet trápení z bolesti a neúspěchu. A taky vy sama nejlépe cítíte, že váš drobeček ve vaší náruči spokojeně nasává nejen sušené mléko, ale lásku, kterou mu svou přítomností, pohledem a něhou předáváte.
 
Mé kamarádce Jitce kdysi pomohla slova dětské sestry a laktační poradkyně Martiny Procházkové: „Nedělejte si hlavu s tím, že nekojíte, to se stává. Okamžitě vyžeňte všechny výčitky. Miminko potřebuje šťastnou, pohodovou mámu! Kojení je pro dítě sice výborný dar, ale lze je nahradit. Co mu však dáte místo spokojené mámy? Nic, tu v lékárně nekoupíte. Pamatujte, že dítě je zrcadlo vaší nálady, vašich pocitů i atmosféry u vás doma, tak mu dopřejte pohodu a klid a ono vám to stonásobně vrátí.“ Jestli vás budou kvůli nekojení ještě někdy pronásledovat zlé sny, tak si udělte milost dřív, než zazvoní budík.
 
Když i přesto na vás padne „lístostivá“, že se vám start mateřství nevydařil podle představ, chyťte své emoce na uzdu a myslete do budoucna. Spokojeného člověka nedělá zdaleka jen mateřské mléko.
 
Text: Hana Bělohlávková
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články