Někdy pomůže jen balík

Když konečně skončila druhá světová válka, začala Evropa se zdlouhavou obnovou. V USA lidé denně poslouchali zprávy o hladovějících evropských dětech a s údivem se dočítali, že Češi, Poláci, Maďaři, Němci a Rakušané mají na den jen 900 kalorií. Ochota pomoci byla velká, otázkou zůstávalo jak.
Někdy pomůže jen balík

Dne 27. listopadu 1945 navrhl Arthur Ringland a Dr. Lincoln Clark konsorciu 22 státních amerických organizací s humanitárním zaměřením vytvořit podobnou, ale soukromou organizaci, tak vznikla Care. Jméno vymyslela Alice Clark, žena Lincolna Clarka, a znamená "Cooperative for American Remittances to Europe". Současně ale slovo care znamená v překladu také péči, ošetřování, starání se. Málokdy je nějaká zkratka takto výstižná.

První balíky obdržela Care od US Army. Americká armáda nashromáždila pro plánovanou invazi do Japonska 2,8 miliónu balíků s potravinami, které po kapitulaci země již nepotřebovala. Jednalo se o takzvané „10-in-1 Packet“ (balení 10 v 1) původně zamýšlené tak, aby bylo deset amerických vojáků zaopatřeno jedním jídlem. Americká armáda tedy tyto balíky jednoduše dala k dispozici tehdy ještě malé humanitární organizaci Care, která zařídila jejich transport do Evropy.

První balík dorazil do francouzského přístavu Le Havre 11. května 1946 a již v červenci se mohla Care pochlubit skladišti a kancelářemi v jedenácti evropských zemích s centrálou ve Vídni. Ke každému odeslanému balíku existoval doklad podepsaný obdarovanou osobou, který byl zaslán zpět dárci jako důkaz, že organizace splnila svou povinnost. Nesčetnému počtu osob tak mohla Care spolu s dárci zachránit tímto soustavným koloběhem život.

V letech 1946–1950 rozdala organizace celkem 100 milionů balíků, jen v bývalém Československu  byly rozdány balíky v hodnotě přes 30 milionů korun. Balíky obsahovaly potraviny, vlnu, hygienické potřeby a jiné životně důležité zboží. Brzy následovaly balíky s osivem a nářadím jako součást dlouhodobého programu obnovy v duchu filozofie Care “Pomoc k svépomoci”.

Dvacetikilový potravinový balík Care obsahoval 35 000 kalorií:

4,1 kg masa a vnitřností
2,7 kg cornflakes, ovesných vloček a sušenek
1,4 kg ovoce a pudingu
0,9 kg zeleniny
1,4 kg cukru
0,5 kg kakaa, kávy a dalších práškových nápojů
0,4 kg kondenzovaného mléka
0,2 kg másla
0,2 kg sýrů
mýdlo & papírové ubrousky
jeden balíček cigaret 
několik žvýkaček

Během března 1947 byly potravinové balíky doplněny o med, čokoládu, sušené ovoce, vejce
v prášku a další. Od dubna se rozdávaly textilní balíky obsahující deky, bavlnu a vlnu.
A konečně od srpna byly vypravovány speciální kojenecké zásilky a balíky pro nejmenší děti, včetně zásilek s nezávadnými potravinami.

Organizace Care byla založena v roce 1945 a je dnes jednou z největších světových pomáhajících organizací. Aktuálně působí v 84 zemích světa a realizuje téměř 1015 projektu. Vice než 10 000 spolupracovníků pracuje na vizi světa bez chudoby. Z nich je 97% přímo ze zemí, kde projekty probíhají – z Afriky, Asie, latinské Ameriky, východní Evropy a blízkého Východu. Care má všeobecný status poradce OSN a je politicky a nábožensky nezávislou organizací. V roce 2011 byly projekty organizace ku prospěchu více než 122 miliónům lidí. 
Care Česká republika pravidelně podporuje práci na projektech organizace Care International. A v roce 2011 podporovala 6 projektů v 6 zemích, přičemž ty nejdůležitější projekty se týkaly Afriky.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články