Nejčastější otázky pro gynekologa

A můžu se vás, pane doktore, ještě zeptat...? Neublížím miminku, když budu málo pít, když si vezmu něco na bolení hlavy, když nespím? Pokud pochybujete, máme pro vás pár odpovědí.
Nejčastější otázky pro gynekologa
Jdu na kontrolu. Jak jednoduché… Jen se mi klepou kolena – nevím, co mě tam čeká…
Vstupní prohlídka v ambulanci pro těhotné zahrnuje několik důležitých kroků a je většinou nejdelší kontrolou v celé graviditě. První vyšetření musí odhalit všechny rizikové faktory a nemoci, které mohou ovlivnit vývoj a průběh těhotenství. Gynekolog se dále mimo jiné dotazuje na datum poslední menstruace, průběh předchozích gravidit a porodů, prodělané gynekologické choroby a operace. Poté nastává samotné gynekologické vyšetření. Na konci prvního trimestru se odebírá krev na laboratorní vyšetření. Opakované kontroly krevního tlaku a moče se sice mohou v těhotenství jevit na první pohled zbytečné, ale mají opravdu svůj význam. V těhotenském průkazu jsou kolonky pro potřebná vyšetření, která se během těhotenství plní. Je to takový jednoduchý manuál, který zajistí standardní péči pro každou těhotnou, navštěvující prenatální poradnu. Máte dojem, že je kontrol v těhotenství příliš moc, či naopak málo? Nemějte obavy, péče o těhotné je promyšlená a založená na prevenci a včasném odhalení hrozících potíží, které se často vyvíjejí pozvolna a těhotná přitom nemusí mít žádné problémy. Žádná systematická preventivní péče není schopna zachytit 100 % potenciálních problémů včas, náhody se vyskytují, ale pokud těhotná dochází na obvyklé pravidelné kontroly, je pravděpodobnost včasného záchytu hrozící komplikace velmi vysoká.

Pár minut v čekárně u gynekologa navíc a hned vám vyletí tlak… Může za to čekání nebo strach z výsledků?
Krevní tlak by se neměl měřit hned po příchodu do čekárny, ale po 10 až 15 minutách čekání, tedy v klidu. Hodnota krevního tlaku se obecně při jakékoli činnosti zvyšuje podle potřeb organizmu. Jednotlivé tkáně musí být dobře okysličeny, což je zajištěno dokonalou souhrou srdce (zrychlování či zpomalování frekvence pulzů) a cév (zvyšování či snižování napětí jejich stěny). Ze samotného dlouhého čekání se tlak krve určitě nezvyšuje, ale psychické napětí a nervozita spojená s očekávaným vyšetřením a jeho výsledkem se na zvýšení tlaku podílet zcela jistě může. Jedna vyšší hodnota krevního tlaku by neměla být zdrojem obav. Pokud se naměří jedna vyšší hodnota, je dobré měření tlaku opakovat za několik minut. Až dvě vyšší hodnoty krevního tlaku považujeme za prokazatelné zvýšení, které může být následováno dalším vyšetřením, a podle zjištěné příčiny i léčbou. Krevní tlak do 135/85 považujeme v průběhu těhotenství za dobrý, tlak 140/90 je důvodem ke zvýšení pozornosti a pátrání po příčině.

Plus nebo minus? Jak se bude dítěti líbit, když bude mít máma Rh negativní a táta Rh pozitivní? „Nevzbouří“ se? A jak velké riziko to přináší?
Rizikem to být může, ale nemusí. Závisí to na několika faktorech, přičemž hlavním je pořadí těhotenství. První gravidita bývá obvykle nekomplikovaná, problémy se však mohou objevit v těch následujících. V prvním těhotenství Rh negativní ženy, pokud otěhotní s Rh pozitivním mužem, imunologický konfl ikt nevzniká a plod není nijak ohrožen. Červené krvinky plodu se totiž ve větší míře dostávají do kontaktu s krevním řečištěm a imunitním systémem matky až v době porodu. V dalších těhotenstvích probíhá proces tvorby protilátek mnohem rychleji, a ty matčiny mohou začít ničit krvinky plodu již během gravidity. U Rh negativních těhotných žen se proto kontroluje přítomnost protilátek v krvi matky v těhotenství celkem třikrát. Pokud se zjistí jejich přítomnost již na začátku těhotenství, a později se prokáže i postupné zvyšování jejich hladiny, je nutné zaujmout zásadní stanovisko závisející obvykle na závažnosti konkrétního nálezu a na stadiu těhotenství. Možnosti řešení tohoto stavu jsou různé: od pouhého sledování matky i plodu pomocí laboratorních metod, přes podávání nitroděložních krevních transfuzí plodu do pupečníku, v případě známek závažné chudokrevnosti v jeho krevním obraze, až po předčasné ukončení těhotenství předčasným porodem, aby se minimalizovalo riziko poškození mozku dítěte vysokou hladinou vlastního „rozpadového“ produktu – bilirubinu. Bilirubin vzniká z krevního barviva hemoglobinu po „destrukci“ krvinek plodu matčinými protilátkami, které přestupují přes placentu do krevního oběhu plodu.
 
Klepněte pro větší obrázek

Dvě obří igelitky s nákupem. Jen je popadnout a přestěhovat domů. Není to pro těhotnou příliš? Kolik kilo si může naložit?
Myslí se tím samozřejmě, zejména nošení či přenášení neúměrně těžkých věcí, řekněme kusů nábytku, pytlů s bramborami či nákupů se dvěma přeplněnými taškami. Je těžké defi novat obecně platnou zátěž v kilogramech, kterou by těhotná neměla zvedat. Některá žena má tělesnou konstituci, která dovoluje bezpečně zvednout i v těhotenství 15 kilogramů bez následků, kdežto jiná má co dělat i s pěti kilogramy. A proto by těhotné neměly přepínat síly a měly by zvedat podstatně lehčí břemena než před otěhotněním. Platí to především pro druhý a třetí trimestr s dovětkem: méně je často více. Neposadit si své starší dítě do klína je nepředstavitelné. Toho se netřeba obávat, ale zvedat ze země do náruče čtyřletého odrostlého potomka není opravdu ten nejlepší nápad.

Litr nebo dva a půl? Není to jedno, kolik vypijeme? A stačí obyčejná voda z kohoutku?
Dva a půl litru tekutin za 24 hodin představuje doporučovaný denní příjem pro zdravého člověka, tedy i pro těhotnou ženu. Nadbytečné příjmy tekutin vedou jen ke zbytečně častým návštěvám toalet. Opravdu nemusíte vycházet z domova s jeden a půl litrovou petlahví, několik hodin bez pití se dá fakt vydržet! Příjem tekutin by měl být vyvážený během celých 24 hodin tak, aby byl organizmus „spokojený“ a těhotná v noci spala, a ne, aby běhala čtyřikrát za noc na toaletu proto, že ještě před spaním vypila litr vody, jak je dnes „moderní“. Nadbytečné příjmy tekutin dnes vidíme ve svém okolí zcela běžně, jen nevím, kde se tento trend ve společnosti najednou objevil. Zdravotní důvod to jistě nemá. Osobně se domnívám, že je to tím, že v časopisech, televizi či na billboardech se neustále míhají reklamy výrobců balených vod a my jsme podvědomě této „mediální masáži“ zcela podlehli. Z pohledu zavodnění organizmu na formě tekutiny příliš nezáleží. Na druhé straně jíme pokrmy s dostatkem cukrů, tak bychom měli pít raději nesladké vody, přičemž „voda z kohoutku“ není zpravidla o nic horší než voda od renomovaného výrobce balených vod. Vody s vyšším obsahem minerálů bychom měli pít jako doplněk neminerálních vod. Pro džusy platí to samé jako pro sladké tekutiny, neměly by dominovat, ale jako doplněk jsou jistě vítané.

Ta hlava, ta někdy tak bolí! A záda, a usnout ne a ne... Jak ráda bych sáhla po tišivé pilulce. Mohu?
V těhotenství neberte zbytečné léky! Tableta obyčejného léku proti bolesti hlavy nebo proti zvýšené teplotě, která obsahuje paracetamol v běžně užívaných malých dávkách, je však lepším řešením, než chodit několik dní s bolestmi hlavy. Užíváte-li některý lék trvale, informujte bezodkladně lékaře, který vám jej předepsal, že jste těhotná. V 1. trimestru se vyvarujte přípravků na spaní, vitaminů, hormonů, železa a samozřejmě drog. Běžně se doporučuje nebrat žádnou léčbu v průběhu prvních tří měsíců těhotenství, kdy se vyvíjejí všechny orgány a končetiny. Jezte zeleninu a ovoce, ve kterých je dostatek přirozených vitaminů pro běžnou potřebu organizmu. Polykat vitaminové tablety ve velkých dávkách do „zásoby“ nemá význam, ale užívání komplexu vitaminů ve 2. a 3. trimestru je zejména v zimních měsících vhodné. Nepodléhejte panice, když budete muset užívat pod kontrolou lékaře potřebný lék. Existuje opravdu jen několik léků, které mají špatný vliv na vývoj těhotenství, a ty nelze brát bez předpisu od lékaře. Každé užití léku, snad s výjimkou paracetamolu, raději konzultujte se svým lékařem.

Dřív, jako když do vody hodí, teď vzhůru po každém vrznutí. Proč nespím a proč chrápu?
Změny charakteru spánku v těhotenství jsou sice běžné, ale jednoduché univerzální vysvětlení tohoto stavu neexistuje. Komplex změn hormonálních, duševních i tělesných může mít samozřejmě vliv jak na hloubku, tak i délku spánku. V první třetině těhotenství mají změnu spánku na svědomí hlavně změny hormonální, ve vyšších stadiích gravidity souvisejí potíže se spaním zejména se změnami postavy. Ve druhé polovině těhotenství, a zejména v poslední třetině, je nejlepší polohou pro spánek poloha na tom boku, kde má děťátko záda.
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články