Nechte dětičky se „patlat“

Odkdy jí malé dítě samo? To je otázka, která „straší“ v hlavě mnoha maminkám. A každá k tomuto problému přistupuje jinak. Některé maminky nechávají malé děťátka jíst rukou už, když se posadí, ty další si zase počkají, až nebude hrozit házení kaší. Ať tak či onak každé dítě se jednou samo jíst naučí. A kdy co zvládá?
Nechte dětičky se „patlat“
Zhruba kolem osmi měsíců věku může mít děťátko občas chuť jíst samo. Toto osamostatňování začíná tím, že si drží láhev, strká ruce do jídla a snaží se ho donést do úst. To je pro dítě velmi obohacující zkušenost, zkouší konzistenci, uvědomuje si, co strká do pusy a rozvíjí tím motorické schopnosti. „Dítě se postupně učí jíst rukama, a pokud to již dobře zvládá, můžete mu dát dětskou lžíci a vidličku z umělé hmoty. Rozhodně ho nenechte jíst velkou lžící ani vidličkou, dítě by se mohlo poranit. Na začátku dítěti ukažte, jak má držet lžičku, ale nechte ho, ať si ji uchopí, jak chce. Je to pro malé dětské ručičky poměrně těžký úkol, ale časem s správné držení naučí,“ říká pediatrička Alena Bohdanecká.

Jak ho učit jíst samo? Hlavně v klidu
Až budete svého drobečka učit jíst, připravte si velkou dávku tolerance a trpělivosti. Jídlo totiž zpočátku častěji skončí na stole, zemi, oblečení ale i ve vašich vlasech. Ničemu nepomůžete, budete.li se zlobit nebo dítěti dokonce zakazovat jíst samotnému. Čím dříve tyto potíže překonáte, tím rychleji se váš brouček naučí jíst. A kaše bude konečně v bříšku a ne na zdi☺ Ze začátku počítejte s tím, že na stole bude nepořádek, proto používejte omyvatelné podložky a ubrusy, pod židličku a kolem sebe rozložte velký igelitový ubrus nebo noviny a dítěti dejte velký bryndáček - vhodný je omyvatelný s rukávky. Během jídla se snažte udržet příjemnou atmosféru, povídejte si s ním a hodně ho chvalte. „Doporučuji vybírat jídla, která se lžičkou dobře nabírají, jako je bramborová či krupičná kaše, mixované zeleninové polévky, pudink, našlehaný tvaroh a podobně,“ dodává MUDr. Bohdanecká.
 
Klepněte pro větší obrázek 

Jak si s jídlem poradí podle věku
 
• Ve 12 měsících se již vaše dítě umí s vaší pomocí napít ze šálku a udržet lžíci, ale neumí ji ještě používat.
 
• V 18 měsících umí pít samo (i když s občasným pobryndáním) a jí samo, dospělí ho případně dokrmí.
 
• Ve 2 letech již umí pít z hrnečku samo a jí lžící, umí si říct o jídlo a pití, napodobuje vás při vaření. Po oslavě druhých narozenin nechte „zmizet“ dětskou láhev!
 
• Ve 3 letech používá lžíci i dětský příbor, s pomocí si umyje a utírá ruce.
 
• V 4 letech již umí zacházet se lžící a vidličkou, umí si pořádně umýt a utřít ruce.
 
• V 5 letech již umí zručně zacházet se lžící a vidličkou, umí si samo namazat chleba, umí si vzít jídlo samo.
 
• V 6 letech si umí vidličkou a nožem ukrojit maso, Ale třeba i prostřít stůl a samo připravit jednoduchá jídla (obložené housky nebo chleby)
 
Při přípravě materiálu byly s laskavým svolením vydavatele použity i podklady z knihy Dítě a já od Penelope Leachové.

Text: Anna Berková
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články