Nechat odříhnout, je základ

Je tak sladké, když se tváří spokojeně. Ale… Miminko je neklidné, kňourá, poplakává a není k utišení. „Co jsem zase udělala špatně,“ Moc jídla, málo jídla, špatná nálada, nemoc…
Nechat odříhnout, je základ
Chováte je v náruči nebo na klíně, ale nic nepomáhá. V duchu si promítáte všechno, co jste udělat měla a neudělala. Že jste je nenechala odříhnout? Taková banalita by vás opravdu nenapadla…
 
Smyslem „říhání“ je zbavit se vzduchu, který miminko „sní“ při krmení, nebo ještě před ním, třeba když plakalo. Jsou děti, které při krmení moc vzduchu nespolykají a jiné, které naopak hodně. Všechny jsou však rozhodně spokojenější, když si odříhnou.
 
Do první skupiny patří podle doktorky Lenky Smetanové především kojené děti. Jakmile se „chytí“ prsu, skoro hermeticky ho uzavřou. „Polykání vzduchu je naopak mnohem častější u dětí krmených z lahvičky. Proč? Protože je maminky nedrží správně. Lahvičku je totiž důležité naklonit tak, aby byla savička plná mléka.“ Stačí tedy jen málo, aby se miminko cítilo dobře.
 
Dobré rady
Přes rameno si dejte čistou plenku nebo ručník. Miminko zdvihněte, otočte proti sobě. Pak je nechte „kouknout“ přes rameno. Jemně je hlaďte po zádech.
Dítě si také můžete posadit na klín. Trochu je předkloňte. Jednou rukou mu přidržujte hlavičku, aby mu nepřepadávala dopředu. Netřete je, ani nepopleskávejte příliš silně, protože by toho mohlo víc vyblinkat. Raději je hlaďte jemně směrem nahoru.
 
Klepněte pro větší obrázekMUDr. Lenka Smetanová - odbornice na výživu malých dětí

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články