Nech pindíka! Anebo snad ne?

Masturbace (a vůbec sex) je téma, u kterého se většina rodičů svíjí jako žížala na háčku, a partneři si úkol vysvětlovat dítěti některé věci přehazují jako horký brambor. Bohužel tomu ale neutečete.
Nech pindíka! Anebo snad ne?
Navíc přijdou ještě „horší věci“, proti kterým je masturbující chlapeček slabý čajík. Co udělat, když jdeme se čtyř- nebo pětiletou dcerou na návštěvu k přátelům, kteří mají plus minus stejně staré syny a pak je všechny společně načapeme v jejich pokojíčku se staženými kalhotami, jak si vzájemně ukazují přirození? Nebo jak se postavit k situaci, kdy pětileté dítě vleze do odpadkového koše, rozbalí zvědavě balíček a najde použitou maminčinu vložku?! A protože když je zle, může být vždy ještě hůř, vezme svůj nález a jde se zbytku rodiny před všechny zeptat: „Maminko, co to je?“ Co bych dělala v její situaci já, nevím, ale sexuolog Ondřej Trojan razí teorii potlačit chuť utéct a postavit se k dané věci čelem. Tak tedy po pořádku.
 
Přistiženo při masturbaci
Prababičky „provinilcům“ tvrdily, že budou mít chlupaté dlaně, nám je méně či více trapně. „Každá rodina se k masturbování staví na základě svého přesvědčení a hodnot, které zastává. Některé absolutně odmítavě, jiné to vůbec neřeší. Na oba postoje mají rodiče právo,“ komentuje situaci sexuolog. Než se ale pustíte do „řešení“, určitě je dobré vzít podle odborníka v úvahu několik odborně podložených faktů:
 
Dítě si hraje s genitáliemi, když je unavené, znuděné a neklidné. Ale i pro radost.
 
Masturbace je normální. Ale nemasturbování je také normální!
 
Neexistuje žádné fyzické nebo psychické poškození spjaté s masturbací.
 
Pokud ale dítě masturbuje tak často, až mu to brání v ostatních obvyklých činnostech, může trpět svědivou infekcí, nebo se mu nedaří dojít k vyvrcholení. I takto malé děti, chlapečci i holčičky, jej prožívají, byť chlapečci neejakulují. Velmi často se stává, že dítě tento příjemný pocit zažije náhodou a chce si ho zopakovat, jenže najednou mu to nejde...

Neschvaluji to – schvaluji to
Okřikováním či plácáním přes ruku docílíte jedině opak. Co je zakázané, to přitahuje. Úplná ignorace, kdy si dítě hraje s přirozením, matka to vidí a nevzrušeně konverzuje s kamarádkou o nové zaručené dietě, je zase opačný extrém. Co tedy? Podle sexuologa řekněte dítěti úplně jednoduše, že se vám to, co dělá, nelíbí a nepřejete si, aby to dělalo. Pokud možno neutrálním hlasem. Jestli poslechne, nebo se obšťastňuje v pokojíku potajmu, ale nepátrejte.
Když naopak masturbaci považujete za normální činnost, měli byste pomoci dítěti pochopit, že existuje vhodné místo a čas. „Chápu, že ti to je příjemné, ale dělej to jen v soukromí, aby tě ostatní neviděli. Před ostatními přece také nekakáš.“ Dítě musí pochopit určité hranice.
 
Klepněte pro větší obrázek 

Ukazování si přirození
Hra „na pana doktora“ mezi holčičkami a chlapečky v školkovém věku neznamená, že jste porodili budoucího sexuálního devianta. Už prostě nemáte doma sobecké, sebestřední, nekolektivní dítě, ale tvora, který se poprvé učí ve společnosti vrstevníků společenským strategiím. A také už ví, že se holčičky a kluci „tam dole“ liší, a baví je to prozkoumávat – bez jakýchkoli erotických podtextů.

Proč maminka krvácí
Děti jsou mnohem vnímavější, než si myslíme. Po tajemství menstruace aktivně nepátrají. Ale i když kolem měsíčků konspirujeme sebe víc, chybička se vloudí a stopy po ní občas na povrch vyplavou. Když už se stane, a vy budete dělat mrtvého brouka, dítě si může v hlavě vykonstruovat, že maminka je těžce nemocná. Spojení krev – zranění – bolest je pro ně logické, vždyť to zná z vlastní zkušenosti.
 
Nejlepší je tedy nemlžit a jednoduchou formou vysvětlit. Jenomže jaká je ta jednoduchá forma? Třeba, že maminka má v břiše takovou „kapsu“ (dělohu) na miminko. Děloha každý měsíc trošku vyroste, nakypří se. Když maminka miminko nečeká, musí všechno, co v děloze vyrostlo, z těla odejít. Kudy? Skrz pochvu. A to vypadá jako krev. (Slovo pochva lze nahradit termínem, který se pro tuto část těla v rodině používá.) Samozřejmě verzi můžete ještě trochu zjednodušit...
 
Ach, ta obrazotvornost
Utřeli jste si pot z čela? Ještě zdaleka není vyhráno. Pětileté dítě totiž vše přijímá doslova. Pokud mu například sdělíte, že maminka má v břiše vajíčka, představí si, že v ní rostou ta slepičí, a může se, pokud má velkou obrazotvornost, pořádně vyděsit. Taktéž mu zaděláte na divoké představy, když mu vysvětlíte, že bratříček vznikl z tatínkova semínka. Jednak to pro změnu evokuje, že mámě kvetou v děloze kytky. Jistý chlapeček z této odpovědi vydedukoval, že varlátko je vlastně pytlík na semena, která vypadají jako ta obilná. Jen nechápal, proč teda není tvrdý...
 
Text: Jana Trnková
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články