Nebojme se sušení

Jak jednoduché je vyprat prádlo v automatické pračce, ví už každá česká rodina. Proč se však spousta z nás stále brání stejně jednoduchému a hlavně kvalitnímu sušení šatstva v moderní sušičce?
Nebojme se sušení

Mohou za to stále vžité, avšak nepravdivé domněnky, které se tradují mnoho let. Ty nejčastější „pověry“ o sušičkách uvádí na pravou míru Ján Živný ze společnosti Whirlpool.

Předsudek č. 1: Nepotřebuji sušičku, mám na sušení dost místa i prostoru
Prostor k sušení prádla v podobě balkónu či zahrady je jistě velkou výhodou, avšak nemůžete na něj se sušením prádla vždy spoléhat. I při pěkném počasí se může váš soused rozhodnout např. pro grilování a vaše prádlo načichne. Navíc je prádlo venku vystaveno pylům a prachu, což může zkomplikovat situaci například alergikům. V sušičce jsou díky účinným filtrům alergeny naopak odstraňovány. Díky sušičce si ale především ušetříte mnoho času a energie spojeného s věšením, kontrolováním a sbíráním prádla. Pokud navíc potřebujete prádlo suché co nejdříve, můžete se na sušičku, na rozdíl od počasí, plně spolehnout.

Předsudek č. 2: Vlastnit sušičku je energeticky i prostorově náročné
Stejně jako většina spotřebičů, které běžně používáme, i sušičky při svém uvedení před řadou let patřily do energetické třídy C. Dnes je situace zcela odlišná. Většina sušiček patří do skupiny B a vybírat můžete již i v energetické třídě A. Není se proto třeba obávat výrazného zatížení rodinného rozpočtu. Pokud jde o prostor, sušičku je možné umístit do jinak obvykle nevyužívaného prostoru nad pračkou. Usnadní vám to tzv. „mezikus“, který nabízí řada výrobců. Pokud si vyberete kombinaci stejného designu pračky i sušičky (například Whirlpool Carisma AWOE 8914 a AZA 799), může se taková sada stát pěkným a zároveň užitečným prvkem vaší koupelny.

Předsudek č. 3: Sušička zmačká prádlo a znesnadní žehlení
Naopak. Vzduch v sušičce proudí tak, že tkanina zůstává krásně nadýchaná. Vyspělé technologie (například Whirlpool 6. smysl) zajistí, že má prádlo optimální vlhkost, není přesušené a žehlení vám naopak usnadní. Pro prádlo, které nepotřebujete žehlit, zvolíte speciální program k uložení do skříně. Oblečení pak už stačí jenom složit a uklidit.

Předsudek č. 4: Sušička prádlo poškodí
Moderní technologie jsou k textiliím velmi šetrné, a pokud se budete stejně jako v případě praní držet pokynů výrobců prádla i sušičky, nemusíte se nepříjemného překvapení obávat.
 
Časté otázky:

Zvažuji nákup sušičky, ale nevím, zda si pořídit pračku se sušičkou, nebo samostatnou sušičku. Co je lepší volbou?
Sušičku na prádlo lze koupit samostatně, nebo jako součást pračky. Kombinované pračky se sušičkou bývají méně prostorově náročné, ale musíte počítat s tím, že se jedná o kompromis a sušičku plně nenahradí. Vyprané prádlo neusušíte najednou, spíše je nutné ho rozdělit na několik dávek. Kombinovaná pračka se sušičkou má navíc vyšší spotřebu vody a energie. Je tedy praktičtější zvolit samostatně stojící sušičku. Prostorovou náročnost snadno vyřešíte tím, že sušičku postavíte na pračku a vznikne tzv. komín. 

Přemýšlela jsem o pořízení sušičky, ale známí mne odrazují s tím, že je to velký „žrout“ energie. Je to pravda?
Pryč jsou doby, kdy většina sušiček patřila do energetické skupiny C. V současnosti si již můžete pořídit sušičku úspornou, z energetické skupiny A. Při jejím výběru věnujte pozornost energetické náročnosti. Obvyklá spotřeba energie kondenzační sušičky se pohybuje okolo 4 kWh / cyklus. Nižší spotřebu mají sušičky s tepelným čerpadlem, jejichž spotřeba je přibližně 2 kWh / cyklus. Ze sušiček Whirlpool využívá tepelné čerpadlo například model AZA799.

Na co si dát pozor při výběru sušičky?
Vybírejte si sušičku na míru. Každý má jiné potřeby a odpovídá tomu i široká nabídka sušiček, které se liší nejen kapacitou, ale i funkcemi. Ty jsou přizpůsobené jak velkým rodinám, tak i přibývajícím jednočlenným domácnostem. Moderní sušičky vám usnadní práci a zajistí perfektní péči o vaše prádlo. Například sušičky Whirlpool se 6. smyslem vysuší díky vyspělým senzorovým technologiím prádlo do optimální vlhkosti, ale nepřesuší ho. Bude tedy jemné, měkké a bude se vám lépe žehlit. Sušičku používáte i proto, aby vám ušetřila čas. Zjistěte si tedy, za jak dlouho vámi vybraný model v průměru vysuší 1 kg prádla.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články