Nebezpečná žízeň

V horkých dnech je zvlášť důležité dodržovat pitný režim. Zatímco ale dospělý si dostatek tekutin ohlídá sám, za děti na to musíte myslet vy.
Nebezpečná žízeň

Únava, bolesti hlavy, malátnost, snížená schopnost koncentrace, roztěkanost a zlobení, takové mohou být příznaky dehydratace. Vy jim ale určitě dokážete předejít. Stačí dodržovat pár základních pravidel, a žízeň nemá šanci.

Mléko stačí

U kojenců a novorozenců je podíl vody na celkové hmotnosti 80 %, a proto u nich může dojít k dehydrataci dřív, než si myslíte. Váží-li dítě pět kilogramů, může být kritická ztráta 10 % váhy, tedy půl litru tekutiny. Pokud kojíte miminko do půl roku, určitě se neubráníte pocitu, že musí mít žízeň. Ale není to tak. Dítě ji zažene tzv. předním mlékem, které je řidší. Můžete ho však přikládat častěji, aby se právě tohoto mléka napilo. Při extrémních vedrech můžete po lžičkách přidat kojeneckou vodu.

Co pít

Batolátkům dávejte pít kojeneckou vodu nebo slabé dětské ovocné čaje, ne však zelené nebo černé. Určitě jim nenabízejte stoprocentní ovocné džusy. Ovocné šťávy by měly být hodně ředěné a samozřejmě bez umělých barviv, sladidel a dochucovadel. Slabá minerálka bez oxidu uhličitého je také vhodná, ale tradiční minerálky s velkým obsahem oxidu uhličitého podávejte jen výjimečně a kojenci by je neměli pít vůbec. Ještě větším dětem byste měli vymluvit slazené sycené limonády, ale to určitě není třeba říkat. Vysoký obsah cukru nebo umělých sladidel poškozuje zubní sklovinu, může způsobit hyperaktivitu apod.

Kolik toho pít

Miminka do tří měsíců věku by měla vypít cca 80–100 ml tekutin na kilo své váhy denně, tzn. že uzlíček vážící tři kila by měl vypít 240–300 ml tekutin za den. U tříměsíčních dětí by to pak mělo být 140–160 ml na kilo a den. V devíti měsících 125–145 ml/kg/den. Roční děti by za den měly vypít celkem 1150–1500 ml tekutin a dvouleté dítě pak 1350–1500 ml denně. Ve čtyřech letech by dítě mělo vypít 1600–1800 ml za den a šestileté dítě 1800–2000 ml. Vypadá to složitě, ale nijak složité to není, jen si zkrátka musíte udělat taháček a zaznamenávat všechno, co přes den dítě vypije, abyste měla jistotu, že žádné nebezpečí nehrozí.

Jak nalákat

Přimět dítě k pití je někdy nadlidský výkon, a tak nám nezbývá než vyzkoušet různé fígle. Zkuste mu pořídit hezkou lahvičku nebo hrníček, který si samo vybere, nebo mu ho polepte samolepkami s oblíbenými postavičkami. Větší děti můžete do přípravy pití zapojit, bude je to bavit a uvidíte, že se vlastního výrobku s chutí napijí. Mnoho dětí miluje pití s brčkem, která jsou dnes k mání v roztodivných tvarech. Pokud nic z toho nezabere, nezbude vám nic jiného než tekutiny propašovat do jídla ve formě polévek, vodou rozředěného rozmačkaného ovoce apod. Někdy to opravdu není jednoduché přimět děti pít, ale je třeba si říct, že tentokrát na ně musíte vyzrát, protože v sázce je zdraví.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články