Návrat DO PRÁCE: Víte, na co máte právo?

Na co máte nárok a co si pohlídat? Jaká jsou naopak práva vašeho zaměstnavatele? Většinou se říká, že zaměstnavateli by se o těhotenství mělo říct v době, kdy překročíte nejrizikovější období.
Návrat DO PRÁCE: Víte, na co máte právo?

Než tento krok ale učiníte, dobře zvažte svou situaci. Pokud máte pracovní smlouvu na dobu neurčitou, není co řešit. O svém těhotenství můžete říct klidně hned.
Já osobně mám ale nepříliš dobrou zkušenost. Chtěla jsem být férová a svému zaměstnavateli jsem o těhotenství řekla pár týdnů před koncem pracovní smlouvy. Jsem totiž učitelka, čekaly nás letní prázdniny a nechtěla jsem se v září vrátit do práce s nečekaně velkým břichem. Vůbec mě nenapadlo, že by mi zaměstnavatel pracovní poměr neprodloužil. Ale stalo se. Začal šílený kolotoč s tím, jak tuto situaci vyřešit pro mě finančně nejlepším způsobem. Nakonec jsem až do nástupu na mateřskou dovolenou musela být na nemocenské. Taktak k jsem se vešla do ochranné lhůty a dostala jsem peněžitou pomoc v mateřství. U druhé dcery už jsem ale musela rovnou na rodičák.

Děti | Mateřská a rodičovská dovolená | Kariéra | Praktické rady | Zpátky do práce | Kariéra a zaměstnání (poradna)

Vracíte se po mateřské do práce? Přihlaste se na náš workshop Back to work, je zdarma

Moje finanční ztráta se mohla pohybovat okolo sta tisíc. Doteď si s ironií opakuji pořekadlo: S poctivostí nejdál dojdeš… Můj zaměstnavatel se samozřejmě nezachoval protizákonně. Na toto jednání měl plné právo.

Jiné by to bylo, kdyby vás v době dody těhotenství vyhodil ve chvíli, kdy vaše pracovní smlouva trvá. V tuto chvíli by to protiprávní jednání bylo.

 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře