Návrat DO PRÁCE: Víte, na co máte právo?

Na co máte nárok a co si pohlídat? Jaká jsou naopak práva vašeho zaměstnavatele? Většinou se říká, že zaměstnavateli by se o těhotenství mělo říct v době, kdy překročíte nejrizikovější období.
Návrat DO PRÁCE: Víte, na co máte právo?

Než tento krok ale učiníte, dobře zvažte svou situaci. Pokud máte pracovní smlouvu na dobu neurčitou, není co řešit. O svém těhotenství můžete říct klidně hned.
Já osobně mám ale nepříliš dobrou zkušenost. Chtěla jsem být férová a svému zaměstnavateli jsem o těhotenství řekla pár týdnů před koncem pracovní smlouvy. Jsem totiž učitelka, čekaly nás letní prázdniny a nechtěla jsem se v září vrátit do práce s nečekaně velkým břichem. Vůbec mě nenapadlo, že by mi zaměstnavatel pracovní poměr neprodloužil. Ale stalo se. Začal šílený kolotoč s tím, jak tuto situaci vyřešit pro mě finančně nejlepším způsobem. Nakonec jsem až do nástupu na mateřskou dovolenou musela být na nemocenské. Taktak k jsem se vešla do ochranné lhůty a dostala jsem peněžitou pomoc v mateřství. U druhé dcery už jsem ale musela rovnou na rodičák.

Vracíte se po mateřské do práce? Přihlaste se na náš workshop Back to work, je zdarma

Vracíte se po mateřské do práce? Přihlaste se na náš workshop Back to work, je zdarma

Moje finanční ztráta se mohla pohybovat okolo sta tisíc. Doteď si s ironií opakuji pořekadlo: S poctivostí nejdál dojdeš… Můj zaměstnavatel se samozřejmě nezachoval protizákonně. Na toto jednání měl plné právo.

Jiné by to bylo, kdyby vás v době dody těhotenství vyhodil ve chvíli, kdy vaše pracovní smlouva trvá. V tuto chvíli by to protiprávní jednání bylo.

 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články