Naučte děti správně pít

Děti v zápalu her a letních sportů velmi často zapomínají na tekutiny, a když na ně rodiče dostatečně nedohlédnou, jsou schopny nepít i celý den.
Naučte děti správně pít

Výsledkem toho jsou závratě, masivní pocení, horečky a průjmy způsobené většinou právě akutní dehydratací jejich malých tělíček. Dětští pacienti pak často tráví léto na nemocničních lůžkách, namísto veselých radovánek s kamarády.

Jsme stvořeni z vody
U novorozence tvoří podíl vody až 80 % tělesné hmotnosti, u dospělého tvoří voda asi 65 %. Čím je dítě mladší, tím více vody jeho tělo obsahuje a i látková výměna probíhá rychleji. Z toho vyplývá, že dítě je nedostatečným příjmem tekutin ohrožené více než dospělý a k dehydrataci u nejmenších dochází velmi rychle, obzvlášť v horkých letních měsících.

Dehydratace u dětí může být velmi nebezpečná a může vést k poškození organismu. Její začátek se projevuje suchými ústy a jazykem, nedostatkem slin a slz, podrážděním nebo únavou. Podezřelá je rovněž absence močení během 6-8 hodin u starších dětí a 3-4 hodiny u dětí do půl roku života. Už při 5% dehydrataci se mohou objevit křeče, nevolnosti, a při ztrátě více než 10 % tekutin přichází úpal, halucinace či vysoká horečka. Právě miminka proto vyžadují nejpřísnější režim při dodržování dostatečného příjmu tekutin. Nejlepší volbou pro pravidelný příjem tekutin je nejen pro miminka kojenecká voda. Zejména v období veder by ji měla mít po ruce každá maminka. Což neplatí u plně kojených dětí, ty mají dostatečný příjem tekutin z mateřského mléka.

Vhodnost používání kojenecké vody zejména pro děti v prvním roce života potvrzuje i názor MUDr. Martina Gregory, pediatra a autora knih pro rodiče: „Kojeneckou vodu mohou maminky bez obav používat jak pro přípravu kojenecké stravy, tak pro pravidelný pitný režim nejmenších dětí. Její největší předností je kvalita. Ze zákona totiž garantuje nízký obsah dusičnanů a splnění dalších přísných kvalitativních kritérií."

Nová kojenecká voda z panenské přírody Rajecké doliny splňuje všechna předepsaná kritéria. Díky nízkému obsahu dusičnanů a splnění těch nejpřísnějších kritérií je ideální pro přípravu kojenecké stravy i pitný režim dětí bez nutnosti převaření. Balená kojenecká voda je často v místech, kam se chystáme na dovolenou, jedinou jistotou. Pokud vám není přesně známa kvalita vody z vodovodní sítě v cílové destinaci, nelze ji v žádném případě používat pro pitný režim dětí a přípravu kojenecké stravy. A to dokonce ani po jejím převaření!

Dokud jsou děti kojené, dostávají tekutiny od matky, ale postupně bychom měli děti učit pít. Roční dítě potřebuje přibližně 1 000 - 1 500 ml tekutin, které dokáže získat částečně ze stravy a částečně je musíme zabezpečit pitím. V podstatě by dítě mělo každou hodinu, kromě doby spánku, vypít 50 ml tekutin. Potřeba tekutin závisí nejen na věku dítěte, ale také na jeho fyzických aktivitách, vnějším prostředí (v letních měsících či při cestování do teplejších krajin se potřeba tekutin přirozeně zvyšuje) a též na jeho zdravotním stavu.

Zdravé dítě by mělo denně přijmout následující množství tekutin:
3 dny: 250 – 300 ml/den
2 týdny:  400 – 500 ml/den
3 měsíce: 750 – 850 ml/den
6 měsíců: 950 - 1100 ml/den
9 měsíců: 1000 – 1250 ml/den
1 rok: 1100 – 1300 ml/den
2 roky: 1350 – 1500 ml/den
4 roky: 1600 ml/den
5 až 7 let: 1600 – 2000 ml/den

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články