Natália Martínková: Zvládá svou rodinu i zkoumat bílé nosy netopýrů

Mezinárodní projekt For Women In Science (Pro ženy ve vědě) vznikl v roce 1998 ve spolupráci UNESCO a společnosti L’Oréal se snahou podpořit ženy působící na poli vědy a ocenit jejich úsilí. Na mezinárodní úrovni uděluje každoročně pět cen významným badatelkám, které se za svou kariéru staly vzorem pro následující generaci.
Natália Martínková: Zvládá svou rodinu i zkoumat bílé nosy netopýrů

Dále rozděluje 15 mezinárodních stipendií mladým vědkyním, jejichž výzkumný projekt přijala uznávaná vědecká instituce mimo jejich domovskou zemi.

V České republice se, podobně jako ve více než 60 dalších zemích, kde L’Oréal působí, udělují národní stipendia Pro ženy ve vědě. Odborná porota každoročně vybírá tři projekty nadějných vědkyň do 35 let včetně.

Představujeme vám loňskou laureátku Stipendia L´Oréal pro ženy ve vědě Natáliu Martínkovou. Spolu s dalšími dvěma vědkyněmi byla její práce oceněna částkou 250 000 Kč.

Mgr. Natália Martínková, Ph.D., pracuje v Ústavu biologie obratlovců AV ČR
Do programu se přihlásila s projektem, který zkoumá syndrom bílého nosu u zimujících netopýrů.

Ke svému projektu Natália prozradila: „Plánuji vyhledat geny, které umožňují netopýrům v Evropě přežívat onemocnění syndromu bílého nosu. V Severní Americe totiž na tuto plísňovou infekci hyne značné množství netopýrů v zimním spánku, až jim místy hrozí vyhubení. U nás ale netopýři přežívají i s plně rozvinutým onemocněním a dokážou na jaře vyletět z úkrytů. Mým cílem je zjistit proč. Budu porovnávat velký počet genů netopýrů, které by měly být důležité pro přežití.“

Za klíčovou otázku Natália považuje každou, která začíná slovem „Proč?“ a dodává: „Otázkami „proč“ se snažíme dopátrat k základním informacím, jak svět vůbec funguje a jak ho můžeme měnit.“

O práci mužů a žen ve vědě Natália říká: „Naštěstí jsem nikdy nemusela pracovat v podmínkách, kde by byli muži či ženy vyloučeny z kolektivu. Důležité především je to, aby postoje obou skupin vždy představovali jeden celek.“

Když Natália nepracuje nebo nebádá, tráví svůj volný čas takto: „Když uložím děti po úkolech do školy, hrách nebo výletech spát, ráda se nořím do knih finských a švédských autorů nebo do fantastických světů. Píši povídky a hodnotím literární soutěže v žánrech sci-fi a fantasy.“

A jak se daří Natálii Martínkové dnes?

Jak jste využila finanční prostředky získané v rámci stipendia?
Finanční prostředky ze stipendia L'Oréal Pro ženy ve vědě jsem investovala do výzkumu. Získali jsme sekvence těch častí genomu, které používá netopýr v zimě, když trpí syndromem bílého nosu. Významně to urychlí naši snahu o nalezení schopností netopýrů v Evropě přežít nemoc, která ničí populaci v Severní Americe.

V jaké fázi je nyní váš projekt, se kterým jste získala stipendium?
Analyzujeme genetickou informaci, která má obrovský rozsah. Je to jako přečíst celou městskou knihovnu, v které vybuchla bomba, a stránky jsou rozházené po celé místnosti. Pracujeme na tom, abychom stránky správně sestavili do knih a pochopili, o čem je text.

Jak stipendium pomohlo vám osobně v dalším rozvoji?
Stipendium L'Oréal Pro ženy ve vědě mi hlavně otevřelo mnoho nových příležitostí. Díky tomu jsem získala nové kontakty pro budoucí spolupráci ve vědecké tak i v komerční sféře a hlavně vědomí, že o práci, kterou dělám, je mezi lidmi zájem.

Více informací najdete na www.prozenyvevede.cz.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články