Nadváha těhotné ženy očima gynekologa a porodníka Pavla Caldy

Říct nastávající mamince s nadváhou, že by měla v budoucnu se sebou něco dělat, často narazí na odpor.
Nadváha těhotné ženy očima gynekologa a porodníka Pavla Caldy
Proč lékařům tolik vadí nadváha u těhotných žen?
Všechno je s nimi složitější. Problémem už může být samotné otěhotnění, protože nadváha omezuje plodnost. Je prokázáno, že obezita zdvojnásobuje riziko rozštěpů páteře. Obézní ženy mají vyšší riziko komplikací během těhotenství a jejich děti končí častěji na novorozeneckých jednotkách intenzivní péče. Obézní těhotné ohrožuje vysoký krevní tlak a preeklampsie, těhotenská cukrovka a častější onemocnění cév (trombózy). Také riziko císařských řezů je častější. Náklady na zdravotní péči jsou u obézních z uvedených důvodů asi 10krát vyšší. (Poznámka redakce: Za obezitu, která může znamenat problém lze považovat „body mass index“ nad 30. Jaký máte body mass index si můžete zjistit např. na http://www.vypocet.cz/bmi. Pokud se vám nechce nic počítat, tak si změřte pas a za nadváhu už se počítá, máte-li 88 centimetrů v pase.)
 
Vysvětlujete nastávajícím maminkám, že nadváha není jen estetický oříšek, ale především zdravotní? A jaká to jsou?
Ano, pokud se dostaví do poradny obézní těhotná, doporučujeme upravit jídelníček, a hlavně ji doporučujeme, aby dále nepřibírala na váze. Aby si neřekla: „Teď jím za dva, tak je to už stejně jedno.“ Těhotenství rozhodně není vhodnou dobou na léčbu obezity, a už vůbec ne k držení nějakých přísných redukčních diet. Ale lze změnit a kontrolovat příjem stravy tak, aby se přírůstek hmotnosti zastavil.
 
Jsou ale nastávající maminky vůbec přístupné vašim argumentům a řídí se podle doporučení?
Těžko tuto otázku paušalizovat. Je rozdíl mezi ženou, která má nadváhu deset patnáct kilo, což žádná katastrofa není, a těmi, které mají těžkou, patologickou obezitu. Ty už se v těhotenství stěží změní. U lehčích typů tloušťky je někdy možné pohovorem alespoň upozornit na to, že jde o nemoc a je třeba se s ní zabývat. Ale samozřejmě, že je to velmi citlivé téma, řada maminek si to vůbec nechce připustit, berou narážky na svoje kila jako urážku. Anebo se s tímto problémem nedokáží samy „poprat“. Většinou jde o ženy, kdy i jejich muž, matka, otec či celá rodina má nadváhu. Nadměrný přísun potravy je považován v těchto rodinách za normální. Samozřejmě, že se i vyhýbají jakékoli sportovní aktivitě. Obligátní výmluvou je: „Nemám čas, nemám peníze...“
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
Jak je to s porodem obézních maminek? Chce to nějakou speciální přípravu? Tuší nastávající maminky „při těle“, že by mohl být porod obtížnější?
Porod žen, vážících na vrcholu těhotenství mezi 120–150  kg je extrémně rizikový. Při spontánním porodu se i menší poranění pochvy ošetřují obtížně. Císařský řez vyžaduje nejen zvýšené fyzické úsilí operatérů, ale operační podmínky jsou velmi ztížené. Přítomnost dalšího asistenta je nutnost. Pro anesteziologa představuje obézní pacient také zvýšené riziko. Hojení porodních poranění je zhoršené a špatné či odložené hojení není vzácností.
 
Vědí, na co se mají objemnější maminky připravit?
Popravdě nemá smysl obézní těhotné strašit, protože jejich nemoc – obezitu – to nejspíše nezmění. Většinou dělají tyto ženy dojem, že jsou se svým údělem smířeny, ostatně nic jiného jim asi nezbývá.
 
Poslouchají ale vaše doporučení, když jim říkáte, že by měly po porodu zhubnout? A ovlivní je to?
Myslím, že minimálně. Obezita je z kategorie návykových chorob, srovnatelných s kouřením či návykem na alkohol. Takto postižený jedinec se musí rozhodnout sám a dobrovolně. Pokud se silně obézní člověk rozhodne, že zhubne, bez pomoci odborníka se mu to dlouhodobě asi nepodaří. Co lze jednoznačně doporučit, je návštěva specialisty, který se touto civilizační chorobou zabývá. Nejlépe již v době před plánováním rodiny. Anebo pak půl třičtvrtě roku po porodu, protože v době kojení se nějaké zásadní hubnutí též nedoporučuje.
 
Klepněte pro větší obrázekMUDr. Pavel Calda, gynekolog a porodník, Praha
 
 
 
 
 
 
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články