Na to máš dost času aneb Jak mluvit s dětmi o sexu

Dnešní děti jsou chytré, zvídané a pohádkou o čápovi, kterýž je vložil do postýlky se obalamutit rozhodně nenechají. Takže, až se váš potomek zeptá, jak přišel na svět, nevymýšlejte si, přestaňte koktat a pěkně mu to vysvětlete. Samozřejmě přiměřeně věku…
Na to máš dost času aneb Jak mluvit s dětmi o sexu
Měl by to vědět od vás
V dnešním světě, kdy jsou díky benevolentnímu přístupu společnosti i médií děti konfrontovány s erotikou a sexem na každém kroku, je jen těžké tvářit se, že „to“ neexistuje a na zvídavé dotazy svých dětí mumlat něco ve smyslu „na to máš času dost“. Nemá. Dříve nebo později se všechno dozví od svých spolužáků. Ovšem v daleko barvitějším a často také vulgárnějším pojetí. A to není dobré.
 
„Dětem se lhát určitě nemá. I když nám rodičům hovory o sexu nejsou příjemné, měli bychom sebrat odvahu a se svými potomky si promluvit. Nemyslím samozřejmě, že bychom si měli malé dítě posadit na klín a všechno mu od podlahy vykládat, to určitě ne. Ale až se zeptá, tak mu po pravdě odpovědět. Bez zbytečných výmyslů a pokud možno bez studu mu vysvětlit, jak se děti rodí. Určitě je dobré používat věku přiměřené výrazy byť zdrobněliny a zdůraznit, že se tak děje z lásky, aby si děcko už odmala spojovalo své narození i erotiku všeobecně s něčím hezkým, s aktem lásky,“ míní psycholog Jeroným Klimeš.

Až se zeptá…
Školka je zatěžkávací zkouškou ve všech směrech. Vaše malá holčička nebo chlapeček se dostane poprvé docela samo do světa. Tak, kde řadu věcí neovlivníte. A také tam, kde se SPOUSTU nového dozví. Až budete překvapeni, co všechno. „Na všetečné otázky o sexu a narození bychom měli odpovídat slovy, která dítě pochopí a kterým rozumí. Při vysvětlování ale doporučuji používat odborná slova - penis, vagína, prsa. Nepoužívejte zdrobněliny ani jiná okrajová pojmenování pohlavních orgánů. Ať chcete nebo ne, sexuální výchova dětí začíná už okamžikem jejich narození a hodně souvisí s postojem rodičů k nahotě. Ten by podle mě měl být liberální, protože rodiče, kteří vykřiknou a schovají své pohlaví, kdykoliv malé dítě vstoupí do místnosti, ukazují, že „to“ je něco nepřístojného a MUSÍ se ukrývat…“
 
Je třeba ale dodat, že záleží na povaze každého dítěte a koneckonců i rodiče. Takže se nenuťte do odborné terminologie, pokud vám to nejde. Důležité je hlavně odpovědět. Pravdivě a bez zbytečného studu.
 
Klepněte pro větší obrázek 

Čekáte sourozence? Ideální doba na všechny odpovědi…
Pokud se vaše dítko ještě na své narození nezeptalo a vám už se pod srdcem rodí nový život, je nejlepší čas mu vše vysvětlit. Vyprávějte mu o tom, že budete mít miminko a ono brášku či sestřičku. Vysvětlujte, co se ve vašem těle děje, nechte staršího sourozence na bříško sahat, aby cítilo první pohyby miminka, debatujte s ním o všem, co ho bude zajímat. Přirozenou cestou se tak váš malý velký dozví o

Mami, tati, co to děláte?
Mysleli jste si, že váš potomek konečně spí a vy si tak můžete konečně užít společné chvilky ve dvou. Jste v zápalu tiché vášně (to abyste svého drobečka neprobudili), když najednou cvakne klika a vaše malé štěstí stojí nad vámi. A vyjeveně zírá, co to ten tatínek a maminka dělají. Hororový scénář? Ani byste nevěřili, jak často se stává skutečností. Takže, kdyby něco takového – a úplně ne příjemného – potkalo i vás, buďte připraveni. Jedině tak vybruslíte z prekérní situace jakž takž s grácií. Takže co dělat?
 
„Snažte s zachovat klid. Hlavně žádné překotné odskakování. Nejlepší je capartovi říci: Ahoj, proč pak nespinkáš? My se tu s tatínkem mazlíme, pusinkujeme a pošťuchujeme. Na otázku proč, pak lakonicky odpovězte, protože se máme rádi. A pokud je to možné, přibrat dítě do postele, aby si nepřipadalo odstrčené a pomazlit se sním. Ovšem trochu složitější bude to oblékání…“ radí se smíchem PhDr. Klimeš.
 
Co bychom naopak neměli říkat je, že tu tak trochu pereme – i když potomek může mít ten dojem. „Dítě by si tak spojovalo sex s násilím, kdy třeba tatínek ubližuje mamince, a neumělo by se s tím vyrovnat,“ dokončuje Jeroným Klimeš.

Knížka na pomoc
Jestli řešíte problém, jak svému dítěti vysvětlit, že mu velmi brzy přibude sestřička či bratříček. Děti velmi často nechápou, proč jim maminka neustále říká, že mají v bříšku "mimi" a často to berou jako nějakou hru. Na pomoc všem rodičům přichází nová kniha od Miriam Peškové Bříško, bříško, kdo v tobě bydlí, která je přímo určena nejmenším od 3 let.
 
Nečekejte žádné nezáživné a příliš odborné čtění. Autorka velice citlivým způsobem seznamuje s jednotlivými stupni vývoje lidského plodu. Milé a vtipné básničky pobaví nejen děti, ale i dospělé a společné čtení s dětmi může ještě umocnit příjemné očekávání zázraku příchodu nového človíčka na svět.

Text: Anna Berková
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články