Na první hlídání se pečlivě připravte. Pak to dopadne dobře

Možná to bude v šesti týdnech, možná v šesti měsících. Až necháte poprvé své dítě doma s někým jiným, předem se na to připravte. Tak proběhne v klidu hlídání první i všechna ta další.
Na první hlídání se pečlivě připravte. Pak to dopadne dobře

Nejspíš máte v živé paměti, jak hektické byly první dny s miminkem. Ještě předtím, než jste se naladili na stejnou vlnu a začali dělat spoustu drobných úkonů automaticky. Pro vaše hlídání to teď bude v mnoha ohledech podobné. Na vás proto je, abyste nastartovala všechny mozkové závity a dala dohromady manuál k použití vlastního dítěte. Nakolik má být podrobný, záleží na tom, jak často bývá hlídající osoba s vaším miminkem. Své mámě nebo tchyni toho nejspíš moc říkat nemusíte, cizí slečně na hlídání raději sepište všechno, co vás napadne. Včetně doušky, že není nutné se vaším seznamem úplně vždy řídit.

Jasný program

Pokud už máte zaběhaný určitý denní řád, což nejspíš máte, pečlivě ho chůvě popište. Včetně toho, jestli třeba necháváte miminko, aby si šlo lehnout, až když si mne oči a je protivné, nebo chodí spát v přesně stanovené hodiny. Co by se na seznamu mělo objevit?

 • Hrubý náčrt denního programu
 • Zaběhané rituály, včetně těch uspávacích
 • Odhad délky denních spánků. Když se miminko vzbudí dřív, chůva tak lépe odhadne, jestli ho ještě uspávat, nebo ne
 • Čas, kdy chodíte obvykle ven
 • Doba jednotlivých jídel, pokud je určena

Všechno po ruce

Připravte všechno, co budou chůva s dítětem během dané doby potřebovat. Když jde jen o pár hodin, stačí na komodu nebo na stolek do dětského pokoje nachystat pár důležitých kousků. Pokud to bude celý den, je lepší, když dorazí hlídání alespoň o hodinu dřív – případně se přijde podívat jindy – a vy dotyčné ukážete, kde které věci uchováváte, kam házíte použité pleny, jakou dítě používá kosmetiku a podobně. Co je důležité připravit?

 • Oblečení na doma, případně na spaní, i na ven
 • Pleny a potřeby na přebalování, kosmetiku
 • Další běžné potřeby včetně teploměru, základních léků a odsávačky
 • Hračky
 • Kočárek a všechny věci do něj včetně přebalovací tašky, jako byste balila ven sebe
 • Jídlo pro dítě i pro chůvu

Co bude dobrého

Jestli kojíte a hlídání se vejde do doby mezi dvě krmení, máte o hodně snazší situaci. Jinak připravujte a chystejte, protože vaše hlídání toho bude mít už tak dost. Připravte dost velkou zásobu odstříkaného nebo umělého mléka včetně všeho, co je potřeba k jejich přípravě a podávání, jako jsou odměrka a váha. Vysterilizujte lahvičky a připravte i čisté lžičky a misky (ať se tím chůva nemusí zdržovat), pokud už miminko jí příkrmy. Na lednici přilepte seznam, kde hlídací dobrovolník najde jaké potraviny, a pro ještě větší děti i soupis toho, co obvykle jedí. Vaříte instatní kaše?

Napište, v jakých poměrech a podle jakého postupu je má uvařit, nebo ještě lépe: vystřihněte návod ze zadní strany krabice a přidejte ho k seznamu. Totéž můžete udělat i s umělým mlékem.

Takhle my to neděláme

Nenecháváte miminko v jedné místnosti se zapnutou televizí? Nosíte ho striktně určitým způsobem? Nebojte se to chůvě říct. Uvědomte si ale, že byste to se seznamem zákazů a příkazů neměla přehánět. Jestli bude hlídat třeba vaše matka, stejně většinu z nich nedodrží, a když budete na svých seznamech a pravidlech příliš lpět, jen se kvůli tomu pohádáte. Cizí chůvu zase bude dlouhý seznam zbytečně svazovat a zvyšovat případnou nervozitu.

Zdůrazněte proto dvě pravidla, která jsou pro vás opravdu důležitá, a se zbytkem si nelamte hlavu. Až budete doma vy, nastolíte zase staré pořádky.

Zvládnou to i sami

Pokud jste se jednou rozhodla, že někomu svěříte své dítě, je to nejspíš proto, že mu důvěřujete, že to zvládne. Opakujte si to každou minutu, kdy budete pryč. Počítejte s tím, že hlavně napoprvé vás to bude svádět, abyste každých pět minut volala domů a ptala se, jak se mají. Věřte tomu, že dobře. Pro jistotu se ale předem domluvte, za jak dlouho vám chůva dá vědět, jak to doma vypadá. Mnohem snadněji tak odoláte pokušení je neustále kontrolovat, čímž by jistě těžce vydobyté hlídání přišlo o svou nejpodstatnější funkci – nechat vám chvilku jenom pro sebe.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články