Myslete na bezpečnost dětí při cestování autem a vyvarujte se těmto chybám

Výběr správné autosedačky vám zabere spoustu hodin a pak bezpečnost dítěte ohrozíte tím, že se na něj od volantu otočíte nebo mu nesundáte bundu. Na co dalšího dávat v autě pozor?
Myslete na bezpečnost dětí při cestování autem a vyvarujte se těmto chybám | iStockphoto.com

Upínala jsem půlroční dceru do autosedačky a tu zase bezpečnostním pásem připínala k sedačce. Proces, který jsem za těch šest měsíců od jejího narození prováděla téměř denně. „Hrozná práce,“ komentovala zápolení s bezpečnostními pásy moje mamka a zavzpomínala na rok 1981, kdy jsem se narodila:

„Jezdila jsem s tebou tak, že jsem tě v korbičce od kočárku položila na zadní sedačku a vyrazila. Tak jednoduché to dřív bývalo.“ Jenže na trase potkávala pár aut a jezdila maximálně šedesátkou. Dneska je na silnicích všechno jinak a přesto někteří lidé autosedačku nepoužijou vůbec nebo ji jen tak ledabyle upevní.

Video: Podívejte se na drsný reklamní spot BESIPu upozorňující na nutnost používání autosedačky pro děti

„Stále se najdou rodiče, případně prarodiče, kteří nutnost poutání dětí vnímají jako přehnaný požadavek. Zvlášť u jízd na velmi krátké vzdálenosti typu „je to za rohem…“.

Následky bývají fatální. Například v roce 2015 zemřelo v Česku třináct dětí jako spolujezdci v autě,“ upozorňuje Judita Stuchlíková z oddělení BESIP, které je součástí Ministerstva dopravy.

Pokud dítě nepřipoutáte do sedačky, nedokážete ho udržet v náručí, protože je vpřed vymrštěno obrovskou silou. V případě desetikilového dítěte je tato síla při rychlosti 50 km/h tak velká, jako by vážilo 300 kilogramů.

„Náraz pak odpovídá pádu z výšky deseti metrů. Jízda s nepřipoutaným dítětem je tedy stejný hazard jako nechat ho na parapetu otevřeného okna ve třetím patře,“ podotýká Judita Stuchlíková.

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články