Muži na rodičovské dovolené

Jak se dnešní společnost staví k otcům na rodičovské dovolené? Nejnovější výzkum agentury Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů říká, že je to dnes už normální.
Muži na rodičovské dovolené

„Podle aktuálního výzkumu agentury Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů si více než 64 % lidí myslí, že muži na rodičovské jsou normální chlapi, a 30 % říká, že jsou to dokonce „frajeři – prima chlapi". Takže celkem přes 94 % populace vnímá muže na rodičovské neutrálně až pozitivně a pouze zbylých necelých 6 % má jiný názor," říká Lukáš Talpa, manažer projektu Táta na plný úvazek z Ligy otevřených mužů.

Jak to vidí ženy

Přesto z předchozího šetření ve stejném statistickém vzorku vyšly závěry, že bezmála dvě třetiny žen si spíše nepřejí, aby jejich partner s dítětem alespoň nějakou dobu na rodičovské dovolené zůstal. Z uvedeného tedy vyplývá, že společnost je k nástupu mužů na rodičovskou dovolenou teoreticky otevřená, ale v praktickém rozhodování, které se týká přímo žen, jsou mnohem konzervativnější.

Jak to vidí zaměstnavatelé

Shodou okolností také téměř 94 % respondentů statisticky významného vzorku uvedlo, že by zaměstnavatelé měli poskytovat zaměstnancům-otcům speciální zaměstnanecké benefity (určitě ano uvedlo 53,5 %, spíše ano 40 %). Paradoxní je, že takto jasný postoj se zatím nijak zásadně neodráží v chování firem, které se problematice péče mužů o děti věnují opravdu jen výjimečně.

Jak to vidí muži

Aktivní otcovství je v České republice populární a čeští muži mají enormní zájem být na rodičovské a o nástupu na ni uvažuje 90 % mužů. V realizaci jim brání finanční nevýhodnost a také rezervovaný postoj žen, které si hájí svou tradiční roli. „Liga otevřených mužů v rámci projektu Táta na plný úvazek pomáhá mužům tuto situaci řešit například podporou rozjezdu vlastního podnikání.

Spustili jsme také specializovaný web Tatanaplnyuvazek.cz, který má otcům pomoci v nástupu na rodičovskou a se všemi s tím spojenými problémy. I proto proběhnou v Olomouci a v Kroměříži v listopadu školení pro otce, kteří chtějí začít podnikat," říká Lukáš Talpa. Na webu zájemci najdou užitečné informace pro otce na rodičovské i pro ty, kteří o nástupu teprve uvažují, ale i rady pro zaměstnavatele uvažující o této problematice.

www.tatanaplnyuvazek.cz

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články