Může hyperaktivitu dětí ovlivnit strava?

Stav až 50 % hyperaktivních dětí se zlepšil, jestliže byl u nich upraven jídelníček – některé potraviny byly vyloučeny, jiné naopak doplněny.
Může hyperaktivitu dětí ovlivnit strava?
Nové výzkumy přinášejí poznatek, že hyperaktivitu způsobují drobné odchylky ve stavbě a fungování mozku a dědičně chybějící řízení přenosu látek v mozku, které podporují určité potraviny.

Co ne...
… potraviny s vysokým obsahem barviv a konzervačních látek (údaje jsou uvedeny na obalech) − při jejich konzumaci se stav hyperaktivních dětí výrazně zhoršuje. Zvláště nebezpečná je kyselina benzoová (E 210), oxid siřičitý (E 220), kyselina propionová (E 280) a nitráty jako tatrazin (E 102) a kanthaxanthin
(E 161). Dále je to karamel (E 150), bifenyl (E 230), dusitan sodný (E 250), dusičnan draselný (E 252), arabská guma (E 414) a glutamát sodný (E 621). Vysoký obsah jich je v ochucených nápojích.
 
… nemělo by docházet k překračování spotřeby fosforu. Doporučuje se vyhýbat se výrobkům konzervovaným fosfáty nebo s čísly E 338, E 341 a E 450. Fosfor je i v zahušťovacích a želírovacích prostředcích, jež se používají při výrobě jogurtů, pudinků, salámů a tavených sýrů. Také minerální vody a čokoláda obsahují značné množství fosforu.

Co ano…
… dostatečný přísun vitaminů skupiny B, zejména kyseliny listové (vitaminu B4), jejímž zdrojem je zelená listová zelenina, libové maso, mléčné výrobky, celozrnné produkty a ovoce.
 
… dostatečné množství nezbytného vápníku ve stravě zklidňuje hyperaktivní děti. Zdrojem jsou mléko a mléčné výrobky, mák, mořské ryby, slunečnicová a sezamová semínka, špenát, brokolice, sójové boby, fazole, neloupaná rýže, citrony, ostružiny a rozinky.
 
… dostatek hořčíku je nezbytný pro funkce nervových buněk. Zlepšuje psychický stav, celkově zklidňuje a navozuje klidný spánek. Hořčík obsahují zejména celozrnné produkty, mák, libové maso, mořské ryby, pšeničné klíčky, vejce, mléko, neloupaná rýže, jáhly, ovesné vločky, špenát, zelené bylinky a banány.
 
… rybí tuk, bohatý na omega-3 nenasycené mastné kyseliny, může zlepšit příznaky dyslexie a hyperaktivity. V jídelníčku by měly být pravidelně, aspoň 1−2krát týdně, pokrmy z mořských ryb.
 
… lecitin je důležitý pro správnou funkci mozkových buněk, zlepšuje koncentraci. Je obsažen v mnoha živočišných i rostlinných potravinách (játrech, vejcích, sójových bobech, lněných semínkách, pšeničných klíčcích). Existují potravinové doplňky vhodné pro děti, které i při dlouhodobém užívání nemají vedlejší účinky.
 
… látka podobná vitaminu L-karnitin podporuje činnost mozkových buněk a chrání je před toxickými látkami. Nejvíce jej obsahuje krůtí, jehněčí a hovězí maso a mléčné výrobky. Karnitin lze podávat i jako potravinový doplněk.
 
… aktivní látky v extraktu z listů stromu gingko biloby podporují průtok krve mozkovými cévami a přivádějí tak nervovým buňkám více kyslíku a glukózy. Také zlepšují soustředění, odstraňují zapomínání a sníženou schopnost pozornosti.
 
… pravidelné dávky oleje z pupalky dvouleté mají příznivý vliv na projevy hyperativity.

Pamatujte si, že...
Děti v poměru ke své váze spořádají daleko více jídla než dospělí a jejich vnitřní orgány se tedy musí vyrovnat s relativně vyššími dávkami přídatných látek – barviv a konzervačních látek. Zákon o přídatných látkách pamatuje na děti, ovšem jen v souvislosti s dětskou výživou, ale nijak se nezaměřuje na přítomnost v dalších potravinách konzumovaných převážně dětmi a propagovaných výrobci jako obzvláště vhodné pro děti. Některé oblíbené dětské pochoutky obsahují celé spektrum kontroverzních přídatných látek.
 
Užívání potravinových doplňků je nezbytné konzultovat s dětským lékařem.

Co ještě pomáhá
Stabilní, až stereotypní životní rytmus, dostatek spánku, pravidelná strava, pohyb na čerstvém vzduchu.
 
Dětský masážní olej ze slunečnice, pupalky dvouleté, heřmánku, levandule a pomeranče, který podporuje klid a harmonii, pomáhá k soustředění a prohlubuje spánek.
 
Také některé cviky z jógy mohou pomoci, neboť zklidňují, uvolňují, navozují duševní rovnováhu a spokojenost.
 
K alternativní metodě léčby hyperaktivity patří kineziologie, která spojuje myšlenku tradiční čínské medicíny o proudění energie v těle s technikou západní medicíny. Jejím cílem je vnést do organizmu rovnováhu uvolněním energetických blokád a odstraněním psychického napětí.
 
Dále je také doporučován biofeedback, což je vysoce specifická metoda pro trénink pozornosti, soustředění, sebeovládání a sebekázně pomocí tzv. biologické zpětné vazby.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články