Můj partner může všechno, já nic…

Řešíte problém ve vztahu? Pošlete nám i vy svůj dotaz do partnerské poradny! Otázky zasílejte na email: lucie.fumfalkova@mojebetynka.cz.
Můj partner může všechno, já nic…

Jsem ve vztahu již pět let a s parterem máme čtyřletou dceru. Dost mě štve, že mám pocit, že on může všechno a já ne.

Myslím tím, že on se mě neptá, jestli může na fotbal nebo s kamarády nebo kamkoliv jinam. Zatímco já, když bych chtěla někam jít, tak si musím shánět hlídání, protože on mi nějakou záhadou hlídat moc nepomůže. Přestože se dceři věnuje, tak s ní nikdy nebyl sám celý den nebo noc. Mám pocit, že on si dělá, co chce, a já nemůžu, protože by mu to vadilo.

Poraďte, jak mám zařídit, aby se v tom partner změnil a taky někdy hlídal sám a já mohla odjet pryč třeba přes noc.
Petra

ODPOVĚĎ:

Milá Petro, děkuji vám za dotaz. Myslím, že tento problém má spousta maminek. Není jednoduché jít takhle s dotazem ven zvlášť, když je to jeden mezi prvními. Vnímám, že jste velmi zodpovědná maminka a partnerka. Ráda máte domácnost i děťátko pod kontrolou. Dál vnímám, že i váš partner se dokáže o dceru postarat a vy byste mu ji s klidem na pár hodin přenechala. To je dobrý začátek, protože některé maminky ani své děti partnerům radši ani „nepůjčí“, protože „on by se dobře nepostaral…“

Nevím, jestli i vám stejně jako mně maminka říkávala: „ Muže nepředěláš, děvenko, musíš si tedy dobře vybrat, s kým chceš žít, protože to už se pak nedá změnit.“ Věřte mi, že jsem na tuto větu myslela mockrát ve svém manželství. Po letech zkušeností musím uznat, že něco na té větě je. Opravdu nemůžeme ostatní nutit, aby se kvůli nám změnili. A to platí jak pro muže, tak samozřejmě i pro ženy. Je tady ovšem jedna věc, kterou udělat můžeme. A to je změnit sama sebe. Váš partner je pro vás totiž takové „zrcadlo“ vašeho vnitřního života a vašeho chování. On vám vlastně „zrcadlí“, že si nechcete dovolit buď jít svobodně ven, nebo mu nechcete dovolit holčičku přes noc hlídat nebo… Takových nebo je hodně. Je opravdu na vás podívat se do vašeho srdce – podívat se na celou věc intuicí, abyste zjistila, co vám opravdu brání v tom si vyjít ven. Zastavte se na chvilku, posaďte se a nechte promluvit váš vnitřní hlásek. Ten hlásek je tichý a nemá nic společného s vaším rozumem. Rozum většinou říká věci proti vám.

Dám vám příklad: „Romeo se zamiluje do Julie. Ví, že po ní moc touží. Jeho srdce ho bolí a duše touží. Ale rozum mu říká: Ne, ne Romeo, to nesmíš! Je ze špatné rodiny. A vždyť ty ji vůbec nemiluješ. To je jen touha dobývat. Je to o tom něco si dokázat…“ Vidíte – srdce touží po něčem jiném, než rozum.  Ze své praxe mohu říci, že jsou lidé spokojení a šťastní, pokud dělají věci, které vycházejí ze srdce. Ač se třeba tato rozhodnutí mohou zdát a leckdy i jsou nelogická. Intuice totiž není logická, ale empatická – citová.

Zastavte se tedy a poslouchejte svou intuici. Co vám říká? Proč si nechcete dovolit jít ven? Proč ho nechcete nechat hlídat holčičku? Co by se nejhoršího mohlo stát, kdybyste se prostě rozhodla a šla? Máte se ráda? Chcete trochu volna, abyste se ještě lépe mohla starat o svou rodinu? To a spoustu dalších otázek si klaďte. Třeba přijdete na to, že si radši tu chůvu najmete, nebo že to vlastně bude v pořádku a vztah vašeho partnera s vaší dcerou bude pak pevnější.

Vzhledem k tomu, že vás osobně neznám, mohu čerpat pouze z mé praxe s klienty. Kdyby za mnou přišla klientka s tímto problémem do našeho Prana studia, podívaly bychom se společně primárně na čtyři věci. Jaké měla dětství, jaký byl její vztah s otcem, jaký je její vztah k dalším mužům z jejího života, a hlavně, jak moc má ráda sama sebe. Mám zkušenost, že se ženy v naší společnosti rády spíše nemají. Nemluví o sobě hezky, nemají rády svoje tělo ani to, co v životě dokázaly. Je to způsobeno tím, že jim rodiče nedávali mnoho bezpodmínečné lásky. Absence této lásky vytváří to, že děláme pro ostatní věci, které ani vlastně dělat nechceme a děláme to jen proto, abychom získaly kousíček lásky pro sebe od ostatních navíc. Což se většinou nestane, protože pánové většinou ani neví, že takové vroucí obětí a hluboký pohled do očí léčí všechny ženiny neduhy. Takže shrnuto a podtrženo, primárně bych takové ženě pomohla najít vnitřní lásku sama k sobě. Pak už by si dovolila nechat partnera děcko hlídat, nebo by přišla na to, že hlídání je vlastně jen zástupný problém něčeho mnohem hlubšího.

Tedy moje rada zní. Začněte se mít víc ráda. Přijměte to, že je potřeba se nejdřív postarat sama o sebe a pak se můžete starat o ostatní (stejně jako v letadle si dáte nejprve kyslíkovou masku sama sobě a pak zachraňujete ostatní). Mluvte o sobě hezky. Až najdete uvnitř tu sílu dovolit si nechat holčičku hlídat, pak můžete začít ženskými technikami připravit vašeho partnera, že hlídat bude. Nevím, co má rád váš partner. Pánové ale většinou mají rádi pochopení, ocenění, dobré jídlo a hlavně pocit svobodného rozhodování. Tedy moje otázka na konec zní: „Ví už váš partner, že vlastně chce hlídat, jen jste mu to zatím nedovolila?“ :-)
 
Přeji hodně zdaru,
Vaše Renée Lavecká
Prana studio, Praha

Prana studio je privátní studio na Bělohorské ulici v Praze 6. Ve studiu se starají o celkovou pohodu klientů. Setkáte se tu s celou řadou individuálních terapií - počínaje psychikou a tělem konče. V Prana studiu je vám nabízena pomoc při řešení osobních i vztahových problémů a to za pomoci TFT terapie, hypnózy, koučování, reiki, relaxační a sportovní masáže, omlazujících rašelinových zábalů, Dornovy a Breussovy metody, medové detoxikační masáže a dalších terapií. V neposlední řadě se studio věnuje seminářům, přednáškám, školením a týmovému koučování. V brzké době se můžete těšit na e-shop se spoustou zajímavých výrobků a služeb. Více informací naleznete na www.pranastudio.cz.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články