Moje dítě má první kašel: co mám dělat?

Občasné projevy podrážděných průdušek u sebe obvykle přehlížíme, ale jakmile ohromující kašel zaburácí v sotva desetikilovém tělíčku, vyhlašujeme poplach. A děláme dobře.
Moje dítě má první kašel: co mám dělat?

Jak k tomu proboha to mrně přišlo, je obvykle to první, co nás napadá. Buď je viníkem právě naše přehlížené pokašlávání, nebo za to může starší „školkový“ sourozenec, na něhož se v kolektivu imunitně nedozrálých vrstevníků přilepí každý virus i bakterie. Dalšími šiřiteli infekce mohou být bezohlední prskající v dopravních prostředcích i velkých obchodních centrech.

Banální infekt?

U malých dětí viry nejčastěji způsobí naštěstí „jen“ tzv. banální infekt horních cest dýchacích. Projeví se kašlem, rýmou, vyšší teplotou, a pokud nenastanou komplikace, stačí na něj běžná péče o nos včetně odsávání rýmy u kojenců a léky (obvykle sirupy) uvolňující hlen u mokrého chrchlavého kašle nebo tlumící suchý dráždivý kašel.

„Takový banální infekt však může komplikovat akutní zánět průdušek a průdušinek, při kterém kašel přechází v dušnost, dítě rychle dýchá, až se mu na krku nad hrudní kostí i pod ní v mezižeberním prostoru tvoří při nádechu jamky,“ vysvětluje pediatrička Klára Otáhalová a dodává, že v takových případech je často nutná hospitalizace, zvlášť pokud postihne kojence mladšího šesti měsíců.

Když se tato onemocnění opakují, signalizuje to tzv. preastmatický stav a je vhodné alergologické vyšetření.

Láry fáry – laryngitida

„Virového původu může ale být i laryngitida (zánět hrtanu) s typickým štěkavým kašlem a sípáním při vdechu. Bohužel právě teď na podzim a v zimních měsících útočí velmi často, a to hlavně na malé děti,“ říká lékařka.

Na lehčí formy tohoto onemocnění doporučuje zajistit, aby dítě mohlo dýchat chladný vlhký vzduch, a dát mu léky, které ředí hlen a pomáhají k jeho vykašlání, tzv. mukolytika. Když to nepomáhá a dítě má následkem zduření hrtanu i stavy dušnosti, jeďte k lékaři nebo volejte záchranku. „V těžkých případech je nutná i hospitalizace, podávání kortikoidů a inhalace adrenalinu.“

Rozhodně situaci nepodceňte, dušnost by mohla signalizovat i akutní epiglotitidu (zduření sliznice a zúžení vstupu do hrtanu), což je dramaticky probíhající a život ohrožující onemocnění bakteriálního původu. „Postihuje hlavně děti od dvou do pěti let a projevuje se dušností, kašlem, bolestí v krku, horečkou a vytékáním slin. Pozitivní zprávou je, že po zavedení očkování proti Haemophilus influenzae (nyní ve vakcíně Infanrix hexa) se vyskytuje minimálně.

Bakterie na tahu

Viry, únavou nebo nedostatečnou rekonvalescencí oslabený organismus je příležitostí pro bakterie, pro něž jsou zvláště kojenci a batolata do dvou let snadnou obětí. Vedle kašle a rýmy způsobují i záněty vedlejších nosních dutin a s nimi spojenou bolest hlavy, zápaly plic provázené schváceností atd. Takové infekce se léčí antibiotiky, u malých dětí často při hospitalizaci, nutná je i dlouhá rekonvalescence. Částečnou prevencí je očkování proti pneumokoku, který je častým původcem, jež ochrání dítě před vážným průběhem onemocnění a komplikacemi.

Zkrotí kašel homeopatika?

Není-li stav závažný a netrvá-li dlouho, můžeme léky podávat jako samoléčbu. V opačném případě je potřebné navštívit svého dětského lékaře. I tak můžeme homeopatické léky podávat vedle lékařských předepsání jiných léků. Pro homeopatika je typické, že nemají vedlejší účinky, které by zatěžovaly nezralé ledviny a játra kojenců.

Přesto podle proslulého lékaře homeopata MUDr. Tomáše Karhana není vůbec jednoduché vybrat mezi nimi účinný a pro kojence schválený lék na kašel, zejména je-li suchý, dráždivý. „Pro použití homeopatických léků, které jsou vyrobeny z jedné jediné látky, je třeba vzít v potaz příznaky, které kašel provázejí nebo ho vyvolávají.“

Pozorujte kašel

  • Dráždivý kašel na počátku zánětu nosohltanu, který je provázen rychlým nástupem horečky a má charakter suchého, prudšího a štěkavého kašle, který se zvýrazňuje v noci, je možno ovlivňovat lékem Belladonna.
  • Suchý, úporný převážně noční kašel, zhoršující se po jídle, pití a právě vleže potřebuje lék Nux vomica. Typickou doprovodnou známkou je ucpaný nos v noci a naopak tekoucí rýma ve dne. Jeví-li dítě známky paličatosti v nemoci nebo je-li paličaté trvale, je to známka, že je pro něj toto homeopatikum vhodné.
  • Na chraplavý, hluboký kašel při husté, táhnoucí se „gumové“ žluté či žlutozelené rýmě potřebuje kojenec často Kalium bichromicum. Rozpoznávacím znakem je také skutečnost, že se obtíže lepší v teple a ve spánku. Zhoršuje se chladem a ve dne.
  • Při pravidelných, rychle nastupujících záchvatech silného, prudkého kašle, který má dusivý charakter, může prospět Corallium rubrum. Obvykle se zhoršuje při dýchání chladného vzduchu. Typická je při něm tzv. zadní rýma stékající po zadní straně nosohltanu. Takový kašel může mít až vyčerpávající charakter.
  • Při suchém, dráždivém, velkém kašli a nosu ucpaném u kořene, kdy nefunguje odsávání sekretu a obtíže se stupňují na počátku noci, typicky při nádechu a pohybu, pomáhá Sticta pulmonaria.
  • U kašle vlhkého, při nahromadění hlenu v dýchacích cestách ve větším množství, které někdy provází i zvracení hlenu steklého do žaludku, prospívá Antimonium tartaricum.
  • Když dítě z kašlání vlhkého opakovaně zvrací a má přitom růžový nepovleklý jazyk, vyplatí se podávat Ipecu.

Trefa do černého

Správně vybrané homeopatikum může v krátké době zřetelně ulevit. V podávání však pokračujte ještě několik dní, nezmění-li kašel charakter.

Pro mnohé méně zkušené je tu ovšem jednodušší varianta léčby v podobě vícedruhového homeopatického léku. Jmenuje se Drosetux sirup a podává se dětem bez omezení věku, tedy i kojencům. Protože obsahuje více druhů homeopatických léků pohromadě, může pokrýt širší škálu suchých dráždivých kašlů.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články