Mléčné výrobky v jídelníčku těch nejmenších

V momentě, kdy začnete svému maličkému dávat příkrmy, nastává kromě zeleniny a ovoce i čas na mléčné výrobky. S těmi to ale není tak jednoduché a jejich zavádění do jídelníčku se řídí pevnými pravidly.
Mléčné výrobky v jídelníčku těch nejmenších
Čerstvé kravské mléko
je díky svému nutričnímu složení zdrojem mnoha živin potřebných pro růst dítěte. Nicméně není hlavně pro ty nejmenší vyhovující stravou pro vysoký obsah bílkovin, které představují vysokou zátěž pro ledviny dítěte. Nemělo by tak být ale zařazováno do stravy dříve než v 18 měsících věku, a to z následujících důvodů:
 
• může vytlačit ze stravy mateřské mléko
 
• může způsobit gastrointestinální krvácení, zvláště před 6 měsícem věku
 
• má vysoký obsah bílkovin a sodíku, třikrát až čtyřikrát větší než v mateřském mléce
 
Nicméně někteří pediatři doporučují začít pít kravské mléko až ve dvou letech věku dítěte. Než svému zlatíčku tedy nalijete první hrneček, určitě se zeptejte svého dětského lékaře.
 
Jogurty
Bílý jogurt (nejlépe s živou jogurtovou kulturou, neměl by být nízkotučný ani smetanový, v žádném případě přislazený) Až dítě zvládne polední zeleninový příkrm a ovocnou svačinku, můžete zhruba po týdnu k ovoci přidat i jogurt. Obecně se doporučuje jíst jogurt na konci sedmého měsíce.
 
Sýry
Sýry čerstvé jako žervé lučina (samozřejmě bez všech příchutí) se mohou konzumovat zhruba od devátého měsíce miminka. Tvrdé sýry se pak zařazují kolem roku a půl věku dítěte.
 
Klepněte pro větší obrázek 

Proč jsou mléčné výrobky důležité?
V dětské výživě jsou mléko a mléčné výrobky důležitými potravinami. Pro rostoucí dětský organizmus jsou významným zdrojem vápníku, který je potřebný pro zdravý růst a vývoj kostí a zubů. Kolik vápníku má jedna porce vám ukáže následující tabulka:
 
Přibližné množství vápníku v různých potravinách mléčného původu
Kravské mléko ½ l - 585 mg
Kozí mléko ½ l - 780 mg
Acidofilní mléko ½ l - 590 mg
Podmáslí ½ l - 580 mg
Kefír ½ l - 590 mg
Žervé 100 g - 316 mg
Hermelín 100 g - 428 mg
Niva 100 g - 618 mg
Bílý jogurt 150 g - 268 mg
Ovocný jogurt 150 g - 225 mg
Jemný tvaroh 250 g - 1097 mg
Měkký tvaroh 250 g - 145 mg
Tvaroh na strouhání 100 g - 719 mg

Pokud dítě nemá rádo mléko jako takové, není nutné mu je nutit. Je ale důležité zařadit do jídelníčku ostatní mléčné výrobky. Zvláště ve stravě malých dětí by mléčné výrobky měly tvořit podstatnou část jídelníčku, jíst by je měly několikrát denně. Jednu porci představuje ½ hrnku mléka nebo jogurtu nebo 20 gramů sýra.

Počet porcí za den
Děti 2-4 roky 4-5 porcí
Děti nad 4 roky 3-4 porce

V rámci „hubnoucího“ trendu se často uvádí, že je důležité preferovat nízkotučné jogurty, sýry do 30 % tuku v sušině a odtučněné mléko. Pro zdravou výživu dětí to ale úplně neplatí. Malí potřebují pro svůj růst a vývoj velké množství energie i tuků. Přednost by měly mít polotučné jogurty (tj. obsahující od 2 do 5 % tuku) a sýry s obsahem tuku do 45 % v sušině.

Které mléčné výrobky NE:
tavené sýry: aby byly tavené sýry měkké a snadno roztíratelné, používají se při jejich výrobě tzv. tavicí soli, nejčastěji fosforečnany. Tyto látky jsou sice důležité pro správné ukládání vápníku do kostí, ale ve velkém množství mu mohou naopak škodit. Pokud je jich totiž ve stravě nesprávný poměr (více fosforu než vápníku), mohou způsobovat odplavování vápníku z těla a dokonce jeho odebírání z kostí! Pro děti, u nichž je potřeba velké množství vápníku pro správný růst kostí a zubů, je pravidelné podávání tavených sýru nevhodné.
Nízkotučné mléčné výrobky: nízkotučné potraviny jsou určeny lidem, kteří potřebují snížit svou váhu nebo hladinu cholesterolu v krvi.

Text byl připraven ve spolupráce s Českou pediatrickou společností

Text: Anna Berková
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře