Miminko poprvé na slunci

Říká se, že na první zkušenosti záleží nejvíc. Aby byla vašemu dítěti co nejpříjemnější, je dobré osvojit si pár dobrých zásad. Neboť takové spáleniny či úpal nejsou zrovna nejlepším začátkem...
Miminko poprvé na slunci
Zatímco v bříšku bylo dítě za vodou, dokonale chráněno před okolním světem, po porodu si už s nepříznivými vnějšími vlivy, tedy i se slunečním zářením, musí poradit samo. Samozřejmě s vaší laskavou mateřskou pomocí. Je dobré mít na paměti, že dětská kůže je nejen na dotek hebčí, ale i tenčí a má mnohem menší vlastní ochranu proti UV záření. Snadněji se proto spálí a bohužel i poškodí ve smyslu dlouhodobých následků.
 
DESATERO CHYTRÉ MÁMY
 

1. Přímé slunce není pro kojence

Rady babiček a tetiček, že trocha slunce mu přece nemůže ublížit, neposlouchejte. Kromě strašáka jménem spálení se vynořuje druhý jménem přehřátí. Kojencům totiž potní žlázy ještě nepracují na plné obrátky, vysoké teploty tedy snášejí mnohem hůř. Neznamená to, že musíte strávit celý den s miminkem doma. Naopak čerstvý vzduch mu svědčí. Jen ho zbytečně nevystavujte slunečním paprskům a ke spánku ho ukládejte do stínu.
 

2. Ochranný štít pro děti

Ani starší děti by na slunci neměly trávit zbytečně moc času. Nicméně jen těžko asi budete vysvětlovat tříletému dítěti, jež právě na hřišti objevilo novou atrakci – kolotoč –, aby si šlo hrát na pískoviště, protože na rozdíl od kolotoče je ve stínu. Navíc to ani není nutné. Dopředu ho na případné hrátky na slunci připravte. Vybavte ho kloboučkem a důkladně předem nakrémujte přípravkem s vysokým ochranným faktorem.
 

3. Opalovací kosmetika věkem neomezena

Jednoznačné doporučení odkdy tyto přípravky používat, neexistuje. Avšak předpokládáme-li, že děti do jednoho roku slunci nevystavujeme, pak může být touto hranicí právě jeden rok.
 

4. Spěchejte pomalu

Nenechávejte nákupy dětské opalovací kosmetiky na poslední chvíli před odjezdem na dovolenou. Ve spěchu sáhnete po prvním výrobku, který uvidíte. V prodejně či lékárně se rozhodně vyplatí setrvat trochu déle a důkladně prostudovat příbalový leták vybraného přípravku. Ten by se měl kromě jiného pyšnit ochrannými filtry jak proti UVA, tak proti UVB záření. Neméně významnou vlastností je odolnost proti otěru a vodě. Existují však i další kritéria. „Dejte přednost prostředkům s převahou fyzikálních filtrů, jež záření odrážejí. V zásadě však není třeba se obávat ani filtrů chemických, které působí absorpčně. Zvláště tehdy, je-li produkt označený jako vhodný pro děti nebo jim přímo určen,“ vysvětluje profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
 

5. Šetřit se nevyplácí

Abyste dítěti zajistili opravdu účinnou ochranu před sluncem, nestačí pouze koupit kvalitní opalovací krém. Je nutné ho rovněž v dostatečném množství aplikovat. Podle pro Evropu platné normy COLIPA by se mělo použít zhruba 2 mg přípravku na jeden centimetr čtvereční kůže, což se vzhledem k cenám produktů většinou neděje.
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
6. Příklady táhnou
Přestože je to někdy boj, neboť děti občas zarputile odmítají nosit cokoliv na hlavě a pravidelné krémování jim zrovna radost nedělá, neustupujte. Snažte se jim vše vysvětlit. Pamatujte si, že nejlepším přesvědčovacím nástrojem není příkaz, ale příklad. Pokud i vy budete nosit pokrývku hlavy a používat ochranné krémy, vaše dítě to bude brát jako samozřejmost. Přes veškerou osvětu však stále ještě za našimi západními sousedy zaostáváme, což potvrzuje i profesor Petr Arenberger: „Naše země si z pohledu ochrany kůže stojí velmi dobře v žebříčku zemí střední a východní Evropy. V celoevropském kontextu jsme ale v této oblasti bohužel značně zaostalí. Výjimkou jsou snad jen Britové, kteří si na slunci bez fotoprotekce užívají zatím stále více než my.“
 
7. Investice do kvalitního oblečení
Dnes už u nás existuje několik firem, které nabízejí certifikované oblečení s UV faktorem. Nenechte se zlákat případnou výhodnou cenou a vždy si důkladně pročtěte visačku připevněnou na oděvu. Ta by měla obsahovat informaci, že si výrobek i v případě namočení, natažení či opotřebení nadále udrží uváděný ochranný faktor. Vyzkoušejte například výrobky firmy Hyphen. Můžete je koupit i přes internet na www.plazoveobleceni.cz.
 
8. Pobyt na pláži s mírou
Stejně jako děti ani my bychom neměli být na slunci v době mezi jedenáctou a třetí hodinou odpolední. Naplánujte si společně nějakou aktivitu, díky níž se vyhnete největšímu žáru, a místo na pláž zajděte třeba do lesa.
 
9. Hasit vše, co pálí
Pokud přece jen den u vody skončí spálenými zády dítěte, je nutné místo důkladně ošetřit. Slabší nebo středně silné zarudnutí pokožky umí zklidnit přípravky po opalování. Výborně fungují například ty s obsahem panthenolu. Těžší popáleniny s vytvářejícími se puchýřky je lepší nechat ošetřit lékařem. Samozřejmě platí, že se takto podrážděná kůže nesmí až do úplného zhojení dostat do přímého kontaktu se slunečními paprsky.
 

10. Pít, pít, pít
Zejména děti potřebují pravidelný přísun tekutin, jelikož jsou mnohem citlivější na přehřátí organizmu, což se může záhy projevit zvýšenou teplotou neboli úpalem. Těm nejmenším ho zajišťuje mateřské mléko. U těch starších je na vás, aby dodržovaly pitný režim, protože samy si většinou o vodu v zápalu hry neřeknou.

VIDEO: Jak nebezpečný může být pobyt na sluníčku? 

[MallTVVideo: https://www.mall.tv/vite-ze/vite-jak-nebezpecny-dokaze-byt-upal##autoplay=true]

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články