Miminko nekoupejte denně

Po čase opět otevíráme otázku koupání miminek. Je chladněji, jejich pokožka je tak citlivější, a proto je tohle téma znovu aktuální.
Miminko nekoupejte denně

Dětská kůže je čtyřikrát tenčí než kůže dospělého člověka a od narození je vystavená obrovské zátěži. Musí se totiž vzpamatovat z přechodu z matčina sterilního prostředí plodové vody do našeho prostředí plného vnějších vlivů. Vyhnout se všemu, co dětské pokožce škodí, je hlavním předpokladem jejího zdravého vývoje.

Ne mýdlům pro dospělé

Pediatři ani kožní lékaři dnes už nedoporučují dítě koupat každý den, podle nich stačí koupel jednou za dva dny. Delší a častější koupele totiž zbavují dětskou pokožku přirozeného ochranného filmu. Nicméně každý den by se měla důkladně omývat místa v okolí plenek a v kožních záhybech, potenciálních místech zarudnutí. Při mytí bychom v žádném případě neměli používat běžná mýdla pro dospělé. „Ideální jsou mýdla bez parfémů, s neutrálním pH, určená přímo pro ty nejmenší, která jemně čistí a chrání dětskou pokožku. Citlivou pokožku hlavy před vysoušením chrání speciálně vyvinuté dětské šampony," radí dermatoložka MUDr. Silvie Rafčíková a doporučuje například kosmetiku Bübchen.

Péče po koupeli

Hned po koupání je třeba použít krém, který kůži zvláční a hydratuje. I tady se řiďte pravidlem, že co je dobré pro dospělé, není vhodné pro dítě. Dětská pokožka vyžaduje jinou péči než pleť dospělého člověka, a proto používejte výhradně kosmetické přípravky určené pro péči o malé děti. „Používáním kvalitních přípravků dětské kosmetiky s minimálním obsahem látek, jako jsou parfémy a konzervační látky, můžeme předejít přílišnému vysychání pokožky a zajistit, aby se dostala do styku jen s těmi látkami, které jí prospívají. Zároveň tak snižujeme riziko alergií na minimum," vysvětluje MUDr. Silvie Rafčíková.

Citlivá místa

Zvláštní péči je třeba věnovat plenkové oblasti. To znamená dostatečně často dítě přebalovat, pečlivě očistit kůži a následně použít krémy určené proti opruzeninám na zadečku. „Ty zabraňují tvorbě vyrážky a opruzenin. Dětský krém pak může být nahrazen dětským olejem na rostlinné bázi, který je pokožkou rychle absorbován," dodává MUDr. Silvie Rafčíková. O pokožku miminek je třeba se opravdu správně starat a neškodit jí přehnanou, nebo naopak nedostatečnou péčí.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články