Miminko je v plánu aneb jak je to s plánovaným těhotenstvím

Časy se mění a zatímco v dobách minulých bylo nejdřív miminko a pak svatba, dnes je to tomu právě naopak. Většina párů přistupuje k rodičovství zodpovědně a těhotenství si prostě naplánuje. I plánované těhotenství však může mít svá úskalí.
Miminko je v plánu aneb jak je to s plánovaným těhotenstvím
Jak na to…
Jestli jste si po zralé úvaze se svým partnerem řekla, že nastal ten správný čas, aby se vaše „minirodinka“ rozrostla o dalšího člena, připravte se na své nejkrásnější ale i možná trochu komplikované období. Ne vždy totiž vše jde jako na drátku, zejména, pokud jste roky užívala hormonální antikoncepci. Jen v ojedinělých případech se totiž stává, že do týdne poté, co jste slupla poslední pilulku, se zadaří. Je naprosto normální, že organismu nejprve trochu trvá, než se vzpamatuje z dlouhodobé hormonální indikace. Není ovšem třeba se stresovat. Naopak, musíte být v klidu a na těhotenství se pomalu připravovat. A jak?
 
K plánovanému těhotenství lze přistupovat dvěma způsoby. Buď necháte vše na přírodě, budete mít dvakrát až třikrát týdně nechráněný styk a na miminko si prostě počkáte. Nebo se svěříte svému lékaři a ten s vámi připraví jakýsi plán. V první řadě vás vyšetří, nechá udělat kultivaci bakterií, aby byla jistota, že jste zdravá a máte v těle přijatelné mikroklima. Pak vám poradí další možné způsoby, jak „otěhotnění“ přispět.

Co pro sebe můžete udělat?
Ať zvolíte jakýkoli způsob plánovaného rodičovství, existuje pár zaručených rad, co pro sebe můžete udělat sama i bez pomoci.

Nadopujte se vitamíny
Připravte své tělo na těhotenství i tím, že ho prostě vzpružíte. Na trhu je celá řada vitamínových doplňků pro nastávající maminky, ne abyste je ale brala bez rozmyslu!
 
O podávání jednotlivých preparátů se rozhodně poraďte se svým gynekologem. Obecně ovšem stejně platí, že vitamíny jsou nejlepší v přírodním stavu. Takže než „skočíte“ po piluli, raději pravidelně jezte neomezené množství zeleniny a ovoce. Pro nadcházející těhotenství se nejvíce hodí vitamíny C, minerály a hlavně vitamín B9. Ten můžete získat ze špenátu, chřestu, luštěnin. Denní dávka by měla být asi 400 mikrogramů, takže minimálně 500 g zeleniny s obsahem B9.
 
S klidem to půjde lépe…
Jak už již bylo řečeno, berte celé snažení o miminko s nadhledem. I stres může být příčinou mnoha nezdarů. Takže se nenervujte, hodně odpočívejte a počkejte, až příroda zasáhne sama. Podle lékařů se opravdu není třeba obávat vlastní neplodnosti ani po 6 měsících marného snažení. Takže to nevzdávejte a nepropadejte panice!
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
Jak zvýšit šance
 
Plodné a neplodné dny
Žena plánující otěhotnění musí především vědět, že v období mezi dvěma menstruačními krváceními jsou tzv. plodné a neplodné dny . Co to znamená? Zrající a oplodnění schopné vajíčko se uvolňuje z vaječníku při prasknutí tzv. Graafova folikulu – při ovulaci, obvykle 13. až 14. den od prvního dne předcházející menstruace. Je odplaveno vytékající folikulární tekutinou a zachytí se na sliznici trychtýřovitého rozšíření vejcovodu – ampule – nebo na třásních lemujících vyústění vejcovodu do břišní dutiny. Životnost zárodečných buněk je ale poměrně krátká: vajíčko může být oplodněno nejpozději do 17 hodin po ovulaci. A právě ve vejcovodu vajíčko spermie „dostihnou“ nejrychleji.
 
Zkrátka a dobře z lékařských pozorování jasně vyplývá, že největší pravděpodobnost otěhotnění je v období ovulace - mezi 11. až 14. dnem po začátku přecházejícího menstruačního krvácení. Po ostatní dny je šance na otěhotnění víceméně mizivá či dokonce nulová.
 
Měřte si bazální teplotu
Pro snadnější zjištění plodných neplodných dní slouží i poměrně jednoduchá metoda a to pravidelné měření tzv. bazální teploty. Nejlépe je měřit si teplotu přímo v pochvě a to každé ráno po probuzení po dobu 3 až 5 minut. Po ukončení menstruace kolísá bazální teplota něco málo nad 36,5 stupňů, před ovulačním termínem bývá dvoudenní mírný pokles. Tomu následuje náhlý vzestup nad 37,6 stupňů trvající do 26. dne cyklu, kdy opět klesne pod 37 stupňů. A právě teploty přes 37 stupňů ukazují na příznivou dobu pro početí miminka. Takže se pravidelně měřte, křivku si zanášejte do menstruačního kalendáře a brzy se budete ve svých plodných dnech dokonale orientovat!

Kdy k lékaři?
Pokud potřebujete podporu odborníka, neváhejte kontaktovat svého gynekologa kdykoli podle svých potřeb. Nicméně obávat se neplodnosti je na místě až kolem roku od počátku snažení. A ani tady nemusí jít o žádnou zdravotní komplikaci. Pokud se vám ale dlouhodobě otěhotnět nedaří a trápíte se, obraťte se na svého lékaře nebo navštivte některou z poraden pro neplodnost, které jsou součástí většiny nemocnic. Zde podstoupíte sérii testů, které zjistí příčino, proč se miminko stále nehlásí. A v případě zdravotních komplikací doporučí účinnou léčbu či jinou metodu otěhotnění. To ale až v nejzazším případě. Do té doby buďte klidná, na špatné zprávy je vždycky času dost…

Text: Anna Berková
 
Betynka na Facebooku


Nejčtenější články