Miminko je na světě: Osmý měsíc

V osmi měsících si vaše dítě pravděpodobně začne vybírat lidi, kteří jsou mu sympatičtí.
Miminko je na světě: Osmý měsíc

Otevřené přátelství prvních několika měsíců je vystřídáno určitou ostražitostí, zvláště ve vztahu k cizím lidem. Jestliže necháte dítě s někým, koho nezná, může propuknout v pláč, přestože dříve by bylo naprosto spokojené. Nově nabytá opatrnost vůči cizím lidem se často objevuje ve stejné době, kdy dítě prodělává velký skok ve vývoji.

Asi o měsíc později se může u dítěte začít projevovat úzkost, někdy zvaná separační úzkost, když odejdete z místnosti. Tento strach z odloučení od vás nebo vašeho partnera vyvrcholí kolem 15. měsíce a pak postupně odezní. Jestliže vaše dítě touto úzkostí trpí, zažijete oba nelehké období. Nejlépe tento strach odstraníte, jestliže je ponecháte v jemu známém prostředí a se známou osobou. Zlepšit situaci může i oblíbená a známá hračka. Když opouštíte dítě a odcházíte pryč, odejděte bez zbytečných průtahů a loučení.

Zdravý vývoj
Je zcela normální, že se dítě přibližně v tomto věku začne zajímat o své pohlavní orgány. Tento zájem je stejně nevyhnutelnou součástí vývoje dítěte jako okouzlení hračkami a prsty o něco dříve. Na tom, že se dítě zaobírá svým pohlavím, není nic fyzicky ani psychologicky závadného a nikdy byste neměli dopustit, aby se dítě cítilo provinile, nebo pomýšlet na potrestání. Chlapec je schopen mít erekci již od narození. Je to jen normální odezva na dotek citlivého orgánu. Děvčátko má klitorální erekci také od raného věku, ačkoliv ta není tak patrná.

Iniciativa a spolupráce
Od osmi měsíců se chování vašeho dítěte stává pružnějším a dítě začíná ve vztahu k ostatním využívat svou vlastní iniciativu. Bude vám podávat hračky a brát nazpět a může si s vámi začít hrát i jednoduché hry. Poprvé bude chtít sdílet svůj zájem o předmět s jinou osobou. To je vhodná doba seznámit je s knihami, které můžete společně prohlížet a číst. Zprvu je zaujme pouze rytmus a zvuk slov a barva a vzory obrázků v knize. Budete-li mluvit pomalu zpěvavým hlasem, přehnaně zdůrazňovat některá místa stimulovat dítě, aby se k vám připojilo, jednoduchými zvuky, například bůů, když zahlédne krávu, učiníte čtení společnou radostnou zkušeností.

Mezi 6. a 9. měsícem se dítě podrobí další preventivní prohlídce u dětského lékaře. Ten zjistí, jak se vaše dítě vyvíjí a zda se nic závažného při minulé prohlídce neopomenulo. Prohlédne pánev a nohy, zda dítě netrpí vrozenou luxací kyčelních kloubů. U chlapce se dále přesvědčí, že jsou varlata sestouplá do šourku. Dítě se také podrobí sluchovému testu. Ten spočívá v tom, že se dvě vteřiny ozývá zvonek nebo chrastítko z místa, kam dítě nevidí, a mělo by se otočit za ním. Dále zkontroluje zrak, zda dítě nešilhá. Lékař se vás zeptá, zda dítě netrpí dýchacími obtížemi, a stetoskopem vyšetří srdce a plíce. V neposlední řadě je dítě zváženo a změřeno.

Vaše dítě již může umět:
• stát, drží-li se něčeho pevného
• samo se posadit z lehu na břiše
• zdvihnout prsty drobný předmět
• otočit se za známým hlasem
• samo se krmit drobnějšími kousky potravin
• začíná aktivně lézt

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články