Miláčku, vstaneš ty, nebo já?

Ve chvíli, kdy si přinesete domů z porodnice svůj uzlíček štěstí, pochopíte jednu zásadní věc. Hodně dlouho se pořádně nevyspíte. Každý problém má své řešení. Situaci si velmi ulehčíte, když do nočního vstávání zapojíte i tatínka!
Miláčku, vstaneš ty, nebo já?

Že je třeba k miminku v noci vstávat, je vcelku známá věc. Ostatně zkušené okolí vám již několik měsíců před porodem radí, ať se „vyspíte do zásoby“, protože pak už to tak jednoduché nebude. Takže se pomalu připravujete na to, že vás čeká s narozením miminka období bezesných nocí. Ve skrytu duše však doufáte, že třeba zrovna to vaše děťátko bude „hodné“ a vzbudí se nejdřív až za kuropění. Jenže co když ne?

Začátky
Novorozeňátka nerozlišují den a noc a dožadují se mléka zhruba po 2–3 hodinách. První týdny i měsíce po příchodu z porodnice se proto nesou ve znamení nočního kojení, kdy musíte k děťátku vstávat vy, ať chcete nebo ne. „V šestinedělí jsem byla s Lukáškem ještě jakoby spojená pupeční šňůrou. V noci jsem skoro nespala, budila jsem se při prvním zakňourání, abych ho nakojila. Že by měl vstávat manžel, mě ani nenapadlo,“ říká Vlaďka. Jenže než se nadějeme, máme doma půlroční mimino, které už by mělo podle nejrůznějších příruček a doporučení prospat prakticky celou noc bez probuzení. Tak jednoduché to však není. Dokazují to stesky některých maminek, jejichž ratolesti jsou schopné budit se několikrát za noc ještě v batolecím věku.

Jak je to u vás?
Když miminko trochu povyroste a v noci už nekojíte, není důvod, proč by k němu nemohl vstát tatínek. Jenže tady bývá často kámen úrazu. Menší průzkum situace v rodinách přinesl zajímavá zjištění a v zásadě rozdělil tatínky do třech kategorií.

Tatínek obětavý – Ideální typ tatínka, který se do péče o miminko zapojuje od samého začátku, a to i ve všední dny. Po návratu z práce pomáhá s přebalováním, koupáním a občas vezme potomka do kočárku na procházku. A v noci k němu i vstává. Když už nekojíte a miminku je potřeba dát třeba jen dudlíček, obětavý tatínek to kolikrát zařídí tak, že o tom ani nevíte. Třikrát sláva, takových tatínků po světě moc nechodí.

Tatínek víkendový – Přes týden je v jednom kole. Z práce se vrací večer vyčerpaný, často až ve chvíli, kdy je miminko vykoupané a chystá se do postýlky. V noci neví o světě a k plačícímu dítěti vstane spíše výjimečně. Ráno totiž brzy vstává. Přesto chápe, že byste se potřebovala občas vyspat, a k potomkovi vstává v noci o víkendech. Velkou pochvalu si zaslouží i tehdy, když vás nechá v sobotu nebo v neděli „dospat“, zatímco si s miminkem hraje ve vedlejší místnosti.

Tatínek ignorant – Tenhle typ tatínka je s nočním vstáváním na štíru nejen ve všední dny, ale také o víkendech. Důvodem nemusí být pouze jeho lenost. Má prostě tak tvrdé spaní, že ho nevzbudí ani výbuch bomby v jeho těsné blízkosti. Neznamená to ovšem, že by byl špatným rodičem, jen vám situaci ohledně spaní vůbec neulehčuje. Ale na to jste si už asi zvykla.

Spravedlivá dělba vstávání
Ve vytváření rodinných zvyků platí známé rčení „jaký si to uděláš, takový to máš“. Už od prvního dne, kdy přijdete domů z porodnice, se snažte zapojovat tatínka do péče o miminko. Když to neuděláte, po pár měsících budete měnit zavedené pořádky už těžko. Samozřejmě nemůžete chtít zázraky. Pokud muž ráno v sedm vstává, potřebuje se pořádně vyspat. O víkendech se ale můžete střídat. Dohodněte se, že budete vstávat buď podle situace, nebo si zaveďte pravidlo „jednou ty, jednou já“. Čím dříve začne k miminku v noci chodit i tatínek, tím lépe. Dítě si zvykne, že u něj nejste v noci jen vy, a vyhnete se výmluvám typu „stejně chce jen tebe“.

Další výhody
Vstávání tatínka je velmi praktické i v době, kdy se snažíte odnaučit dítě v noci kojit. Mimi těžko pochopí, že mu vnucujete dudlík, když jste mu doteď dávala mlíčko. To od tatínka vyžadovat nebude. Navíc se může stát, že budete muset (nebo chtít) být přes noc pryč, takže pak nebude problém se vzdálit, tatínek se o potomka bude umět postarat.

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články