Miláčku, vážně chceš jíst to zrní?!

Muži jsou jiní a věcem, které se nedají změřit, zvážit nebo osahat, většina z nich nevěří. Na vaše experimenty s tajemnými silami přírody se proto dívají s krajním podezřením.
Miláčku, vážně chceš jíst to zrní?!

Kdysi jste svého partnera něčím okouzlily, očarovaly. Teď však se mu už nezvyšuje tep při pohledu na vaši milou tvář, ale brunátní, když zaznamená, že z nákupní tašky vytahujete obilné klíčky, sójové maso a kostku tofu. Pokud objeví v kuchyni nedostatečně ukrytou lahev s naloženou čajovou houbou kombuchou nebo vás uvidí pít zelený ječmen, začne mu v hlavě vrtat myšlenka, jak to vlastně s těmi vašimi čarami a kouzly tehdy v minulosti bylo. A jestliže ke všemu objeví pod vaším polštářem tři kaštany (ze kterých čerpáte ve spánku sílu) a pod postelí si všimne z měděného drátu stočené dvojité ploché spirály (která ruší agresivní fyzikální záření a podporuje zdravý spánek), nikdo už mu nevymluví, že má doma čarodějnici. V lepším případě vás tak nezačne titulovat, rozhodně se však musíte připravit na nekončící řadu jízlivých otázek. Ta nejčastější bude znít: „Jak můžeš při svém vzdělání…?“ Dotaz nedořekne, čímž zesílí opovržení v něm obsažené.

Jen žádné podezřelé novoty
Muži nemilují přestavování nábytku a myšlenky převzaté od kamarádek. Obé mění navyklý, důvěrně známý pořádek v domácnosti, o který se mohou pevně opřít. Když muže po grilovaném bůčku opět vezme žlučník, můžete mu donekonečna nabízet sklenici nápoje z kombuchy, který jste dostala od kolegyně z práce. Té sice kombucha pomohla srovnat trávení a zbavit se žlučníkových kamenů, jenže ona dotyčná je už dvakrát rozvedená (argument)! A pokud by tato zavrženíhodná skutečnost nestačila, pak jsou tu i další důvody, proč se nedá předkládané novotě věřit: má divné jméno a nesnáší cigaretový kouř. Vyplývá z toho jediné: své experimentování s bylinkami, přírodní stravou a léčením, s jógou, kyvadlem, psychotronikou nebo feng-šuej máte šanci obhájit jen tehdy, pokud je nebudete partnerovi vnucovat a pokud si na jeho všetečné otázky připravíte neprůstřelnou odpověď.

Zelené brekeke
Nabiflujte se, že nápoj ze zeleného ječmene obsahuje vitaminy A, B1, B2, B6, E, kyselinu listovou, křemík, železo, draslík, vápník, hořčík, zinek, enzymy, aminokyseliny, antioxidanty, biofl avonoidy a další látky, které dodávají tělu energii, posilují imunitní systém, odkyselují organismus. Druhým dechem pak připomeňte, že z ječmene se vyrábí slad – nezbytná a veledůležitá součást piva, které si ten váš dopřává co čtvrtek s kamarády. A zatím co vypití čtyř dvanáctek vyřadí muže z provozu, vašemu tělu pomáhá mladý ječmen navracet vitalitu a bojovat s únavou a stresem. Chlorofyl (aneb to zelené brekeke v nápoji) zase zlepšuje distribuci kyslíku k buňkám a tkáním. Sečteno a podtrženo, všichni víme, že kde je kyslík, tam je živo – nikoli pivní povadlo.

Náá pipipi
Bývá pravidlem, že nejfrekventovanější cestou, kterou muž používá v kuchyni, je nejkratší spojnice mezi vstupem do místnosti a dveřmi lednice. Někteří jedinci si vystačí pouze s touto magistrálou a obejdou se i bez odboček k příborům nebo sklenicím. Je pozoruhodné, že partnerovi ani během tak jasně cíleného a soustředěného pohybu po kuchyni neunikne, že na pracovní desce stojí miska s namočenou pšenicí. „Co to jako jéé?“ zaúpí bolestivě. „Zrno rostliny z čeledi lipnicovitých. Mám to na zítřek. Ty budeš mít smažák, jak jsi chtěl,“ zní správná odpověď. Dobře připravené pšeničné karbanátky jsou skoro lepší než telecí. A pokud do nich přidáte česnek, svůdně provoní okolí. Co je proti nim fádní smažený sýr s tatarkou? Jasná prohra! (Když navíc investujete do pšeničné vodky, to by v tom byl čert, aby partnerovi plzeň ke smažáku nezhořkla. Pšenice je pšenice.)

Otruby? To jako osiny?
Přečetla jste si, že koupání v odvaru z otrub zklidňuje a vyhlazuje suchou, drsnou pokožku? Chtěla byste to vyzkoušet na sobě i na partnerovi? Přenášení hrnce s horkým odvarem do koupelny ho nevzruší tolik, jako když spatří, že otvíráte lahev sektu. Pozvěte ho, ať si s vámi dá skleničku ve vaně. Když se to povede a začne i druhé dějství, nezapomeňte pak hodně, ale opravdu hodně chválit: „Ty a oves dohromady, to je prostě něco nepřekonatelného!“

Budeme mít tlačenku?
„Ne, milý můj, to je jen ocet,“ odpovíte, když muž přišel domů dřív, než jste stačila vyvětrat byt po ekologickém úklidu. Kamarádka nelhala, ocet skvěle vyčistil vanu i sporák, WC i okna. Jenomže je strašně aromatickýýýý! Než váš drahoušek spustí lamentaci, že si připadá jako ve znojemské konzervárně, argumentujte nikoli ekologičností vašeho předchozího konání, ale cenou. Použijte k tomu v excelu vytvořenou tabulku, porovnávající cenu lahve octa s cenou moderních, leč toxických a drahých čisticích prostředků. Většina mužů excelové tabulky bůhví proč miluje. Partner se zabaví a ocet z bytu zatím vyvane. (Příště můžete zkusit citrony. Vychází to dráž. Mohl by vám pomoci sestavit tabulku o kolik.)

Plus a minus
Jsme jiné. Ani nejlepší, nejschopnější, nejkrásnější a nejstatečnější muži neznají to co my – žádný z nich nepočal, nepocítil, jak vzniká život, jak se v matčině těle vyvíjí, jak spí, jak hraje fotbálek… Naše spojení s životem a jeho tajemstvími je specifi cké, jako mohou být zvláštní i postupy, jimiž ho poznáváme. Muži jsou jiní – a protiklady se přitahují.

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články