Metoda utišení neklidných miminek dle Rii Blom

V minulém díle našeho miniseriálu o zavinování jsme se seznámili s metodou utišení neklidného děťátka dle Karpa (metoda 5 S). Podobným problémem se dlouhou dobu zabývala také Ria Blom, která stejně jako Karp pro zklidnění plačících miminek pevné zavinutí jednoznačně doporučuje, přidává však také další cenné rady.
Metoda utišení neklidných miminek dle Rii Blom

Metody Karpa a Blom si někdy protiřečí. Přesto doporučuji bezradným rodičům často plačících dětí vyzkoušet obě. Každé děťátko je jedinečné a jen rodič, který je s ním v dennodenním styku, může odhadnout a vyzkoušet, který způsob uklidnění bude miminku vyhovovat více. Obě metody lze navíc úspěšně kombinovat a vzájemně doplňovat.

Ria Blom je zdravotní sestra, autorka populární knihy: Wenn Babys häuflig schreien. Wirksame Hilfe durch Rhytmus und Pucken. Bohužel tato kniha dosud nebyla přeložena do češtiny, k dispozici je pouze v němčině.

Po přečtení této publikace se mnohým rodičům zdají doporučované postupy příliš konzervativní, nebo dokonce zastaralé (resp. konzervativnější než u Karpa), někdy je označují dokonce jako „bezcitné“. Jedná se však často o rodiče, jejichž miminko bylo doposud usměvavé a plakalo jen občas. Pro tyto rodiče je samozřejmě Ria Blom těžko pochopitelná, a navrhujeme proto vybrat si pouze tu část doporučení, se kterou se rodiče ztotožňují, popř. doporučení modifikovat dle potřeb děťátka.

Je však bohužel také mnoho rodičů, kteří dlouhé týdny, nebo dokonce měsíce tráví bezesné noci s plačícím miminkem v náručí. Někteří kojenci spí pouze osm hodin, a to ne v kuse, zbytek dne a noci prokřičí. V případě takto plačících dvojčátek se situace stává pro rodinu neúnosnou. Rodiče jsou vyčerpaní, frustrovaní, nemají čas na starší sourozence a rodinné vztahy trpí. Pro tyto rodiny se často konzervativní metoda dle Blom stává záchranou.
Ve výše uvedené knize Blom popisuje mnoho rozdílných charakterů miminek a doporučuje různé varianty řešení neklidu a pláče. V knize je mnoho praktických a cenných rad nejen pro rodiče neustále plačících miminek, ale také pro rodiče, jejichž miminka obtížně usínají nebo jsou pouze neklidná. Nejdůležitější doporučení jsme se pro vás pokusili shrnout.

Klepněte pro větší obrázek

1. Místem spaní je postýlka
Blom doporučuje miminko již od narození pokládat samostatně do postýlky, takto by se mělo již od počátku naučit samostatnému usínání. Blom argumentuje následující zkušeností. Pokud miminko uspáváte v náručí a teprve poté jej uložíte do postýlky, často se po delší či kratší době opět probudí a vyžaduje znovu uspání v náručí rodiče. Tyto intervaly se v praxi zkracují a nakonec se stává obtížené i samotné uspání miminka. Vzniká tak problém nejen rodičům – velkou část večera tráví uspáváním miminka –, ale i dětem, které pro zdravý vývoj potřebují dostatek spánku. Při důsledném dodržování této zásady by rodiče měli v několika dnech/týdnech zpozorovat výrazné zlepšení usínání děťátka.

2. Miminko je unavené
Nejpozději do týdne po narození jsou rodiče schopni rozeznat, kdy je jejich miminko unavené a chce spát. Všímejte si, zda miminko nezívá, netře si očička, neztrácí oční kontakt s okolím. Některé unavené děti se otáčejí, ošívají a některé jsou neklidné a plačtivé. Při zpozorování prvních náznaků únavy doporučuje Blom uložit miminko ihned do postýlky, nehoupat, nenosit, nesnažit se utišit kojením. Pro některé děti se krátký pláč před spaním stává rituálem a Blom nedoporučujete tato miminka z postýlky zvedat a uklidňovat.

3. Podporujte ‚samostatnost‘
Blom se ve svých doporučeních stále vrací k jednomu tématu: podporujte samostatnost miminka. Rodič by dle ní neměl např. okamžitě reagovat na jakékoli zakňourání kojence tím, že jej zvedá z postýlky, houpe a uklidňuje. Blom mírnou a občasnou frustraci podporuje. Opírá se o zkušenost, která říká, že pokud miminku dopřejeme i během dne několik minut samoty, lépe si pak zvyká na samostatné usínání v postýlce a později v posteli.

4. 4R
Mimo celou řadu dalších doporučení se Blom ve své knize zabývá systémem 4R, jehož respektování pomůže zklidnit neklidné a plačící mimiko. Jedná se o: ticho (Ruhe), rytmus, respekt a důsledné jednání (richtungsweisendes Handeln).

Zásadám 4R se budeme podrobněji věnovat v následujícím pokračování našeho miniseriálu.

Pokud máte zájem dozvědět se více o tom, jaké jsou příčiny pláče a neklidu u miminek a o možnosti jejich řešení, doporučujeme vám přečíst si předcházející díly našeho seriálu.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud hledáte vhodnou zavinovačku pro své miminko, s důvěrou se obraťte na náš e-shop: www.naturbabyshop.cz, rádi vám poradíme. V nabídce máme velké množství certifikovaných a ve světě osvědčených typů zavinovaček a zavinovacích šátků.

Zdroj: Angela Wrobel: So helfen Sie unruhigen Babys und Schreibabys 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články