Mateřské, nebo umělé mléko?

Do šesti měsíců by mělo mít dítě mateřské mléko. Na tom se odborníci na výživu shodují, ale...
Mateřské, nebo umělé mléko?

Shodují se ovšem i na tom, že někdy to prostě s kojením nevychází. Buď maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže, nebo má mléka málo. Trápit se donekonečna tím, že vaše babička kojila vaši mámu do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, nemá smysl. Prostě to tak je a z toho je třeba vycházet.

Jak po mateřském zvykat mimi na kupované?
„Zatím mi ještě nedošlo, ale určitě se to už brzy stane,“ povzdechne si Marie při pohledu na čtyřměsíčního Marečka, který právě vysosal do poslední kapky svou dávku mateřského mléka. „Abych se začala poohlížet po náhradním,“ dodává ještě. Mareček si zatím nestěžuje. Vypadá to, že mu mámino mlíčko stačí, přesto se chce Marie pojistit. Nehodlá dopadnout jako mámina přítelkyně.

Manžel, kterého vyslala pro krabici drahocenného prášku, se zasekl několik hodin s kamarády. Když se konečně vrátil, kromě dvojčat křičících hlady plakala srdceryvně i jejich matka. Znáte to: lékárna otevřená v sobotu – to bylo něco jako bílá vrána. Dnes se mlíčko dá koupit prakticky kdykoli a jeho kvalita je mnohem vyšší než dřív. Jak po mateřském, které právě došlo, zvykat miminko na kupované? Přechod podle doktorky Lenky Smetanové většinou problematický nebývá.

„Pokud už nekojíte vůbec,“ doporučuje, „vyberte kvalitní mléko s obsahem probiotik. A když si nevíte rady, poraďte se s pediatrem, který děťátko dobře zná. Tak jako předtím z prsu, bude teď pít vaše miminko z lahvičky. Důležité je mléko v kojenecké vodě naředit podle návodu, nepřidávat víc prášku, než je pro tu kterou věkovou a váhovou kategorii vhodné.“

Počáteční mléko (1) má plně adaptovanou bílkovinu. Mléka s obsahem probiotik navíc podporují osídlení střevní mikroflóry bifidobakteriemi, jež posilují obranyschopnost organismu. Je v něm snáze stravitelný mléčný cukr. Dvojku mohou dostávat děti od ukončeného 4. měsíce, trojku od ukončeného 10. měsíce. Hypoalergenní mléka (HA) se používají preventivně jako ochrana před vznikem alergií, mléka s úplně naštěpenou bílkovinou kravského mléka jsou určena pro alergiky (jsou na předpis lékaře). Antirefluxová mléka AR jsou vhodná pro děti trpící refluxem.

Když dítěti mléko vyhovuje, není dobré je často střídat. A ještě na jednu věc doktorka Smetanová upozorňuje: „U dětí – zejména chlapečků – se někdy kolem 8. až 10. měsíce stává, že po odstavení náhradní mléko odmítají. Pak je namístě trpělivost.“  

Když mléko nestačí
Mléčná žláza pružně reaguje na množství vypitého mléka i zdravotní stav miminka. Je-li maminka například nemocná, tvoří se protilátky v jejím těle a přecházejí do mléka, což pak dítě po kojení ochrání. Pokud máte mateřského mléka dost, s náhradním počkejte – minimálně do šesti měsíců.

Máte-li vlastního mléka málo, ale kojíte dál, je lepší dávat miminku náhradní mléko lžičkou. Bude-li pít z lahvičky a z nevhodného dudlíku (s větším otvorem), lehce si zvykne a mateřské mléko – při jehož jiné technice sání ho čeká větší námaha – bude po čase odmítat.

Mléka náhradního se rozhodně bát nemusíte. Může být obohaceno například živými probiotickými bakteriemi Bifidus BL, které pomáhají podporovat přirozenou obranyschopnost organismu a snižují výskyt průjmů. Dítě dostává mléko, které zabezpečí jeho správný vývoj.

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články