Manžel vyžaduje „plný servis“, i když mám horečku!

Řešíte problém ve vztahu? Pošlete nám i vy svůj dotaz do partnerské poradny! Otázky zasílejte na email: lucie.fumfalkova@mojebetynka.
Manžel vyžaduje „plný servis“, i když mám horečku!

Pěkný den, Jano, mám na vás dotaz. Žiji s manželem již šest let, máme spolu dvě děti. Vždy jsem si myslela, že náš vztah je v pořádku. V posledních letech mi ovšem začíná docházet, že se mnou nejedná zrovna fér.

Chce po mně, aby bylo stále uklizeno, navařeno 2x denně teplé jídlo – když jsem byla na mateřské dovolené, tak jsem luxovala i 3x denně. Nyní již děti chodí do školky a já na částečný úvazek do práce. Mluví se mnou opovržlivě a hodně často na mě křičí, když se mu něco nelíbí.

Taky většinou nemáme doma sex, protože buď je na mě ošklivý a to já s ním nemůžu spát, nebo zase odmítá on. Moje rozhořčení vygradovalo loni o Vánocích. Měla jsem virózu, 39 horečku a můj muž mi vysvětlil, že je má povinnost postarat se nejen o děti, ale i o jeho kamarády, kteří chodili na návštěvu. Můj muž je velmi pohostinný a hodně lidí ho má proto rádo a chodí k nám velmi často. Byli opilí a nepříjemní. Stěží jsem připravila všechno pohoštění a běhala kolem nich.

S manželem není domluva, nedokážu mu vysvětlit, že když je mi opravdu špatně, že se nemůžu o takovéhle věci starat. Mám svého manžela stále ráda, ale tahle situace už se dá těžko zvládat. Můžete mi prosím poradit, co s tím mám dělat? Děkuji za jakoukoli odpověď.
Markéta

ODPOVĚĎ:

Milá Markéto, děkuji za dotaz. Vždy mi připadá, že ať je situace jakákoliv, tak pokud člověk dospěje již k tomu, že si řekne o pomoc, tak je vlastně konečně na cestě ven. Myslím tím, že i velmi tíživé situace lze začít řešit teprve v momentě, že již toho máme dost a chceme dosáhnout nějaké změny. I proto beru váš dotaz za takovou první vlaštovku, která znamená, že začínáte mít chuť a sílu něco změnit.

Dokážu si představit, že sama možná nevíte, kudy dál. Z dopisu jsem pochopila, že jste se již pokoušela s manželem o situaci promluvit, a to považuji za pozitivní. Přestože jste se zatím nedostala ke kýženému výsledku.

Ve všem, co popisujete, je cítit vaše velká snaha o zajištění pohody doma a pro svého muže. Přijde mi to v pořádku, pokud je péče o rodinu vaším životním naplněním či smyslem. Umím si opravdu představit, že některé ženy, ale i muže opravdu těší, když mohou pečovat o své blízké, a činí jim potěšení vidět nejbližší kolem sebe šťastné a spokojené. Takže je-li péče o rodinu vaším hobby, není problém, pokud se mu věnujete. V takovém případě by vás pravděpodobně tyto činnosti sami o sobě nabíjely uspokojujícím pocitem. Pokud to tak však necítíte a spíše vnímáte tyto činnosti jako domácí povinnosti a starosti, tak pak opravdu není vše v pořádku. A to jak pro vás, tak i pro vaši rodinu.

Z vašeho dopisu pro mne vyplývá, že spíše chod domácnosti udržujete v takové míře, protože to po vás chce manžel. A ta situace s horečkou je důkazem, že jdete kvůli splnění přání svého muže až za hranice vlastního zdraví. Ještě k tomu podle vašich slov manžel vaši snahu ani neocení a ještě se k vám chová opovržlivě. Toto jsou pro mne signály opravdu nerovnovážného vztahu.

Rozhodně nejste v této situaci sama a opravdu spousta lidí a asi častěji žen se snaží z lásky plnit přání partnera a zapomenou na to, že i on by měl plnit přání jejich. Osobně se domnívám, že ve vztahu bychom měli dělat opravdu jen to, co se nám chce, a plnit přání druhého jen v případě, že nám samotným udělá radost to, co z toho vyplyne (například manželova rozzářená tvář).

Pokud vy sama v tuto chvíli nemáte vnitřní sílu na to vymezit jasně své hranice například tím, že řeknete NE na to, co dělat nechcete a také to dodržíte, tak by bylo asi vhodné říci si o pomoc odborníkovi. Máte nárok na vlastní tužby a přání a také na uctivé zacházení. Avšak toho dosáhnete teprve poté, co sama sobě tyto nároky přiznáte a budete na nich trvat. V cestě za vaší vlastní rozhodností a větší sebeúctou vám může pomoci i spolupráce s nějakým terapeutem. V rámci terapie byste mohla začít pracovat na hledání konkrétních řešení pro jednotlivé rodinné situace a postupně se učit, jak být ve vztahu více sama sebou.

Někdy si lidé myslí, že druhého partnera předělat nemůžou, a tak se ani nezačnou pokoušet nějakou změnu nastolit. Praxe je však taková, že druhého partnera sice nepředěláme tím, že bychom mu řekli, ať se změní. Avšak máme možnost změnit vztah a s ním i partnera tím, že změníme sami sebe. Partnerovi pak totiž nezbude nic jiného než reagovat jinak, jelikož i vy sama máte jiné reakce.

Takže závěrem jen shrnu. Máte možnost situaci změnit, pravděpodobně to nebude snadné, ale rozhodně to není nemožné. A já vám držím palce.

Jana Procházková
systemický psychoterapeut, Janapro77@gmail.com

Prana studio, Praha
Prana studio je privátní studio na Bělohorské ulici v Praze 6. Ve studiu se starají o celkovou pohodu klientů. Setkáte se tu s celou řadou individuálních terapií - počínaje psychikou a tělem konče. V Prana studiu je vám nabízena pomoc při řešení osobních i vztahových problémů a to za pomoci TFT terapie, hypnózy, koučování, reiki, relaxační a sportovní masáže, omlazujících rašelinových zábalů, Dornovy a Breussovy metody, medové detoxikační masáže a dalších terapií. V neposlední řadě se studio věnuje seminářům, přednáškám, školením a týmovému koučování. V brzké době se můžete těšit na e-shop se spoustou zajímavých výrobků a služeb. Více informací naleznete na www.pranastudio.cz.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články