Manuál na horečku

Leden, únor, březen, duben? Ideální čas pro infekce. Ráno nic, v poledne vám ze školky zavolají, že hoří. A tak se vám třeba pár rad, jak se s horečkou „poprat“, bude hodit...
Manuál na horečku
Horečka je projevem „boje“ organizmu s infekcí, především s tou virovou. Virová infekce (cest dýchacích) vyvolá v dítěti daleko větší teplotní odpověď než bakteriální. Při viróze se teplota často pohybuje mezi 39 až 40 stupni. Při bakteriálním zánětu kolem 38 až 38,5 stupňů. Horečka je nejen projevem „boje“ organizmu, ale i jednou z možností, jak takový virus likvidovat či zpomalit, až zastavit jeho další množení. Při vysokých teplotách dochází totiž i k pomalé inaktivaci virů. Otázkou ovšem je, dokdy je to pro dítě prospěšné, a odkdy už ne. Každému je asi jasné, že má-li nějakou dobu horečku kolem čtyřicítky, nebude to to pravé ořechové. Zatěžuje totiž krevní cirkulaci lehce vzniklou dehydratací, takže „unavuje“ srdíčko, také dýchání se zrychluje a dítě se rychleji vyčerpává. Nic se prostě nesmí přehánět – ani důvěra v pozitiva vysoké teploty na množení virů. Pozor také na varovné signály, zda teplota ještě chce stoupat, či zda dosáhla maxima a zda se dítko „nevaří ve vlastní šťávě“. Nemáte-li zrovna po ruce teploměr a zdá se vám teplejší, přiložte spánek (ne čelo) ke spánku dítěte. Tak poznáte (jste-li zdraví), jak na tom přibližně teplotně je. (Čelo může být teplejší, ale spánky o teplotě centra vypovídají více.) Když i při teplejším čele jsou spánky stejné jako ty vaše, nic to nebude. Pokud je ale jasné, že dítě „hicuje“, změřte teplotu jádra přesně. Nejlepší je rychloběžka do zadečku, ale co si budeme povídat, některé děti se nenechají změřit ani při horečce. V takovém případě je dobrý ušní teploměr. Jeho nevýhodou je ovšem technika měření. Teplota se musí změřit odrazem od bubínku, ale vzhledem k tomu, že zvukovod je zahnutý (což normální člověk vůbec netuší), změří většina rodičů teplotu zvukovodu a ne jádra, což může být i rozdíl stupně až dvou – a to je přece rozdíl, naměříte-li 38 nebo 40 stupňů! Takže stále zůstává pro většinu rodičů nejlepší alternativou rychloběžka do zadečku (s odečtem 0,5 stupně). U starších dětí si vystačíme s teploměrem v podpaží.

Horké čelo, studené ruce...
„Má horečku, šup s ním do peřin a potit a potit...“ Tak to ne! To byste dítěti pěkně zavařili. Při teplotě by mělo být oblečeno jen lehce (lehké tričko s rukávem, volné jemné tepláčky a prodyšné ponožky). Podle toho, jak na tom bude, je přikrývejte dečkou, nebo nepatrně chlaďte. Pokud teplota jádra (dítěte) stoupá, má mrňous horké spánky i čelo, krček, ale často ještě studené až ledové plosky nohou a ručičky. To je fáze, kdy začíná hicovat, ale samo cítí většinou spíše zimu. Přikryjte ho prodyšnou dečkou a měřte pravidelně teplotu. Do 38,5 stupně se stran rychlého podávání léků nemusíte moc znepokojovat, hlavně pokud teplota „leze“ nahoru pomalu. Ale když má 39 a k tomu stále ještě studené nožky a ručky (akra), znamená to, že teplota bude stoupat dál. To je signál dát léky na srážení teploty (nejlépe už při teplotě nad 38,5 stupňů). Nezapomeňte, že je třeba počítat s časovou prodlevou. Pokud dáte čípek do zadečku, „zafunguje“ asi za 20 minut, dáte-li ho dítěti v sirupu, může to trvat kolem hodiny. Během této doby teplota může stoupat, a tak s tím raději počítejte a při 39 stupních „naordinujte“ léky. Určitě nespoléhejte jen na pomocné procedury – sprchování ve vodě o stupeň až dva chladnější než teplota jádra dítěte, dobře vyždímané octové ponožky (poměr je asi 2 lžíce na sklenici vody). Nejméně drastickou metodou je chlazení jádra otíráním míst magistrálních tepen – otíráním třísel, krčku, čela, ručiček a plosek nohou vlažnou utěrkou, ale ne ledovou! Celotělové ochlazování neděláme v době, kdy jsou akra (nožky a ručičky) studená. To je doba stoupání horečky, kdy je dítěti spíše zima, ačkoli hicuje. Při stoupání teploty dítě udržujeme v příjemném teple. S ochlazovacími metodami začneme až tehdy, když horečka dosahuje maxima – horké jsou jak dlaně, tak plosky nohou. Můžeme tak trošku pomoci v době, než zabere lék proti horečce.
 
Klepněte pro větší obrázek

Jedna pilulka, dvě pilulky...
Na výběr máte mezi paracetamolovými a ibuprofenovými přípravky. Výhodou je, že se obě skupiny mohou mezi sebou kombinovat, protože každá působí jiným mechanizmem. Pediatři ale doporučují zahájit léčbu pomocí jednoho z těchto preparátů spolu s šetrným ochlazováním jádra, a až teprve v krajním případě obě tyto skupiny kombinovat. Paracetamolové preparáty působí především na snižování horečky, trochu i na bolest, zatímco ibuprofenové navíc i protizánětlivě, a také víc proti bolesti. Takže v případě krajní nouze, má-li dítě horečku 39 stupňů a více a rychle se začne vracet (do 3 hodin po podání buď para, nebo ibu), můžete mu dát lék z druhé skupiny už po 3 hodinách. Například: dítě má 39, dáme třeba ibuprofen (Brufík, Brufen, Nurofen sirup) v dávce vzhledem k váze dítěte. Do hodiny teplota klesne, po hodině a půl začne dítě hicovat, chladnou mu ručky a nožky. A opět má 39 stupňů. Po 3 až 4 hodinách od podání ibuprofenového preparátu můžeme dát paracetamolový (Panadol sirup apod.). A po dalších 3 až 4 hodinách zase ibuprofenový atd., dokud teplota kolísá a po 2 až 3 hodinách šplhá přes 39 ke 40 stupňům. Postupně, dle teploty a stavu, intervaly prodlužujeme ze tří na čtyři hodiny... Nečekejte, že vám léky „sťuknou“ teplotu na normál – sníží ji o 1 až 1,5 stupně. Kdybyste se ji snažili srážet dál, při strmém teplotním výkyvu by mohlo dojít u predisponovaných dětí k febrilním křečím.

Proč se tak „třese“?
Febrilní křeče se mohou objevit při rychlém nástupu horečky, strmém vzestupu teploty, nebo naopak při přehnané snaze rodičů o její prudké snížení kombinací léků a třeba zábalů celého těla. Trvají většinou několik sekund, ale třeba i dvě minuty. Pokud je zažijete, neztrácejte hlavu. Jeden z vás bude dítě držet a chránit, aby se neporanilo o okolní předměty, druhý volá záchranku, která vám pomůže ihned po příjezdu a dítěti uleví injekcí nebo čípkem. Jestliže se vám už něco takového přihodilo, máte nejspíš doma diazepam, a víte nejen jak ho podat, ale určitě i jak správně snižovat horečku. Samozřejmě, že ne za každou febrilní křečí dítěte je úporná snaha rodičů snížit prudce horečku... Má-li dítě horečku, nesnažte se za každou cenu cpát do něj jídlo. Stěžejní je příjem tekutin a vitaminů (hlavně C a B). Tekutin by mělo být o něco víc, než jste u něho zvyklí. Především, pokud se k horečce přidá zvracení či průjem, je přívod tekutin stěžejní k zábraně dehydratace. K tomu jsou také výborné rehydratační iontové nápoje (Kulíšek, Probian apod.). Projevem dobré hydratace je časté močení, neosychající sliznice dutiny ústní, jazyka. V akutní fázi horeček (především s průjmem či zvracením) je důležitá dieta, můžete podávat mrkvové či rýžové pyré, banánové pyré, polévky, den staré rohlíky apod.

A co vycházky?
Máte-li to nejhorší za sebou (asi 24–48 hodin), nic nebrání každodenním dvouhodinovým vyjížďkám (i se zvýšenou teplotou, v klidnější fázi po podání léků). Výhodou je kočárek, kde se dítě neunaví a přitom se vyvětrá. Doma větrejte často a razantně – dítě přitom zabalte do deky, chladný vzduch na tváře ho jen osvěží. Přetopené a vydýchané místnosti uzdravování zpomalují a stav zhoršují. Na noc pořádně vyvětrejte a k posteli dejte mokrou plenu.

Jak se zbavit virózy
S tímto návodem byste měli zvládnout horečku během 24 až 48 hodin – tedy to nejhorší z ní, kdy se stále, i přes léčbu, snaží teplota šplhat nahoru. Doléčovat teploty budete možná ještě tak další 1 až 3 dny, podle dalších příznaků a průběhu (pokud se přidá kašel, rýma apod.). Prosté virózy se tak zbavíte za 5 až 7 dní. S rekonvalescencí počítejte navrch minimálně 3 až 4 dny...

Text: Maja Stříteská
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články