Maminka nebo babička? Samozřejmě maminka a krásná!

Být maminkou ve čtyřiceti už není nic výjimečného. Ačkoli lékaři stále preferují maminky podstatně mladší, jako na exota se na vás v dnešní době určite dívat nebudou. Být maminkou po čtyřicítce je krásné. Ale jako skoro všechno to má svá pro a proti.
Maminka nebo babička? Samozřejmě maminka a krásná!
Stránky společenských magazínů jsou doslova zaplavené slavnými ženami, které si dopřály – a někdy i první - těhotenství po čtyřicítce. Tedy ve věku, kdy naše babičky většinou houpaly na kolenou vnouče. Doba se prostě mění a my s ním. Ve čtyřiceti nejen, že nejsme na odpis, ale naopak si umíme užívat život každým douškem. A mateřství z toho nevynecháváme. Například zpěvačka Bára Basiková v jednom z mnoha rozhovorů otevřeně přiznala, že teď si své těhotenství užívá mnohem více, než když měla coby „dvacítka“ dvojčátka. Sice je možná více unavená, ale rozhodně má víc trpělivosti, není tak úzkostlivá a spoustu věcí bere s nadhledem, protože už víc, co je důležité a co ne. Ovšem na to, abyste tohle věděla nemusíte být celebrita.
 
Stejnou zkušenost má i Petra, maminka třiadvacetileté dcery, které nadělila začátkem roku bratříčka. „Je pravda, že když jsem miminko plánovala, tak jsem byla trochu nervózní, jestli to zvládnu a jestli to zvládne mé tělo. Ale jsem ráda, že jsem se rozhodla, že ano. Moje dcera už je velká, odešla do zahraničí a nám bylo s manželem trochu smutno. Tak jsme si řekli, že to zkusíme. A dnes máme sedmiměsíčního Honzíka. Já jsem v pohodě a z manžela je starostlivý otec, jakým tenkrát v pětadvaceti opravdu nebyl,“ směje se dvaačtyřicetiletá „novopečená“ maminka Petra.
 
Klepněte pro větší obrázek

Maminky stárnou a porodníci se děsí
České matky stárnou. Před deseti lety byla většina rodiček ve věku 20 až 24 let, od té doby se nejplodnější období posunulo na 25 až 29 let. A dramaticky přibývá žen, které rodí až po třicítce. Čistě biologicky vzato to lékaři nevidí úplně rádi. „Optimální věk pro první dítě je v Evropě okolo 25. roku života," podotýká Antonín Pařízek z pražské porodnice U Apolináře. Podle něho se stoupajícím věkem matky významně stoupá riziko genetických vad u dětí, starší matky jsou mnohem více ohroženy vysokým tlakem, diabetem, tromboembolickou nemocí. „Na druhé straně ale musím sám uznat že ženy, které s těhotenstvím nespěchají, bývají obvykle zkušenější a vyzrálejší. Na těhotenství, respektive rodinu, se skutečně těší a mateřství si obvykle umějí více užít,“ dodává smířlivě.

Maminky stárnou a psychologové jásají
Je tedy lepší mít dítě ve dvaceti, nebo později? Odpověď není jednoznačná, ačkoli psychologové naopak preferují starší maminku jako tu lepší. „Jsou to prostě zralé ženy, které vědí, co chtějí, často jsou i materiálně zajištěné a tím víc v klidu. Vedou děti k větší důslednosti, nebývají tak hysterické a vědí, že svět se nezboří, když Pepíček ještě nechodí ve dvou letech na nočník,” říká psycholog Jeroným Klimeš. A souhlasí si s ním i dětský psycholog Radim Opatrný. „Pokud si je žena jistá, že těhotenství zvládne a následně ho zvládne, tak si myslím, že obecně starší matky jsou prostě lepší. Nemluvím samozřejmě o extrémním věku padesáti let, ale maminky mezi třicítkou a čtyřicítkou i lehce po jsou víc v pohodě. Většinou méně křičí, nebývají hysterické kvůli prkotinám a děti víc motivují než srážejí ve výchově. Takže pokud své potomky zvládnou fyzicky, určitě říkám ano.“

Text: Anna Berková

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články