Máme doma školáka. Tak jak na něj? 5.díl

S nástupem dítěte do školy začíná bezesporu nové období. Nejen v životě školáka, ale doslova celé rodiny. Najednou máme totiž doma malého rozumbradu, který bezstarostný věk her musí vyměnit za řadu povinností.
Máme doma školáka. Tak jak na něj? 5.díl
Výchova školáka vlastně navazuje na předškolní věk. Jen se musí prohlubovat vzájemný respekt a také výchova k odpovědnosti.

Jak na děti doma
V zásadě stejně jako v minulém období. Důsledně a s láskou. Psycholog Radim Opatrný shrnul výchovu malých školáků do deseti pravidel. Když je jako rodič dodržíte, budete mít doma pohodu.

• Odměňujte pouze správné chování. Povzbuzujte děti, když o něco zdvořile žádají, nepodporujte je v kňourání a v častých záchvatech vzteku.

• Přemýšlejte, než něco řeknete. Říkejte jen to, co opravdu myslíte vážně. Když něco řeknete, dodržte to. Nenechte se zviklat. Dopřejte si odměnu za důslednost i vy.

• Děti musejí vědět, co od nich očekáváte a co mohou ony očekávat od vás. Když budou umět předvídat, jak se v určitých situacích zachováte, budou se lépe rozhodovat.

• Děti věří tomu, co jim řeknete. Veďte je k úspěšnosti. Hodně je povzbuzujte. Zdravá sebedůvěra je neocenitelná.

• Předvídejte problémy. Stanovte pravidla předem. Jakmile zjistíte u svého dítěte nějaký zlozvyk, pracujte na jeho odstranění.

• Netrestejte z pomstychtivosti. Používejte takové tresty, které dítě povedou k zodpovědnosti a lepšímu chování.

• Buďte přísní, ale pozitivní. Připravujte dítě na život v reálném světě. Děti totiž potřebují stanovené hranice a řád.

• Soustřeďte se na silné stránky svých dětí a ty vytrvale podporujte. Jejich slabosti jim naopak pomáhejte chápat. Buďte jim sami příkladem.

• Nenechte se dítětem dohánět k zuřivosti. Ovládejte se a buďte dobrým vzorem. Děti se učí především od vás.

• Vytvořte zdravé a příjemné rodinné ovzduší. Naslouchejte svým dětem, povídejte si často a o všem. Děti se vám budou snadněji svěřovat, což oceníte v období jejich dospívání…
 
Klepněte pro větší obrázek

Pomáhejte s učením, první roky jsou důležité
Nástup do první třídy a vlastně celý první stupeň je pro děti trochu stresující, rodiče by jim tak měli doma pomáhat i s učením. „Někdy se děti prostě neumí učit, sami to nezvládají. Děti potřebují pomoci látku pochopit, přezkoušet, najít svůj styl učení. A k tomu potřebují právě rodiče,“ říká Mgr. Opatrný. A jeho tipy na učení?
 
Nenechte je v tom samotné
Pro děti je učení nová dovednost a tu se musí naučit. Čeká na ně celá řada překážek. Schopnost si něco zapamatovat a naučit se nepřichází rychle a neúspěch děti často odrazuje. Buďte tedy při učení s nimi a stůjte jim oporou.

Pomozte dítěti s organizací učení
Děti už znají hodiny, ale těžko se orientují v čase. Tak jako je ve škole rozvrh předmětů, může doma existovat rozvrh odpoledních činností. V něm může být zaznamenána každá pravidelná odpolední aktivita: v kolik hodin se chodí venčit pes, kdy začíná hodina klavíru či skaut a kdy je čas na učení. Není nutné hlídat, jestli přesně v 15.30 dítě zasedá k učení. Když si však ještě pět minut po půl hraje s autíčkem, je třeba ho zřetelně a pevně upozornit, že teď již nastal čas.

Projevujte o učivo zájem
Značná část toho, co se děti musí učit, je nebaví. Učení s nezájmem je však jen málo efektivní. Jak to změnit? Sami projevte svůj zájem o látku. Přiznejte, že si například vlastivědu už příliš nepamatujete, a nabídněte potomkovi, že si ji s ním rádi zopakujete, protože vás to zajímá. Například zkuste přeříkat planety sluneční soustavy a nechte dítě, ať vás kontroluje v učebnici. Zkuste soutěžit, kdo si je pamatuje lépe.

Naučte děti číst a podtrhávat
Většinou se děti učí čtením ze sešitu a z učebnice. Začněte s dítětem po malých úsecích, třeba jen jedním odstavcem. Hledejte, co je v textu podstatné, co by stálo za zapamatování. Nejdříve o tom mluvte, pak místa v textu znovu vyhledejte a podtrhněte. A neděste se, když se dítěti zpočátku bude zdát důležité vše (nebo nic).

Pomáhá mluvit nahlas
Nestačí jen dát si látku čtením do hlavy. Ve škole při zkoušení bude třeba dát ji zase z hlavy ven. Zkoušejte si vše doma stejně jako u tabule. Buďte laskavými "zkoušejícími". Chvalte dítě, za co se chválit dá (snažte se vždy něco k pochvale najít). Na nedostatky upozorňujte co nejkonkrétněji.

Nezapomeňte na odpočinek
V rozvrhu každého odpoledne má být i čas pro volnou činnost. Jestli si chce dvanáctiletá slečna ještě česat panenky, nechte ji. Po učení se potřebuje odreagovat po svém.

Text: Anna Berková


Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články