Máma jako módní stylistka

Snažím se nebýt „kovářova kobyla“. Navíc jako matka šestileté Johanky a čtyřletého Mikuláše vím, že oblékání dětí často provází celá řada nepříjemností. Zde je pár osobních postřehů.

Moje děti jsou už trochu starší, ale stále více mi dochází, že to s jejich oblékáním nebude lehké nikdy. Kde se stala chyba? V jednom z internetových článků mne kdysi zaujala teorie, jak z dítěte nevychovat fintila. Stačí prý, když dítěti od batolecího věku nevnucujeme pocit, že mu to musí za každou cenu slušet. Z načančaných miminek a chlapečků prý totiž již nic jiného nevyroste.

Princezna nebo šmudla?
Otázkou je, zda je to špatně, nebo dobře. A také, jestli výchova opravdu určí, zda bude dítě model, který má na sobě, řešit málo nebo příliš. Na základě mých zkušeností s tím výchova až tak nesouvisí. Žijeme totiž v době, kdy móda a trendy ovlivňují náš život, ať chceme nebo ne, a před některými vlivy prostě neutečeme. Děti třeba milují Spidermany a růžové princezny. Někdy ani nevědí, kdo to vlastně je, a vám jejich vkus přijde příšerně kýčovitý. Ale jakmile začnou chodit do školky, „nákaza“ se bude šířit o to víc.

Příklad za všechny
Jedna moje kamarádka je vyloženě sportovní typ a móda ji naprosto nezajímá. Když viděla naši Johanku, jak si hrdě vykračuje v třpytivých střevíčkách, neubránila se poznámky: „Tak tohle moje dítě nikdy nosit nebude!“ Dcerku oblékala do věcí po starším bratrovi. Dlouho to nevydrželo. Už ve dvou letech měla holčička v oblékání jasno! A na scénku, kdy zahlédla na jedné z designerských výstav střevíčky přímo od extravagantní návrhářky Vivienne Westwood, nikdy nezapomenu. Vydržela křičet dvě patra, že je musí mít. Děti prostě mají svůj vlastní vkus a hlavně svoji hlavu.

Zkuste se proto raději přizpůsobit, jinak budete mít skříň plnou věcí, které si dítě nikdy nevezme. Držte se kritéria: snadno pratelné a drahé úměrně rodinné kase. Abyste, když dítě svršek někde zapomene (což se stává často), nedostali infarkt!

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře