Mám se vrátit, i když přítel řekl, že mne už nemůže ani vidět?

Řešíte problém ve vztahu? Pošlete nám i vy svůj dotaz do partnerské poradny! Otázky zasílejte na email: lucie.fumfalkova@mojebetynka.
Mám se vrátit, i když přítel řekl, že mne už nemůže ani vidět?

Nevím, co mám dělat. S mým přítelem máme dítě a během našeho vztahu jsme se dost hádali. Měla jsem pocit, že pro něj nejsem dost dobrá. Dával mi najevo opovržení, a že jsem hloupá. Nakonec to vykrystalizovalo v to, že mi řekl, že už mě nemůže ani vidět a já se nakonec odstěhovala i se synem zpět k mámě. Jenže teď mi není moc dobře a přemýšlím, jestli by nebylo lepší se vrátit. On by to teď zase chtěl. Myslím na syna, aby neztratil tátu a i na sebe, protože mi chybí můj starý život i dům i ty hezké chvilky, na který teď často vzpomínám. Nevím, jak se rozhodnout. Nechce se mi, aby ten vztah pokračoval tak jak byl, ale taky mi není dobře takhle samotné.
Jana

OPDOVĚĎ:

Milá Jano, děkuji vám za váš dotaz. Z vašeho příspěvku vnímám, že o problému již dlouho a detailně přemýšlíte. To je dobré, protože za každým rozhodnutím by mělo stát jasné pochopení dané situace a to, co doopravdy cítíte, že je správné. Myslíte také velmi láskyplně na vašeho syna, protože mu chcete zachovat vztah s tátou.

V tomto dotazu vidím hned dvě roviny. Jedna rovina je o vás, Jano, a druhá rovina je o vašem synovi.

Jak si, Jano, myslíte, že se bude vyvíjet váš život, pokud se vrátíte zpět. Myslíte si, že tentokrát vás už partner bude oceňovat? Budete pro něj chytřejší? Dá vám lásku, kterou si zasloužíte? Bude pro vás partner životní oporou? Zamyslete se nad těmito otázkami. Buďte vnímavá, co vaše intuice říká. Najděte si odpovědi, nejlépe jak ze srdce, tak z rozumu, abyste jasně poznala, co vám v danou chvíli odpovídá. Pokud budete přesvědčena, že vaše intuice říká: VRAŤ SE, tak to udělejte. Pokud však budete poslouchat rozum, který říká: vrať se, tak budete mít pravděpodobně život plný jistot, jako je dům a možná i finanční podpora, ale otázka je, zda to bude život plný lásky, ocenění a pochopení.

Mně osobně při rozhodování pomáhá jednoduchá věc: Zklidním se a představím si sama sebe jako osmdesátiletou babičku na houpacím křesle někde v příjemném prostředí. A zeptám se sama sebe, jestli moje rozhodnutí v té a té době bylo správné a co bych si poradila, když už mám ty osmdesátileté zkušenosti. Ve chvíli, kdy se dívám na situaci z odstupu a z jiného úhlu vyskočí na mě úplně jiné informace, než když situaci analyzuji přímo ze středu problému.

Já si ovšem myslím, že lásku a podporu, kterou hledáte, u vašeho partnera nenajdete. Tu byste měla hledat u sebe. Ve chvíli, kdy budete vědět, že se opravdu máte ráda a že nikdo jiný než vy vám dá pevnou oporu, najdete i správného partnera, který vás bude provázet vaším životem. (A může to být klidně i ten stejný partner. :-) )

Kdyby za mnou přišla do studia klientka s tímto problémem, tak bych primárně pracovala, pravděpodobně pomocí hypnózy, na posílení sebevědomí a lásky sama v sebe. Hypnóza je příjemný stav relaxace a uvolnění, kdy je zbystřeno pocitové vnímání, podvědomí a intuice. V tu chvíli si klientka přijde na odpovědi na své otázky a posílí lásku i sebevědomí. Klientka si samozřejmě pamatuje vše, co se při hypnóze děje a navíc se vše děje pouze v souladu s jejím přesvědčením.

Co se vašeho syna týče: Děti především potřebují bezpodmínečnou lásku. Vzpomeňte si sama na sebe, taky jste jí neměla dostatek, je to tak? Naše společnost hodně dbá na to, aby děti měly oba rodiče. To může ovšem fungovat pouze v případě, že panuje v partnerství soulad. Děti se totiž učí pomocí příkladů, nikoliv příkazů a zákazů. Opravdu chcete, aby váš syn převzal model chování vašeho partnera k vám? Navíc děti jsou velmi citlivé na energii nebo atmosféru, řekněme, která v domácnosti panuje. Tedy pokud tam bude „husto“, nebude se váš syn cítit příjemně, i když zrovna nebude vědět proč. Děti jsou dokonce tak citlivé, že mají tendenci tuto atmosféru „čistit“ a brát si situaci za vinu.

Pro syna tedy uděláte nejlépe, pokud ho budete bezpodmínečně milovat. Ale pozor, láska to není jenom slovo ve smyslu: „Ale miláčku, ty víš přece, že tě maminka miluje…“ je to cit, je to příval energie a citů k dané osobě. Samozřejmě si nastavte se synem hranice. Děti se cítí v bezpečí, pokud cítí lásku, ale zároveň, že si mohou dovolit věci v rámci určitých pravidel. Pokud bude mít partner zájem se se synem stýkat, tak jim to dovolte. Ať syn pozná i druhou stranu mince.

Tedy moje doporučení: Pracujte na lásce sama k sobě a na svém sebevědomí. V současné době je mnoho knih na toto téma nebo i mnoho terapeutů, kteří pracují s rozlišnými technikami. Techniky jsou z mého pohledu lepší, protože se vaše situace změní rychleji a pod profesionálním dohledem. Syna milujte. Pamatujte, že láska – bezpodmínečná láska děti nerozmazlí, naopak jim dá pocit jistoty a budou pak moci mít své sebevědomí na té správné úrovni. Jestli se máte vrátit nebo nemáte, to víte nejlépe vy sama.
Držím palce, ať je vaše volba tou nejlepší, kterou uděláte.

Vaše Renée Lavecká
Psychoterapeut a kouč
Prana studio, Praha

Prana studio je privátní studio na Bělohorské ulici v Praze 6. Ve studiu se starají o celkovou pohodu klientů. Setkáte se tu s celou řadou individuálních terapií - počínaje psychikou a tělem konče. V Prana studiu je vám nabízena pomoc při řešení osobních i vztahových problémů a to za pomoci TFT terapie, hypnózy, koučování, reiki, relaxační a sportovní masáže, omlazujících rašelinových zábalů, Dornovy a Breussovy metody, medové detoxikační masáže a dalších terapií. V neposlední řadě se studio věnuje seminářům, přednáškám, školením a týmovému koučování. V brzké době se můžete těšit na e-shop se spoustou zajímavých výrobků a služeb. Více informací naleznete na www.pranastudio.cz.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře