Lukášek: Mám dvě děti a stále tápu

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Proč to neplatí při výchově dětí? Asi proto, že se nevejdou do žádné šablony.
Lukášek: Mám dvě děti a stále tápu
Čím víc se ptám zkušenějších matek, čím víc hledám v chytrých knihách, tím víc si nevím rady. Jak rozdělit čas mezi Lukáška, který „loví“ moji pozornost neodolatelnými úsměvy (v případě, že jsem na dohled) nebo hlasitým kňouráním, a Verunku, která používá podstatně důraznější metody, jak mě „rozpůlit“? Jak dvou a čtvrt leté „slečně“ vysvětlit, že její neustálé „ne“ drtí moji trpělivost i mateřské sebevědomí? A jak neusínat s pocitem, že Lukáškovi stále dlužím chvíle strávené nad pohádkami u Verčiny postýlky...?“ ptá se mě Stáňa v naději, že když už mám děti skoro dospělé, vím, jak na to.

Omyl, nevím. Ale je mi už jasné, že při studiu teorie (když děti konečně usnou) máme správnou výchovu v „malíku“ všechny, jenže ráno, když dojde na praxi, do níž se míchají i oni malí aktéři, s hrůzou zjišťujeme, že místo témat o vnímání kojenců a vzdoru batolat jsme asi četly o životě zcela jiné civilizace. Jako by žádná kniha nepsala zrovna o těch „mých“ dětech. Že by tu nejtrefnější psala sama mateřská intuice?
 
Klepněte pro větší obrázek 

Přípravka na vandr
Stáňa s Jirkou jsou vandrovníci. Vloni zjara se k nim přidala Verunka a osvědčila se jako milovník přírody, společnosti táborníků i pořádných výšlapů. Lukášek startoval už na začátku května. V partě maxi i minituristů vyrazil do Orlických hor. Samozřejmě, že jakožto nejmladší člen měl právo narušit docela přísný sportovní program a jako jediný si užíval výhody celodenní teplé stravy v přírodě. Kojení na pařezu si prý doslova vychutnal. Stáňa už méně, protože občas studeně fouklo. Ale jako přípravka na letní vandr – dobrý.
 
Klepněte pro větší obrázek 

Konec s nemocemi
Všimli jste si, že i kašel s rýmou se zdají mírnější, když svítí sluníčko? Lukáškův definitivní konec se zápalem plic potvrdil poslední odběr krve. Takovým prckům se bere krev z hlavičky, ale bolestivý je prý spíš jejich pláč, který útočí na útlocitnost maminek. Ekzém se také dal na ústup (alespoň dočasně), zřejmě proto, že Stáňa poctivě promazává Lukyho kůžičku a ze své stravy vynechává silné alergeny – med a čokoládu. „Doufám, že k lékaři teď nějaký čas budeme chodit jen pro očkování. Kvůli zápalu plic máme posun toho základního a chystáme se i na pneumokoka,“ dodává Stáňa. Ale o tom příště. 
 
Text: Hanka Bělohlávková
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články