Léky, byliny a babské rady

Jak se bránit útokům rýmy, kašle, bolesti hlavy či zubu?
Léky, byliny a babské rady
Při sebevětší opatrnosti je i budoucí maminka v této době vystavena útokům různých viróz a kapénkových infekcí. A tak ji může přepadnout chřipka nebo nachlazení provázené rýmou, kašlem, bolestí v krku, případně i zvýšenou teplotou či horečkou. A co teprve, když ji rozbolí zub. Co pak má dělat, když lékaře nemá zrovna za rohem a na dlouhé cestování se necítí? Nejjednodušší je lékaři, případně lékárníkovi zavolat a požádat ho o radu. Při obtížích menší intenzity, pomůže i vlastní rozum. Zkusíte to nejprve bez klasických léků?

Co s chřipkou
Chřipka a nachlazení se v době těhotenství léčí velmi podobně jako kdykoli jindy. Je třeba se vyhnout větší námaze, vlézt do postele, hodně pít, jíst zeleninu a ovoce, zejména druhy bohaté na vitamin C, dostatečně spát a odpočívat. Chřipku nepřecházejt!

Bylinek pomálu
Mnohé z nás často hledají pomoc v „zelené“ lékárně, ale pozor! Některé byliny mohou mít také negativní vliv na těhotenství, protože například překrvují dělohu a mohou způsobit potrat. Z těchto i dalších důvodů se pro nastávající maminky nehodí například aloe, celer, divizna, eukalyptus, fenykl, hřebíček, lékořice, dobromysl (oregano), majoránka, routa, rozmarýn, tymián, nať petržele, přeslička rolní, mateřídouška, skořice, šalvěj, zázvor, máta. Naopak neškodný je heřmánek, účinný i jako kloktadlo proti bolestem v krku, jitrocel vhodný jako sirup pro odkašlávání při vlhkém kašli nebo lipový květ, který pomáhá při nachlazení a snižuje horečku. Rozhodnete-li se využít léčivou sílu bylinek, pak svou intuici raději ještě porovnejte s názorem lékaře či s informacemi od výrobce bylinných čajových směsí či sirupů.

Rady babičky
Staré, ale účinné domácí recepty nemusí být vázány jen na byliny. Můžete vyzkoušet například studený mokrý zábal krku přeložený suchým šátkem čili tzv.Priessnitzův obklad, který „umí“ ulevit bolesti a odebrat horkost. Koupel rukou po lokty a nohou po kolena v teplé vodě zase dokáže spustit rýmu z dutin, která byla příčinou bolestí hlavy. Pro snižování horečky se už dávno osvědčilo přikládání tvarohu na hlavu a plosky nohou a vynikajícím posilovačem imunity a prostředkem pro vykašlávání je šťáva z cibule smíchaná s medem nebo cukrem a užívaná po lžičkách. Proti bolestem hlavy jsou účinné jemné masáže v oblasti hlavového kloubu, na spáncích a u kořene nosu. Uvolňující a velmi příjemné je i promasírování pokožky na celé hlavě.

S léky opatrně
Budoucí maminky by se měly, pokud je to možné, obejít bez jakýchkoli léků. Některé z nich totiž obsahují látky, jež mohou ohrozit zdravý průběh těhotenství i správný vývoj plodu. Nastanou-li situace, kdy těhotnou ženu postihnou zdravotní potíže (např. astma, diabetes, epilepsie), jejichž neléčení by mohlo mít vážné následky, jsou léky naprosto namístě. Naštěstí mají lékaři k dispozici i řadu těch, které užívány přesně podle pokynů odborníků, nepředstavují žádné nebo jen minimální riziko. Obecně však platí zásada, že žádné léky by si nastávající maminky neměly ordinovat samy. I o těch běžně používaných by se měly poradit s lékařem, lékárníkem a pozorně číst informace v přiloženém letáku.

Na rýmu
Nepříjemný pocit ucpaného nosu způsobuje zánět nosní sliznice. K jeho zmírnění se používají nosní kapky nebo spreje. Některé z nich jsou bezpečné i v těhotenství, a to zejména v šetrnější sprejové formě. Podle odborníka v oboru léčiv PharmDr. Tomáše Anděla, PhD., je možné použít nosní spreje s účinnou látkou oxymetazolin (např. v přípravcích Olynth či Otrivin) nebo s látkou xylometazolin (přípravky Nasivin či Oxamet). Nevhodné jsou pro těhotné ženy se zvýšeným krevním tlakem, protože takový problém mohou ještě zhoršit. Tyto spreje by se neměly používat déle než jeden týden, tedy pouze po dobu akutního trvání příznaků. Nadměrné užívání může vést k poškození sliznice a krvácení z nosu. Je nutné pečlivě dodržovat dávkování a v případě jakýchkoliv nejasností se poradit v lékárně. Možností jsou i slabší, méně koncentrované přípravky určené pro děti. Zcela bez obav můžete proti rýmě použít spreje s mořskou vodou, např. Sterimar, s vincentkou - Vincentka spray nebo Pinosol nosní kapky a mast s obsahem silic.

Proti kašli
Při výběru prostředků proti kašli záleží na tom, zda je třeba utlumit suchý kašel nebo zlepšit odkašlávání při vlhkém kašli. K tlumení suchého se používají tzv. antitusika, ale pamatujte, že nadměrné potlačování kašle není žádoucí, protože může docházet k zadržování infikovaného hlenu. Za bezpečné antitusikum lze podle dr. Anděla považovat prostředek dextromethorphan (např. v Humex sirup a Robitussin anitutsikum sirup).
Odkašlávání při vlhkém kašli usnadňují léky zvané expektorancia. Při závažnějších projevech kašle a silném zahlenění je poměrně bezpečnou variantou léčby látka acetylcystein (např. ACC long, ACC 200, NAC AL 600). Naopak guajfenesin (např. Coldrex broncho sirup, Guajacuran tbl.) se nesmí používat v prvním trimestru, nedoporučuje se ani v dalších obdobích těhotenství.

Horečka a hlava
Když vás trápí horečka a silná bolest hlavy, můžete si vzít lék obsahující účinnou látku paracetamol (Paralen, Panadol), který je v obvyklých dávkách (1 - 2 tablety denně) celkem bezpečný, ale dávky svévolně nezvyšujte. Kyselina acetylsalicylová (např. v Acylpyrinu, Anopyrinu či Aspirinu) je běžnou alternativou. Jelikož však snižuje srážlivost krve, neměla by těhotná žena tento lék užívat v posledních třech měsících před porodem.Za bezpečnou dávku lze považovat polovinu tablety 1 -2 krát denně.

Riziko pro miminko
Pokud vás hlava bolí dlouho a často, rozhodně byste měla zajít za lékařem. Léky v takovém případě berte jen jako první pomoc. Stejně jako v případě déle než den trvající horečky přesahující 38°C, kdy tyto neléčené horečky, resp. virové infekce, mohou představovat podstatně vyšší riziko pro plod než samotné opatrné užívání uvedených léků. Zvláště důležité je pamatovat na toto opatření v prvních třech měsících těhotenství, kdy se vyvíjí embryo. Není dobré používat kombinované léky na chřipku, u nichž chybí dostatečné zkušenosti s interakcemi dalších složek, které jsou v těchto přípravcích obsaženy .

Co se zubem?
S bolavým zubem je samozřejmě nejlépe jít hned k zubaři a předejít tak infekčním zánětům. Pokud to však není možné, při úporné bolesti můžete použít stejně jako při bolení hlavy paracetamol. Návštěvu stomatologa však neodkládejte. Ani při jeho případně bolestivém zákroku nemusíte trpět. Lokální znecitlivění látkou, která není v těhotenství nebezpečná, je lepší, než se stresovat strachem a bolestí. Více podrobností o lécích v těhotenství najdete na www. safebryo.cz.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články