Laura Janáčková: Endometrióza negativně ovlivňuje sex

Psychickou stabilitu člověka ovlivňují tři základní oblasti lidského života: zdraví, vztahy, sex a práce. Endometrióza je onemocnění, které více či méně ovlivňuje všechny tyto oblasti.
Laura Janáčková: Endometrióza negativně ovlivňuje sex

Občasná psychická labilita, kterou tato nemoc provází, má bezesporu vliv i na vztahy postižené ženy s jejím okolím. Chronické bolesti, poruchy menstruačního cyklu, hrozba neplodnosti a sexuální problémy zasahují ženu na místech nejcitlivějších. A to v pojetí její ženskosti, schopnosti obstát v roli manželky, budoucí matky a milenky. Narušené sebevědomí se projeví v chování ženy tím, že mnohdy reaguje pomocí dvou obranných mechanizmů a to submisivním někdy až sebelítostivým chováním nebo naopak agresivním jednáním, které může být nasměrováno nejen proti ženě samotné, ale i proti nejbližšímu okolí včetně partnera. 

Problémy v partnerském vztahu se pak odráží i v sexuálním životě páru. Platí to však i naopak, tzn., že problémy v sexu ovlivňují vztah ženy a muže. Ženy s endometriózou si nejčastěji stěžují na bolestivý sexuální styk, který patří mezi nejrušivější sexuální poruchy, protože bolest při pohlavním styku bývá traumatizující pro oba partnery. Dyspareunií trpí skoro polovina žen s endometriózou.

Neméně rušivé pak bývají bolesti v podbřišku (pelvialgie), které se mohou objevit pouze na začátku, během celé soulože nebo i po jejím ukončení. S tímto problémem se během života setkává většina nemocných žen. Studie také jednoznačně prokázaly, že strach z bolesti a narušené sebepojetí žen s endometriózou významně snižují sexuální prožitek dokonce až do té míry, že některé z nich neprožívají při milování orgasmus. Je pak naprosto logické, že se následně snižuje i frekvence pohlavního života, v jejímž důsledku může dojít k narušení intimních vztahů v páru a v konečné konsekvenci se vše projeví opět na sebevědomí ženy a v sebepojetí vlastní feminity. 

Možnosti psychoterapie, párové terapie, sexuální terapie jsou však do jisté míry omezené, protože jedinou, účinnou léčbou je v tomto případě nalezení a odstranění příčiny tohoto onemocnění. Na nové poznatky medicíny tak v České republice čeká 250 000 žen s diagnózou endometrióza.

Doc. PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc.
Institut partnerských vztahů

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články