Než se poprvé ozval z postýlky podivný štěkavý kašel, neměla jsem o častém trápení malých dětí s názvem laryngitida ani ponětí. Jenže poté, co jsem si všimla, že syn dýchá s velkou námahou, a raději jsem s ním vyrazila na pohotovost, abychom pak nuceně strávili víkend v nemocnici, už vím, že není dobré ji podceňovat, obzvlášť když máte doma kojence a malé batole.
Zákeřných dětských nemocí a možných hrozeb je ovšem více.
Akutní laryngitida
Nejzrádnější je tím, že vaše děti obvykle plíživě přepadne v noci nebo brzy ráno, kdy je lékařská pomoc hůře dostupná. Co je pro toto onemocnění typické? Je to infekční nemoc, jejíž původcem je virus, který způsobí otok hlasivek a přilehlých částí dýchacích cest. Dětská lékařka Klára Šillerová upozorňuje, že když se nemoc provázená štěkavým kašlem a chrapotem podcení, může malé pacienty vážně ohrozit na životě, protože může dojít až k dušení. Obvykle jí onemocní děti mezi až sedmým rokem věku. Často opakovaně.
První pomoc?
Jestliže zaregistrujete výše popsané podivné zvuky vycházející z hrdla vašeho zlatíčka, učiňte hned několik rychlých preventivních kroků. Důležité je okamžitě zmírnit otok na minimum.
Toho dosáhnete takto: Vyběhněte s dítětem ihned na studený vzduch. Zabalte ho do přikrývky a jděte na zahradu, na balkon či k otevřenému oknu. Nemáte-li žádnou z uvedených možností nebo je-li venku teplo, pak klidně otevřete mrazničku a přisuňte dítě co nejblíže, aby se nadýchalo ledového vzduchu.
Zůstaňte v chladném prostředí tak dlouho, dokud se potíže nezlepší, minimální doba je pět minut. Klára Šillerová doporučuje i podávání chladných nápojů, zvlhčení prostředí (stan z mokrého prostěradla nad postelí), dále podložení hlavy, aby byla ve zvýšené poloze. Důležité je podle lékařky rovněž děti nestresovat, aby neměly sklon plakat, protože to potíže zhoršuje. Poté, co se příznaky zmírní, bude lepší, když potomek bude spát projednou u otevřeného okna
Kdy raději volat záchranku?
Když se situace nelepší, váš potomek dýchá rychleji a hlasitěji, kůže kolem nosu a rtů je bledá až namodralá, dítě odmítá pít či více sliní, je apatické, případně nemůžete kašel vůbec utišit, raději vytočte nouzovou linku, anebo dopravte neprodleně dítě k lékaři či do nemocnice.
Střevní viróza
Ze své zkušenosti už vím, že když se ve vaší rodině objeví, nejspíš nevynechá nikoho z vás. Mívá ale různou intenzitu. Jednou se děti oklepou do tří dnů, jindy může mít zvracení a průjem velmi nepříjemný a zdlouhavý průběh, kdy už se musíte opravdu na pozoru. Hrozí totiž dehydratace, která může vést až ke kolapsu. Obzvlášť u dětí kojeneckého a batolecího věku je lepší vyhledat lékařskou pomoc a nechat posoudit odborníky, zda není lepší hospitalizace.
První pomoc?
Virové onemocnění tohoto typu přichází obvykle jako rána z čistého nebe. Když se vaše dítě pozvrací, případně má zčistajasna intenzivní průjem, okamžitě ustaňte s jídlem. Naopak se snažte o rehydrataci, zavodnění organismu. Pediatrička Klára Šillerová zdůrazňuje, že tekutiny by měly být ideálně vytažené z chladničky a podávanénejprve po lžičkách. Podle lékařky jsou účinné i rehydratační nápoje, které seženete v lékárně a které se smějí obvykle užívat od prvního týdne života. U malých dětí je pak nutné koupit speciální bezlaktózové mléko, které seženete rovněž v lékárně. Obyčejné mléko totiž průběh střevní infekce ještě zhoršuje. Poté, co se příznaky zmírní, nasaďte první jídlo až druhý den. Nejprve je dobré podávat banán, piškoty, nastrouhané jablko s mrkví.
Pak můžete přidat rýži, dušené kuřecí maso, mrkev. Týden vynechte sladkosti a tučné pokrmy.
Kdy vyrazit k lékaři?
Jestliže zvracení či úporný průjem neustupují, nedaří se zavodnění, je vždy lepší vyhledat pediatra. Varovnými signály jsou podle lékařky také snížené močení, napětí kůže (stojící kožní řasa), suché sliznice a oči, zrychlený pulz a dech, slabost a apatie.
Febrilní křeče
Dopředu je neodhadnete, ale je dobré o nich vědět. Lékaři jejich původ dosud neznají. Když se projevily u mého prostředního syna, vůbec jsem nechápala, co se děje. Dostal horečku, najednou zbledl a začal se nekontrolovatelně klepat, jako by mu do tělíčka pouštěli ve střídavých dávkách elektrošoky. Bleskově jsem vytočila záchranku, což je v této situaci jediná správná cesta.
Kdy se objeví?
Svízel febrilních křečí spočívá v tom, že je může spustit jakákoli infekční nemoc doprovázená horečkou. Postihují děti od šesti měsíců do pěti let. Výjimečně můžou přetrvat až do sedmi let, pak většinou samovolně odeznějí. Pro jejich spuštění je alarmující už teplota kolem 38 °C. Je tedy lepší horečku okamžitě tlumit doporučenými léky (Paralen, Nurofen pro děti) a při teplotě 39 °C neváhat malého pacienta chladit zábaly.
Pakliže dítě již někdy febrilní křeče prodělalo, musí užívat v případě teploty vyšší než 38 °C Diazepam, který uvolňuje svaly a předchází tak křečím. A kdyby se nedej bože febrilní křeče vrátily, je nutné neprodleně podat Diazepam v rektální formě (čili čípek) a opět volat lékařskou pomoc. Dítě totiž může upadnout do bezvědomí a hrozí i zástava dechu. Diazepam je lék vázaný na lékařský předpis, a tak se po předchozí zkušenosti domluvte s lékařem a zajistěte si jej preventivně domů.
První pomoc?
Jestliže u svého dítěte pozorujete záchvat febrilních křečí, položte ho ideálně na místo, odkud nemůže spadnout. Studeným (nikoli ledovým) obkladem chlaďte čelo, zátylek, hrudník i třísla. Hlídejte dech a pulz a volejte záchrannou službu. Po vyšetřeních a krátké hospitalizaci vás ještě bude čekat kontrola na neurologii a měření EEG mozku, které mají vyloučit nástup epilepsie. Ta v některých případech může vzniknout právě záchvatem febrilních křečí.
Anafylaktický šok
U dětí, ale i u dospělých nás může vyděsit k smrti i silná alergická reakce, která vzniká především po hmyzím bodnutí (někdy i když dotyčný alergií nikdy dříve netrpěl). Občas silnou reakci spustí i léky, méně častěji nevhodné potraviny.
Projevy šoku
Silná alergická reakce, která může vyústit v anafylaktický šok, se projevuje takto: vlivem silného alergenu dochází k takovému rozšíření cév, že srdce není schopné pumpovat krev do oběhu. Tím se snižuje prokrvení těla i důležitých orgánů, což je může závažně poškodit. V krajním případě hrozí i smrt. Anafylaktický šok se někdy dostaví po delší době. Jestliže ale u dítěte vypozorujeme varovné příznaky, je lepší okamžitě vyrazit do nemocnice. Jsou to: kopřivka, škrábání v krku, svědění kůže, otok víček, k rtů a jazyka, obtížné polykání, dýchání, dráždivý kašel, nevolnost a zvracení, průjem, poruchy vědomí. Bezprostřední nástup anafylaktického šoku někdy doprovází bledá, chladná a opocená kůže, pocit žízně, zrychlené dýchání a špatně hmatný tep, bezvědomí. V těchto případech je nutné neprodleně zavolat záchrannou službu!
První pomoc?
Máte-li podezření, že vaše dítě bojuje se silnou alergickou reakcí, pak kromě přivolání lékaře udělejte ještě tato opatření: položte dítě na záda a nohy dejte do zvýšené polohy. Hrudník by měl být pevně podepřený. Kolem krku položte chladivý obklad a podejte léky na alergii, máte-li je k dispozici. Snažte se s potomkem komunikovat, jestliže je oděv těsný, uvolněte jej. Když není velké horko, dítě přikryjte. V případě zvracení přetočte pacienta do polohy na bok. Kdyby v krajním případě dítě přestalo dýchat, je nutné zahájit okamžitě resuscitaci. Kdybyste si nevěděli rady, volejte linku 155, kde vás krok za krokem budou instruovat, než dorazí sanitka.
Jak dát první pomoc dítěti v bezvědomí? Podívejte se na video