Laktační poradna: Mohu při zánětu v prsu kojit?

Řešíte problém s kojením? Pošlete nám i vy svůj dotaz do laktační poradny! Otázky zasílejte na email:web@mojebetynka.cz.
Laktační poradna: Mohu při zánětu v prsu kojit?

Dobrý den,
Zajímalo by mne, zda se při zánětech prsů nějak mění kvalita mléka? Slyšela jsem, že by se s kojením nemělo přestávat a že by se prostě měla ta bolest vydržet a za pár dní ustoupí. Navíc mi radili, abych si prsa obkládala tvarohem nebo jogurtem, že to tu horkost z nich vytáhne. Nejsem si jistá, jestli mi to pomáhalo, mám pocit, že stejnou službu by udělala i žínka namočená ve studené vodě…

Ale, abych se vrátila k mé první otázce, když jsem měla v prsech zánět, měla jsem pocit, že má mléko jinou kvalitu, že se jakoby táhne. Měla jsem obavy takové mléko malé nabídnout.

Děkuji za odpověď,
Srncová

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,
kvalita mléka se při zánětu nemění, pokud z něho neteče hnis. Určitě je důležité při retenci či zánětu stále kojit. Ideální poloha dítěte je taková, aby k bulce směřovala bradička a tím se i bulka rozmasírovala.

Nevím, zda jste měla přímo zánět, nebo retenci. Retence je bolestivé místo, kde se nahromadí mléko, zánět se může vytvořit buď z retence anebo to může být infekční zánět, který se do těla dostane poraněním bradavky. Retence se vyřeší do několika dní doma, počínající zánět také. Pokud ale problémy neustupují, bolest se zvětšuje a nastoupí i horečka (která není vždy), je nutné vyhledat lékaře, který posoudí, zda je zánět nutné léčit antibiotiky.
 
V případě retence je důležité vyprazdňování prsu. Před kojením prso nahřát, rozmasírovat bulku, nabídnout prso miminku s tím, aby směřovala bradička k bolavému místu, po kojení prso důkladně vyprázdnit a přiložit tvaroh, který prsu uleví, zůstane dlouho chladným. Samozřejmě se kromě tvarohu může přikládat třeba zmrzlá zelenina, ledové pytlíčky, apod. Někde se ještě mylně uvádějí i alkoholové zábaly, ale pozor, alkoholové zábaly snižují tvorbu mléka.

Přeji hezký den,
Šárka Valešková, certifikovaná laktační poradkyně
www.poradnakojeni.cz

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články