Laktační poradna: Jak odstavit čtyřleté dítě?

Řešíte problém s kojením? Pošlete nám i vy svůj dotaz do laktační poradny! Otázky zasílejte na email: web@mojebetynka.cz.
Laktační poradna: Jak odstavit čtyřleté dítě?

Dobrý den,
jaký máte názor na dlouhodobé kojení? Synovi budou na jaře čtyři roky a je stále ráno a před spaním kojen. Podařilo se nám mu vysvětlit, že kojení je intimní záležitost a že se provozuje jen doma, tudíž scény na veřejnosti nikdy nedělá. Nicméně, odmítnout se doma nenechá. Kojení stále vyžaduje. Mně to nečiní problémy, manželovi také ne. Slyšela jsem o dětech kojených do školního věku, to bychom ale nechtěli. Poradíte, jak nejlépe odstavit dítě, které je již osobnost a naprosto vše vnímá?

Děkuji,
J. Zemanová

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,
kojení je osobní věc matky a dítěte. Pokud vám vyhovuje kojení i takto velkého dítěte, nevidím v tom jediný problém. Některé děti jsou opravdu kojené i do školního věku.

Máte-li pocit tlaku okolí a chcete odstavit kvůli tomu, tak ho přejděte mávnutím ruky. Kojíte vy a ne někdo jiný. Pokud máte pocit, že je syn opravdu už velký, a kojit chcete přestat, tak je v tomhle věku nejlepší si sednout a vše si vysvětlit. Ve věku čtyř let je syn dostatečně rozumný, aby pochopil, že už je velký a kojení můžete ukončit.

Můžete také počkat na samovolné odstavení, které většinou přichází po třetím roku věku dítěte.

Mějte se hezky,
Šárka Valešková, certifikovaná laktační poradkyně
www.poradnakojeni.cz

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře