Laktační poradna: Jak odstavit čtyřleté dítě?

Řešíte problém s kojením? Pošlete nám i vy svůj dotaz do laktační poradny! Otázky zasílejte na email: web@mojebetynka.cz.
Laktační poradna: Jak odstavit čtyřleté dítě?

Dobrý den,
jaký máte názor na dlouhodobé kojení? Synovi budou na jaře čtyři roky a je stále ráno a před spaním kojen. Podařilo se nám mu vysvětlit, že kojení je intimní záležitost a že se provozuje jen doma, tudíž scény na veřejnosti nikdy nedělá. Nicméně, odmítnout se doma nenechá. Kojení stále vyžaduje. Mně to nečiní problémy, manželovi také ne. Slyšela jsem o dětech kojených do školního věku, to bychom ale nechtěli. Poradíte, jak nejlépe odstavit dítě, které je již osobnost a naprosto vše vnímá?

Děkuji,
J. Zemanová

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,
kojení je osobní věc matky a dítěte. Pokud vám vyhovuje kojení i takto velkého dítěte, nevidím v tom jediný problém. Některé děti jsou opravdu kojené i do školního věku.

Máte-li pocit tlaku okolí a chcete odstavit kvůli tomu, tak ho přejděte mávnutím ruky. Kojíte vy a ne někdo jiný. Pokud máte pocit, že je syn opravdu už velký, a kojit chcete přestat, tak je v tomhle věku nejlepší si sednout a vše si vysvětlit. Ve věku čtyř let je syn dostatečně rozumný, aby pochopil, že už je velký a kojení můžete ukončit.

Můžete také počkat na samovolné odstavení, které většinou přichází po třetím roku věku dítěte.

Mějte se hezky,
Šárka Valešková, certifikovaná laktační poradkyně
www.poradnakojeni.cz

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články