Kvasinky útočí

Vaginální mykóza je neodbytný prevít a život dokáže znepříjemnit kdykoli. V těhotenství je však boj s ní ještě náročnější.
Kvasinky útočí

Nerovnováha v pochvě

Mikroorganismy včetně kvasinek za normálních okolností vytvářejí v pochvě zdravé prostředí. Pokud však některé z nich vlivem užívání antibiotik, změnou hormonální hladiny, stresem, onemocněním cukrovkou nebo špatnou stravou či hygienou ubudou a jiné se přemnoží, objeví se problém. Začne-li expandovat kvasinka Candida albicans, svědění a pálení v oblasti genitálií, výtok a léčba vás neminou.

V těhotenství

Jestli jste tuhle nepříjemnost ještě nezažila, pak si můžete gratulovat a držet palce, aby vás kvasinková infekce nepostihla ani v těhotenství. Právě v této době je sliznice vaginy k infekcím citlivější kvůli hormonálním změnám, zejména stoupající hladině estrogenu. Zbavit se pak defi nitivně mykózy je složitější, protože nerovnováha v pochvě je dlouhodobá a dává příležitost k opakování potíží. Když se však začne s léčbou hned při prvních příznacích, plod tato infekce neohrozí.

I mužský problém

Ačkoli se vaginální mykóza nepovažuje za pohlavně přenosnou chorobu (získává se totiž i jinak než při pohlavním styku), můžete si kvasinkovou infekci s partnerem předávat opakovaně. U mužů se mykóza projeví jak svěděním, tak hlenem v oblasti žaludu a předkožky. Situaci zhoršuje fakt, že muž může být nosičem infekce, ale nemusí se u něj žádné příznaky projevit. I proto je dobré, abyste se při prokázané mykóze léčila nejen vy, ale i váš partner. V jeho případě jen zevně, speciální mastí.

K lékaři musíte, když…

Kandidóza se obvykle léčí zaváděcími tabletami, případně i mastí k potírání zevních částí rodidel. I když jsou v lékárnách volně dostupné léky, při potížích během těhotenství je nutné, aby léčbu měl pod kontrolou lékař. Podpořit ji můžete užíváním laktobacilů a enzymovými léky (nejznámější je Wobenzym), které prokazatelně brání opakování potíží. Dobré také je omezit sladkosti ve stravě a používat speciální přípravky pro intimní hygienu.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články