Kupujeme jídelní židličku

Už váš mrňousek sedí a dožaduje se být s vámi u stolu? Tak to nastal správný čas na nákup jídelní židličky.
Kupujeme jídelní židličku

Proč utrácet za židličku, když stačí dát dítěti pod zadeček polštář a posadit ho na obyčejnou židli? Odborníci pro to mají své pádné důvody. Na židli není tělo dítěte v přirozené, a především zdravé poloze. Nohama nedosáhne na zem, což způsobuje špatné prokrvení končetin, a široký sedák mu neumožňuje pohodlně se opřít. Správně by tedy dítě mělo mít možnost nohy položit na podnožku tak, aby na ní pohodlně spočívala celá plocha chodidel a lýtka se stehny svírala úhel 90 stupňů. Stejný úhel by měl být i mezi sedákem a opěradlem, přičemž sedák musí být rozměrově uzpůsoben dětským tělesným proporcím. Důležité je také bezpečnostní hledisko. Ze židle může dítě snadno spadnout, zatímco židlička by měla být opatřena bezpečnostními popruhy nebo alespoň pultíkem či zábranou před bříškem tak, aby dítě mělo omezený prostor pohybu. Zásadní je i stabilita židličky, kterou si vždy před koupí vyzkoušejte. A nezapomeňte, že i když vyberete tu sebelepší židličku, nikdy byste neměli dítě v ní usazené pouštět z dosahu a dohledu. Přece jen je to pro ně pořádná výška a pád na zem by nemusel dobře dopadnout. Přejeme při výběru šťastnou ruku, a aby se vám lépe nakupovalo, trochu jsme pro vás současnou nabídku trhu prošli. Snad vám to přijde vhod.

Stará dobrá klasika

Dřevěné židličky s jakousi půlohrádkou místo opěrátka a s možností složení ve stoleček a židličku určitě znají dnešní maminky ze svých dětských let. Tehdy byla tato židlička jedinou variantou na trhu. I dnes jsou k mání obdobné židličky, jen v novém moderním kabátě. Oproti původní verzi dostala stolička měkké a tvarované polstrování a designéři respektující správné držení těla povytáhli někdejší nízkou opěrku o něco výše, aby se dítě mohlo pohodlně opřít. V některých případech dostala židlička i plastový kabátek, který ji především váhově odlehčil. Pásy, které ve starém zpracování chyběly, nyní zamezují vypadnutí dítěte. Možnost jednoduchého složení na židličku se stolečkem však zůstala. U některých typů je židlička se stolečkem spojena, u některých jde o dva samostatné kusy, které jsou do sebe jen jednoduše zaklesnuty. Oproti novějším plastovým typům působí tato židlička možná trochu těžkopádně, ale na druhou stranu je velmi stabilní a v případě dřevěné varianty jde i o hezký kus nábytku, který sluší každému interiéru.

Moderní a „vychytané"

Nové židličky pro děti 21. století jsou plastové, lehké, polohovací, výškově nastavitelné, skládací, vypolstrované... zkrátka mají všechna nej, tedy pokud vyberete tu nejlepší. Na trhu jich je totiž mnoho a na první pohled se od sebe nijak zvlášť neliší. Na druhý pohled však zjistíte, že některé nejsou například výškově nastavitelné a dítě vám z nich tedy rychle odroste. Také polohování sklonu sedátka je velmi praktické. Nezanedbatelná je i možnost praní nebo snadná omyvatelnost celé židličky včetně případného polstrování. Některé typy se mohou pochlubit kolečky s brzdami pro snadnou manipulovatelnost. V neposlední řadě hraje roli váha, snadné skládání pro občasné cestování a samozřejmě stabilita.

Rostoucí a nestárnoucí

„Židličky, které rostou s dítětem, jsou hodně populární," říká ředitelka oblíbeného pražského obchodu s dětským zbožím. V tomto obchodě jsme objevili židličky značky Stokke, ale obdobné nabízí i značky Jitro nebo Storchenmuhle. Sedací plocha i podnožka se dají posouvat podle růstu dítěte, takže stolička pohodlně slouží jak malému dítku, tak školákovi. Pro nejmenší bývá k dispozici navíc zábrana před bříškem a také bezpečnostní pásy. Tvar židličky navíc zajišťuje správné držení těla. Materiálem je dřevo, a židlička tak opravdu unese i dospívající dítko. Pořizovací cena takové stoličky je sice vyšší, ale délkou používání i interiéru lahodícím designem je bohatě vyvážena.

Cestovní a upínací

Možná si nechcete poškrábat podlahu, možná nechcete, aby se dítě nohama odstrkávalo od stolu, možná jednoduše nechcete zakopávat o nožky židličky a dost možná také hodně cestujete a chcete židličku opravdu skladnou. Pak je jídelní židlička upevňující se přímo na stůl pro vás ideální volba. Takové sedátko váží většinou okolo tří kilogramů a je vybaveno systémem, jímž se židlička pohodlně a rychle připne ke stolu, a mrňousek může hned sedět. Poškození stolu se bát nemusíte. Většina těchto židliček je už od výrobce vybavena také praktickou cestovní taškou, takže ji stačí jen popadnout a vyrazit. Obdobně skladné jsou židličky, které se připevňují na židli. I tady je jednoduchý mechanismus, žádné velké rozebírání a zase skládání. Všechno je rychlé a mimčo sedí u stolu jako dospělý raz dva. Bezpečnostní popruhy jsou samozřejmostí stejně jako měkké a pratelné polstrování. Na rozdíl od židličky, která se připíná přímo na stůl, mají „židlové židličky" většinou i odnímatelný jídelní pultík. Pozor však na váhu, takové židličce dítko brzy odroste. Pro cestováníchtivé přidáváme ještě jednu „vychytávku", jíž je nafukovací jídelní židlička. Díky speciálnímu ventilu se sama nafoukne, dvěma bezpečnostními popruhy ji připnete k židli, a může se jíst. Dobrou chuť.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články