Kuchyňské tipy a triky

Přinášíme vám další várku rad a nápadů, jak to v kuchyni všechno hravě zvládnout.
Kuchyňské tipy a triky

Květák
V květáku může zůstat hmyz, kterého se ovšem zbavíme tak, že ho před přípravou ponoříme hlávkou dolů a košťálem nahoru na čtvrt hodiny do osolené vody. Hmyz vyplave na hladinu.

Paprika bez semínek
Papriku zbavíme snadno semínek, když třemi prsty uchopíme stopku, vtlačíme ji dovnitř lusku  a pak opět vytáhnete a vytrhneme ven. Zbytek semínek už půjde hezky vyklepat nebo vypláchnout vodou.

Chutný špenát
Na zahuštění špenátu můžeme použít strouhanku, kterou rozmícháme v malém množství smetany a se špenátem ji krátce povaříme - špenát pak bude mnohem chutnější.

Škraloup
Když doděláme omáčku, stává se, že se na ní vytvoří škraloup. Pokud vám to vadí, dejte na vidličku kousek másla a přejeďte jím několikrát povrch omáčky.

Kyselá omáčka
Jestliže jste překyselili omáčku, přilijte do ní trochu mléka. Pokud máte kyselou rajskou omáčku, přidejte do ní najemno nastrouhanou mrkev.

Přesolená omáčka
Přesolenou omáčku můžete opravit tím, že do ní přidáte syrovou bramboru, nebo kousek chleba, případně sladkou mrkev - z omáčky pak po dovaření nezapomeňte vytáhnout.

Připálená omáčka
Připálenou omáčku hned přelijeme do jiného hrnce a povaříme v ní chlebovou kůrku.

Vaření rýže
Pro lepší chuť rýže přidáme při jejím vaření do osolené vody několik hřebíčků nebo rozkrojenou cibuli. Pokud přidáme při vaření k rýži kávovou lžičku másla, nebude se přichytávat ke stěnám hrnce.

Vaření luštěnin
Luštěniny nasypeme do hrnce, přelijeme je studenou vodou a ty, které vyplavou na povrch, vyhodíme. Mohou být napadeny plísní nebo hmyzem. Luštěniny budou rychleji uvařeny, když do vody při vaření přidáme trochu jedlé sody. Do vody také můžeme přidat snítku saturejky, která zmírní nadýmání po konzumaci luštěnin.

Houby
čerstvě nabírané houby zpracujeme do 24 hodin, protože se velmi snadno zapaří a pak mohou být nebezpečné. Můžeme je uchovávat tak, že je očistíme, pokrájíme na drobnější kousky a pár minut je povaříme v osolené vodě. Po ochladnutí je dáme do umělohmotných misek a vložíme do mrazáku.

Sušené houby
Správně usušené houby poznáme tak, že by měly chrastit a jít snadno lámat. Předtím, než je definitivně uložíme, je můžeme nechat v troubě krátce přesušit, abychom měli jistotu, že jsme se zbavili případných zárodků různého drobného hmyzu.

Bramboráky
Bramboráky budou krásně křupat, když do hotového těsta přidáme lžíci měkkého tvarohu. Pokud chceme, aby získaly hezkou barvu, můžeme do nich přistrouhat mrkev.

Knedlíky
Domácí bramborové knedlíky budou hezky žlutavé, když do těsta přidáme lžičku octa – také se nebudou díky tomu rozpadat.

Vařené brambory
Obyčejné vařené brambory můžeme chuťově vylepšit tak, že do vody při jejich vaření přidáme celerovou nebo petrželovou nať, pažitku, kousek cibule nebo stroužek česneku.

Vaření a loupání brambor
Pokud vaříme brambory ve slupce a jsou různé velikosti, pak ty větší propíchneme na několika místech kovovou jehlicí, uvaří se nám tak stejnoměrně. Brambory na loupačku  se nám budou lépe loupat, když  do vody při jejich vaření přidáme lžičku rostlinného oleje.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články